V stredu priniesli Hospodárske noviny informáciu, že Ford zvažuje investície na Slovensku:
HN, streda, Zaujíma sa o nás Ford, Alexander Buzinkay, Tomáš Velecký
Starosta obce Kechnec pri Košiciach Jozef Konkoly rokuje o investícii s nemenovanou automobilkou. "Je to renomovaná svetová značka, ktorá plánuje na východe vyrábať osobné autá vyššej triedy," potvrdil pre HN Konkoly, no meno potenciálneho investora neprezradil.
Podľa informácií HN však ide o americkú Ford Motor Company, ktorá už pred rokom potvrdila, že uvažuje o závode v našom regióne. "Trhy vo východnej Európe rastú, budeme musieť rozmýšľať nad silnejšou prítomnosťou v regióne," vyhlásil vtedy Todd Nissen z komunikačného oddelenia európskeho zastúpenia Fordu.
Tie podstatné „informácie HN“ neboli nijako definované ani citované.
Ostatné médiá informáciu buď prebrali ako otáznu a citovali HN, alebo si obvolali oficiálne (vrátane Fordu) či neoficiálne zdroje a informáciu vyhlásili za nepotvrdenú.
Ford popiera záujem o Slovensko, Pravda, včera, Juraj Kantorík, Katarína Šutarová
V priemyselnom parku v Kechneci by podľa jeho starostu Jozefa Konkolyho mohla skončiť ďalšia automobilka. Ford, o ktorom sa špekuluje, však nemá záujem ani priamo, ani cez svoj spoločný podnik na výrobu prevodoviek Getrag Ford.
„Ford v tejto chvíli neplánuje investíciu pri Košiciach. Celá naša snaha sa upiera do rumunskej Craiovy, kde chceme získať už postavenú automobilku," povedal zdroj z Fordu, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa Konkolyho automobilka by mala v priemyselnom parku vyrábať autá vyššej triedy. Tie však Ford vyrába v západnej Európe a ich výrobu tam chce zachovať.
„Nikdy sme nepovedali, že chceme stavať automobilku. Uviedli sme len, že stredná a východná Európa je rastúci región, kde chceme rozšíriť naše aktivity. Ako, to nebudeme špecifikovať ani teraz," povedal Todd Nissens z Ford Europe. „Ide o špekulácie. V apríli sme rokovali v centrále Fordu, firmu zaujímali všeobecné podmienky podnikania na Slovensku. Či Slovensko rokuje s automobilkou o investovaní, nebudem komentovať," povedal Branislav Zvara, hovorca ministerstva hospodárstva.
Ford poprel, že chce u nás postaviť závod, SME dnes, ČTK
BRATISLAVA. Americká automobilka Ford Motor včera odmietla správu médií, podľa ktorej zvažuje výstavbu novej továrne na Slovensku... Hovorca Ford Europe Todd Nissen včera agentúre Reuters povedal, že správa je čisto špekulatívna. Zopakoval tiež, že automobilka má záujem o investíciu v Rumunsku. (čtk)
HN, ktoré vyšli s kožou na trh s tou informáciou, však na rozdiel od konkurencie odmietajú priznať porážku.
Ford rokovania nepotvrdil ani nevyvrátil, HN, včera, Radovan Žuffa
Ford Motor Company včera nepotvrdila a ani nevyvrátila správy o úvahách postaviť závod pri Košiciach v Kechneci. Hovorca európskej vetvy automobilky Todd Nissen zopakoval vyhlásenie spred roka: „Pravdou ostáva, že trhy vo východnej Európe rastú a spoločnosť musí rozmýšľať nad silnejšou prítomnosťou v tomto regióne,“ povedal.
Dnes HN o správach Reuters či Pravdy, ktoré ich vlastné informácie dementovali, nič nepíšu. Možno preto, že je ťažšie uverejniť opravu pre toho, kto s informáciou exkluzívne prišiel prvý, a možno preto, že naozaj majú vlastné bližšie neidentifikované zdroje informácie. Hoci ďaleko lepšie vyznieva Pravda, ktorá síce anonymný zdroj použije, ale ho aj, na rozdiel od HN, vie citovať. A čitatelia HN sa môžu čudovať, prečo ich redakcia mlčí o podstatných zisteniach iných médií.
Chcú či nechcú ľudia euro?: SME dnes píše o prieskume Štatistického úradu , z ktorého vychádza, že viac ľudí vníma prechod z koruny na euro ako osobne nevýhodné ako výhodné (43%:31%). Článok zo zdrojov TASR neponúka ďalší kontext. Čísla ma prekvapili, lebo pravidelné prieskumy Eurostatu (u nás to pre nich robí Focus) vykazujú už rok presný opak. Že nielen pre krajinu, ale aj pre seba vníma väčšina ľudí prechod na euro ako výhodu. Posledné čísla Eurostatu sú z konca marca a ukazujú pomer 52:38 v prospech výhodnosti eura.
Pri v podstate totožnej otázke sú rozdiely metodológie v tom, že Eurostat nedal možnosť žiadnej zmeny ako odpovede, zahrnul populáciou od 15 rokov (ŠÚ SR od 18), a Eurostat robil prieskum 5 týždňov skôr. Ale ťažko si vysvetliť, ako tie odchýlky môžu vyprodukovať opačný výsledok.
Takže ďalší kúsok do krabice Pozor na prieskumy. Bolo by dobré si počkať na ďalšie prieskumy a neuvádzať jeden prieskum osobitne, ale v kontexte s inými.
Dlhodobá nezamestnanosť update: Ústredie práce už opäť pridalo na svoju stránku archív mesačných výkazov o evidovanej nezamestnanosti. Tak sa dozvieme aj aktuálne presné medziročné porovnanie dlhodobo nezamestnnaných. Ako som písal v stredu, tento máj to je 134 tisíc, pred rokom to bolo takmer 161 tisíc. Teda pokles o 27 tisíc, pričom celkový pokles uchádzačov o zamestnanie bol medziročne o 56 tisíc. Žiadna nemenná situácia, ako to interpretovalo SME.
PS Komentátor SME Marián Leško dnes píše ($), že
je jasné, že problémy rómskych komunít sa samy „nerozpustia“ len preto, lebo ekonomická a sociálna situácia krajiny sa zlepšuje. Jeden príklad za všetky: Počet nezamestnaných síce klesá, ale medzi dlhodobo nezamestnanými narastá podiel Rómov.
No toto oficiálne čísla (ústredie práce či štatistický úrad) nie sú, netuším, odkiaľ to Leško má a či to je vôbec pravda. Ale aj keby bola, nie je to veľmi dobrý príklad, že lepšie HDP rómsky problém nerozpustí. Lebo počet tých dlhodobo nezamestnaných slušne klesá, tak nech aj podiel Rómov stúpa, vôbec to nevylučuje že, síce pomalšie ako u nerómov, ale že rómska nezamestnanosť tiež klesá na prirodzenú úroveň práve vďaka rastu ekonomiky. Leško potrebuje lepšie argumenty pre svoje tvrdenie.
PPS Možno je výmena splnomocnenkyne dobrou príležitosťou pre médiá pozrieť sa komplexnejšie, ako sa situácia Rómov za Orgovánovej zmenila, čo fungovalo a čo nie, a čo ďalej.
Ústavnosť spoplatneného externého štúdia: Marek Poracký si všímol, že média k téme citujú politikov, ale neobracajú sa na ústavných právnikov s otázkou na ich názor. Bolo by spoplatnenie externého štúdia v súlade s ústavou alebo nie?