Braňo ONDRUŠ, moderátor
--------------------
Podnikateľ Juraj Široký pre našu televíziu potvrdil, že pred rokom 1989 pracoval pre zahraničnú službu Československa.
fakt:
„je ten, že to Široký nikdy nepopieral, lenže doteraz tvrdil, že vonku pôsobil cez MZV ako diplomat a nie ako príslušník ŠtB (pozri napr. rozhovor spred roka, ako ho dnes prinášajú Hospodárske noviny ).
Braňo ONDRUŠ, moderátor
--------------------
...Reagoval tak na článok v dnešnom vydaní denníka Sme. Ten využil údaje Ústavu pamäti národa, aby opäť otvoril kauzu práce Širokého pre ŠtB.
fakt:
vo včerajšom vydaní denníka o tom nebola ani zmienka. Info zo spisu zverejnili poobede na svojom webe sme.sk potom, čo im (a iným médiám) ÚPN sprístupnil kópiu spisu.
Braňo ONDRUŠ, moderátor
--------------------
... Ten [denník SME] využil údaje Ústavu pamäti národa, aby opäť otvoril kauzu práce Širokého pre ŠtB.
fakt:
toto je nehorázny nezmysel. Nikto nič nevyužil. ÚPN od svojho vzniku sprístupňoval iba zväzky SPOLUPRACOVNÍKOV. Zväzky PRÍSLUŠNÍKOV odmietal zverejniť. Tak to totiž káže Zákon o pamäti národa.
Minulý štvrtok však vedenie ÚPN na tlačovke povedalo, že zistilo, že sa na Ústav vzťahuje aj iný zákon, a to o archívníctve, podľa ktorého môžu ľudia nahliadnuť do všetkých spisov, vrátane príslušníkov. Len treba vyplniť žiadosť, ktorú pre uľahčenie dali aj na stránku ústavu. ...Po 48 hodinách dostal Širokého spis každý, kto o to požiadal (g.š –z médií, ktoré sledujem, si podľa vlastného spravodajstva vyžiadali kópiu spisu SME, HN a Markíza).
Snáď Braňovi Ondrušovi ako sympatizantovi ľavice neprekáža, že sa otvára kauza Široký...
Marián HOMÉR, redaktor
--------------------
Juraj Široký mal v rokoch 1985 až 1990 pracovať pre socialistickú ŠtB jedenásť rokov, ako zástupca prezidenta na Československej ambasáde vo Washingtone.
fakty:
1985 až 1990 je 5 rokov, nie 11. Faktom je, že Široký robil pre ŠtB od roku 1979 do roku 1990, a to už naozaj je 11 rokov. Autor si pomiešal dva rozdielne údaje. Od roku 1985 pracoval vo Washingtone. A iba ku koncu tohto obdobia bol zástupcom REZIDENTA, nie prezidenta. Toto je fakt zúfalstvo.
(G.Š. – ako dnes SME vysvetľuje : „Marián Gula z ÚPN hovorí, že rezidentúra bola pobočkou ŠtB v tej-ktorej krajine)
Marián HOMÉR, redaktor
--------------------
O tejto téme s nami na Ústave pamäti národa skôr nechceli, ako chceli komunikovať.
fakty:
o akej téme? Či bol ŠtBákom? To je jasné zo zoznamu príslušníkov na webe ÚPN. O tom, čo konkrétne robil? Odkiaľ by to mal ÚPN vedieť? Úlohou ÚPN nie je zistiť obsah spisov. ÚPN sprístupňuje a je na žiadateľovi, aby si našiel čas a naštudoval obsah spisu.
Zvaľovať vinu na SME a na ÚPN a nepriznať vlastnú nedôslednosť je vrcholne nekorektné.“
No a teraz si ten príspevok TV JOJ vychutnajte ešte raz:)
PS A ešte jeden dobrý postreh pre médiá od čitateľa:
„v poslednom čase sa roztrhlo vrece s materiálmi ŠtB. Mám pocit, že pri prezentovaní materiálov si novinári miešajú pojmy spolupracovník, príslušník, agent. Pozri napr. dnešný Nový Čas: "Široký bol agentom!" alebo včerajšie sme.sk: "To najlepšie zo spisu agenta Širokého" (už opravené na rozviedčíka Š.)
Takže:
PRÍSLUŠNÍK - bol platený člen, dôstojník ŠtB, ako referent, poručík, rezident atď (napr. Široký, Mularčík). Dnešným slovníkom "interný zamestnanec".
SPOLUPRACOVNÍK - bol človek "externista", niekto, kto mal civilný džob a popri tom sa stretával s príslušníkmi a napr. donášal na svojich kolegov, príbuzných atď. (napr. Banáš, Sokol?, Kazík)"
Služobka: Do konca týždňa som na služobnej ceste, na SPW teda pribudne nový článok až v pondelok.