O pláne vlády rušiť súdy
31.03.2003, Zo slovenských súdov zostane iba polovica, Vanda Vavrová, Pravda (spravodajstvo)
Dočká sa slovenský občan rýchlejšieho rozhodovania súdov? Vláda tvrdí, že má opatrenie, ako to zabezpečiť. Od januára budúceho roka chce znížiť počet súdov na Slovensku na polovicu.
... Odborníci a samotné súdy však vládu pred týmto krokom varujú. Tvrdia, že súdne rozhodovanie sa ešte predĺži.
O pláne vlády znovuobnoviť rušené súdy
Včera, „Štát nezabezpečil vymáhateľnosť práva ,“ Vanda Vavrová, Pravda (analýza)
V prvej Dzurindovej vláde tiež chýbala politická vôľa zrušiť neefektívne súdy. V parlamente sa presadili záujmy poslancov a zrušilo sa len desať okresných súdov z navrhovaných pätnástich. Minister Štefan Harabin chce obnoviť viaceré zo zrušených súdov, čo však podľa odborníkov prieťahy v konaní neskráti.
20.1.2003 Zmena zákonov nestačí, Vanda Vavrová (komentár)
.... Lipšicovi však nepomôže len zmena zákonov ani rušenie súdov, aby sa občania dovolali svojho práva v primeranom čase a bez úplatkov. To závisí najmä od samotných sudcov. Tí by si mali uvedomiť, že za každým súdnym sporom je konkrétny človek.
...Ministerstvo s týmto neduhom bojuje neúspešne už roky. Či to napraví zrušenie neefektívnych súdov, je otázne. Tie totiž tvoria sudcovia. A tí, aj keď ich preložia inde, svoje pracovné návyky nezmenia.
Včera, Súdy na predaj, Vanda Vavrová, Pravda (komentár)
Za éry Vladimíra Mečiara sa mohlo súdom hrdiť pomaly každé okresné mesto. Dzurindov kabinet sa pokúšal dve volebné obdobia túto situáciu zmeniť. Podarilo sa mu to len čiastočne a až v parlamente poslanci rozhodli, že namiesto pätnástich súdov zatvorilo svoje brány len desať.
Po výmene vlády, bez analýzy, či zníženie počtu súdov prinieslo výsledky, ide minister spravodlivosti Štefan Harabin súdy znovu obnovovať. Je otázne, či je to jediné riešenie, ktoré zabezpečí, aby sa občan dočkal rozhodnutia v primeranom čase, ako mu to zaručuje ústava.
... Otvoriť brány súdov, ktoré rozhodovali najpomalšie, nesvedčí o tom, že vláde záleží na spokojnosti občana.
Odkiaľ to majú?: Moderátorské úvody sú obľúbeným miestom, kde sa vyťahuje akože kontext k správam, no potom v reportážach často už neodznie ani slovo o dôkazoch, že to tak naozaj je.
Včera v Markíze (príspevok o dvoch prípadoch násilia v Prievidzi jednu noc):
S násilím sa v našich uliciach stretávame čoraz častejšie.
No štatistiky práve hovoria za SR ako celok o poklese, u násilnej kriminality 3-ročný (minulý rok ešte zverejnený nie je). A ak už naozaj nejaké nové čísla hovoriace o opaku sú, tak to je práveže novinka a nie niečo potvrdzujúce trend.
Včera v TA3 (o dvoch nehodách s únikom plynom):
Najmä nešťastie na východe Slovenska pohlo celou verejnou mienkou vo vzťahu k plynárom.
Vážne? Bol naozaj nejaký bleskový prieskum verejnej mienky, a každý o ňom už dávno vie, že ani nestojí zverejniť jeho výsledky v TA3, len to letmo spomenúť?
Porovnanie dňa: „Služby bánk stoja ako dve škatuľky cigariet,“ znie titulok k článku Xénie Makarovej v Pravde. Podobne prvá veta znie:
Ľudia minú na služby slovenských bánk mesačne v priemere 120 až 140 korún, čo by fajčiarovi stačilo na dve škatuľky cigariet.
Ako ma upozornil Markoff, prečo porovnávať mesačnú sumu akurát s cigaretami, takým kontroverzným tovarom? Cigarety fajčí zhruba tretina populácie, teda mnoho čitateľov to porovnanie ani nejako nemôže vzrušiť. A kupujú sa typicky cigarety mesačne, aby to dávalo nejaký zmysel porovnávať s mesačnými nákladmi na banku?
Záhada.