Redaktorka STV v USA Ľubica Surkošová je manželkou Ivana Surkoša, generálneho konzula SR v USA v New Yorku. Surkoš pôsobí na konzuláte v New Yorku od decembra 2003 a patrí medzi našich piatich najdôležitejších diplomatov v Spojených štátoch (v USA máme ambasádu, dva konzuláty a misiu pri OSN).
Surkošová sa pri informovaní z USA sústreďuje jednak na lokálne udalosti v USA a jednak na udalosti týkajúce sa zahraničnej politiky Slovenska, väčšinou sprostredkované činnosťou našej diplomacie. Citovala či spovedala šéfa diplomacie Kubiša, premiéra Fica či prezidenta Gašparoviča, vo februári urobila veľký rozhovor naživo s našim veľvyslancom pri OSN v New Yorku, minulý týždeň zas informovala o postoji nášho diplomata v otázke iránskeho jadrového programu.
Podobne ako pri iných konfliktoch záujmov, na problém novinára a práce jeho či jej blízkych príbuzných nie je jednoznačný názor – záleží na veľkosti konfliktu. Riešenia sa pohybujú od zákazu práce na téme týkajúcej sa práce príbuzného po povinné, aspoň občasné zverejňovanie konfliktu záujmov divákom či čitateľom. The L.A.Times nedávno písal o dileme viacerých novinárov, ktorých partneri pracujú pre rôznych kandidátov na amerického prezidenta – aj tam sa riešenia pohybovali od zákazov po priebežné zverejňovanie konfliktu v príspevkoch. Etický kódex New York Times o probléme píše, no tiež nedáva jednoznačné závery.
Mne osobne sa v prípade Surkošovej ten konflikt zdá priveľký na to, aby mohla rovnako dobre informovať o práci našej diplomacie ako ktorýkoľvek iný náš novinár. Už vôbec si neviem predstaviť, že by bola schopná otvoriť tému s kritickými hlasmi o našej zahraničnej politike. A otázne je aj samotné pokrývanie udalostí vnútornej politiky USA novinárkou - manželkou vysokého diplomata inej krajiny. USA sú hlavnou svetovou veľmocou a na ich pôde je aj OSN, základná svetová inštitúcia venujúca sa diplomacii. Nehovoriac o tom, že partneri diplomatov sú predsa sprievodom pri mnohých diplomatických stretnutiach a akciách.
Ale keď už, prečo by aspoň v podtitulku pri Surkošovej správach o našej zahraničnej politike nemohla byť informácia o jej manželstve s našim top diplomatom?
PS Vedenie spravodajstva STV mi na vnímanie Surkošovej konfliktu záujmov od piatka neodpovedalo.
PPS Manželstvo moderátorky STV s diplomatom mi v tomto prípade nevadí, keďže moderátorka má minimálny vplyv na obsah správ. Za to u reportérky je to už problém na diskusiu.
Update 29.3: Šéf spravodajstva STV Ján Šmihula reaguje (druhá téma v článku).
Oprava: Moja včerajšia úvaha o korune a obchodníkoch mala jednu banálnu chybu, ako ma upozorniliviacerí čitatelia. Na posúdenie, či naši dovozcovia skutočne znížiliceny vďaka silnejšej korune, je treba poznať aj to, či sa nezmenilisamotné ceny v eurách v krajinách, odkiaľ ten tovar dovážame - a to somneukázal. Ani nevyvrátil žiadny mýtus. Hlavný ekonomický analytik UniBanky Viliam Pätoprstý mi napísal:
"Aby sa dalo povedat, ci mas pravdu ty alebo analytici musel by si vediet odlisit tieto nekurzove vplyvy od kurzovych. To by si vyzadovalo previest analyzu na baze asymetrie vplyvov (t.j. vytiahnut z casovych radov cien trend a sezonu a potom testovat hypotezu ci v absolutnej hodnote posilnenie kurzu viac ovplyvnilo cenovy vyvoj cyklickej zlozky nez tomu bolo pri rovnakom oslabeni kurzu). To by ti potvrdilo alebo vyvratilo, ze sa obchodnici na tvoj ukor obohacuju.
Pokial viem nikto z nas taketo nieco pri dovazanych tovaroch nepreviedol, preto nemame pravo vyhlasovat, ze obchodnici sa takto obohacuju."
Čo sa povedať z včerauvedenýchúdajov dá, je to, že ceny dovozových tovarov u nás vo viacerých položkáchuž padli, čo médiá a analytici nespomínajú. Výroky o nezohľadňovanísilnejšej koruny tiež nie sú podopreté žiadnymi číslami a štúdiami. Vtomto smere by mali byť novinári na dôkazy náročnejší ako doteraz.
Za presolenie úvahy sa ospravedlňujem, a ďakujem pekne za upozornenia.