Hovorkyňa Markízy Ivana Semjanová mi napísala:
Po pohovore s nadriadeným všetci traja redaktori Markízy, ktorí plánovali kandidovať vo voľbách, svoju kandidatúru stiahli. Vedenie televízie ich upozornilo, že v prípade, že by sa stali poslancami, museli by sme ich preradiť na iné pracovné miesto, na ktorom by nemohli ovplyvňovať obsah vysielaných reportáží.
Adriana Jobbíkova, hovorkyňa Slovenského rozhlasu mi zase oznámila:
stanovisko je take, ze je to ich ustavne a obcianske pravo kandidovat, okrem toho traja menovani redaktori budu pocas kampane mimo eter rozhlasu na dovolenke.
generalna riaditelka zatial nevylucila ci budu v rozhlase pracovat aj ako poslanci, ked to bude aktualne vyjadrime sa...konflikty su jasne, preto sme sa tym zaoberali a v pripade zvolenia niektorych, ak sa tak stane aj sa budeme...
Priznám sa, je mi záhadou, prečo nie je jasné stanovisko k poslancovaniu už teraz. Teda počas kampane sú kvôli konfliktom záujmov mimo, ale ako poslanci by už možno boli v éteri bezkonfliktní?? Trochu inšpirácie od Markízy či TA3 by veru vedeniu SRo nezaškodilo. Nehovoriac o tom, že rozhlas má ešte viacero politických publicistov/moderátorov, ktorí kandidujú (jedna dokonca za starostku), a rozhlas o nich mlčí.
V sobotu sa ku kritike kandidatúry novinárov zaoberajúcich sa politikou či publicistikou pridal aj denník Pravda. V článku okrem mien uverejnených na SPW spomenuli reportéri Milan a Kolínský aj Jozefa Mračnu, šéfa regionálneho štúdia STV v Bratislave, ktorý kandiduje ako nezávislý na primátora i poslanca v Malackách (doteraz tam bol poslancom za koalíciou SDKÚ, ANO a DS), Branislava Záhradníka, štatutára televízie a kandidáta na poslanca v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves za SDKÚ, DS a KDH (tam pôsobil už doteraz za SDKÚ), a Braňa Ondruša, moderátora TV JOJ a nezávislého kandidáta za poslanca v Stupave. Dnes by mal Záhradník z postu štatutára STV odstúpiť, pre SME medzi inými vysvetľuje svoj krok aj ako snahu vyhnúť sa podozreniam z konfliktu záujmov pred komunálnymi voľbami.
V sobotňajšom komentári „Chýba etika“ Jiří Kolínský z Pravdy napísal (nie online):
Nielen politici túžia ovládať médiá, ale aj niektorí novinári chcú byť politikmi. Oboje je nebezpečné. Spojenie moci (hoci iba regionálnej) so žurnalistikou vždy vyvoláva pochybnosti a podozrenie z konfliktu záujmov. Politici totiž rozhodujú a novinári o ich rozhodnutiach informujú verejnosť. Ak sú obe strany prepletené, správy, ktoré preniknú k poslucháčom, divákom či čitateľom, nemôžu byť objektívne.
...
Teraz sa zdá, že aj medzi strážnymi psami demokracie sa nájdu jednotlivci, pre ktorých sú peniaze viac ako remeslo.
Možno sú príliš chudobní. A možno sú chudobní na duchu. To je u novinárov to najhoršie.
Kandidát Krno komunikuje: Minulý týždeň som napísal redaktorovi Slovenského rozhlasu a kandidátovi na mestského poslanca v Banskej Bystrici mail:
...Zaujali ma informacie, že kandidujete na post poslanca v BB. Ako sa prosim pozerate na konflikt Vasho politickeho a zurnalistickeho zaujmu? Ake je Vase riesenie pre tento konflikt?
Krno mi v nedeľu odpovedal:
na špekulatívne, zavádzajúce a scestné otázky zásadne neodpovedám. Odporúčam teda položiť správne formulovanú otázku.
S pozdravom Mgr. Ľuboš Krno
A len pre doplnenie- v prípade, že moja kandidatúra leží niekomu v žalúdku, vrelo odporúčam Hoffmannské kvapky a ak nemôže niekto kvôli tomu spávať, môžem pomôcť Rohypnolom v kombinácii s plzenskou 12-tkou. Želám Vám pekný deň.