Slovenské médiá sú vnímané ako najmenej skorumpované vo V4

Každý šiesty Slovák vidí za prácou médií korupciu, no 40% vníma našich novinárov ako v zásade čistých.  V Maďarsku je tento pomer zhruba opačný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)
"Do akej miery sa podľa vás vyskytuje na Slovensku korupcia v médiách?" November 2010.
"Do akej miery sa podľa vás vyskytuje na Slovensku korupcia v médiách?" November 2010. 

Slovenské médiá majú u občanov z pohľadu ich neskorumpovanosti najpozitívnejší pohľaď z krajín V4. Kým u nás si 17% občanov myslí, že médiá sú veľmi alebo úplne skorumpované, v Česku je to 22%, v Poľsku 26% a v Maďarsku až 34%. Ešte horší je priemer v EÚ, ktorý ťahajú dole najmä Gréci, kde si väčšina ľudí myslí, že ich médiá sú veľmi skorumpované. Vyplýva to z najnovších čísel Barometra korupcie od Transparency International, ktorá túto jeseň zisťovala názory v reprezentatívnych prieskumoch verejnej mienky.

Na Slovensku si podľa prieskumu 40% myslí, že médiá sú úplne alebo takmer neskorumpované, opak si myslí spomínaných 17%, a ďalších 27% vidí korupciu v médiách niekedy prítomnú. Prieskum nerozlišoval medzi typmi médií. Viniť novinárov z korupcie zvyknú nadpriemerne muži, respondenti z Košíc a Bratislavy a tí, čo za ostatný rok úplatky už niekde platili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Európe najhoršie skončili krajiny, ktoré boli tvrdo postihnuté krízou - Grécko, Island, Španielsko a Veľká Británia. Z vybraných inštitúcií sú to ale práve novinári, ktorým ľudia podľa svetového prieskumu Transparency najviac veria v boji proti korupcii (na Slovensku táto otázka položená nebola). Respondenti im veria viac aj ako mimovládnym organizáciám či veľkým medzivládnym zoskupeniam typu OSN či Svetová banka.


Kto je najchudobnejší: Michal Holeš v hlavnom sobotňajšom článku dňa v Pravde napísal:

Najchudobnejšej časti obyvateľstva od januára plyn zdražie viac ako ostatným ľuďom. Dôchodcovia si totiž za plyn priplatia sedem až desať percent, kým iní spotrebitelia priemerne 5,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu chudoby sú však najrizikovejšou časťou obyvateľstva nie dôchodcovia, ale nezamestnaní, najmä v kombinácii ak majú aj viac detí, respektíve nežijú s partnerom. Dôchodcovia sú ako skupina práveže z pohľadu chudoby na tom lepšie ako je priemer za celú spoločnosť.

K téme napísal v sobotu komentár aj šéf ekonomického spravodajstva v Pravde Martin Kováčik, a okrem iného sa postavil za zachovanie zliav SPP pre dôchodcov:

11.12.2010, Zdražovanie bude pre penzistov neúnosné, Martin Kováčik

Nárast cien bude od januára pre mnohé rodiny neúnosný. K prebiehajúcemu zdražovaniu potravín sa totiž od Nového roka pridajú drahšie energie, ktoré idú hore z dôvodu vládnych zmien aj trhových okolností. Najhoršie na zmeny zrejme doplatia dôchodcovia. Kompenzácií od štátu sa pritom nedočkajú.
... Štát má v spoločnosti SPP síce slabé slovo, ale nie úplne bezvýznamné. Je preto škoda, že SaS umožnila, aby v súčasnej situácii zdražovania SPP zrušil cenové zvýhodnenie pre seniorov. Plynárov tento bonus stál ročne okolo troch miliónov eur. Pre SPP to nebolo veľa peňazí a ľuďom s nízkymi príjmami to mohlo pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa tie ale tie zľavy SPP pred viac ako 3 rokmi zavádzali, Kováčik ich nezval neuváženými a nesystémovými:

20.4.2007, Neuvážené dotácie, Martin Kováčik

Seniori patria medzi skupiny obyvateľstva, ktorým treba pomáhať. Viacerí z nich majú totiž vzhľadom na výšku cien neúmerne nízke penzie. Na podporu dôchodcov sú potrebné systémové opatrenia. Dotovanie cien plynu 50 korunami mesačne pre ľudí nad 65 rokov cez pološtátny SPP, ktoré presadil premiér Robert Fico, takýmto krokom nie je.
... Štátu chýbajú systémové programy na podporu úspor a efektívneho využívania energií. Namiesto 60 miliónov štátnych peňazí len na dotovanie plynu, by mal štát podporovať aj iné spôsoby kúrenia. Dotácie by pritom mali závisieť od výšky príjmov. Nie každý 65-ročný dôchodca je totiž chudobný a naozaj potrebuje pomoc od štátu. Podpora musí byť adresná, nie plošná.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, kúpyschopnosť priemerného dôchodku je tento rok o 10% vyššia ako bola v roku 2007. To preto, lebo dôchodky sa zvyšovali opakovane nad mieru inflácie vďaka rastúcim priemerným mzdám. Ale redaktor Pravdy chce rozdávať "nesystémové" dotácie z obavy o životnú úroveň dôchodcov práve teraz. (Update 17.12: Pozri reakciu M.Kováčika).


Urazená šéfka Ústavného súdu: Redaktori .týždňa, ale aj iné médiá, kritizujú činnosť nášho Ústavného súdu už dlhšie, v ostatných rokoch najmä zdĺhavé konanie okolo vyvlastňovacieho zákona, výroky o platovej diskriminácii sudcov či podmienky registrácie náboženských spoločností. Keď traja redaktori obsiahlo písali koncom októbra o možnom znovuzvolení Trnku, len tam mimochodom spomenuli, že

Ak bude Trnka 3. novembra znovuzvolený, bude to znamenať jedno: tri kľúčové inštitúcie právneho štátu, okrem prokuratúry aj Najvyšší a Ústavný súd, budú naďalej ovládať ľudia, ktorí právni štát negarantujú, ale skôr narúšajú, ak nie priamo ohrozujú.

Koncom novembra vyšla v .týždni neuveriteľná reakcia šéfky ÚS Ivetty Macejkovej:

Som presvedčená, že ani jeden sudca Ústavného súdu sa pri svojej rozhodovacej činnosti tomuto sľubu nespreneveril. Naopak, Vaši redaktori sa spreneverili základným etickým princípom žurnalistiky.
Spochybňovanie práce sudcov a celej činnosti ÚS SR, ako aj kohoľvek vôbec bez relevantných dôkazov, nepridáva na kredite žiadnemu novinárovi ani masovokomunikačnému médiu. Ničím nepodložené úsudky sú zavádzajúce a škodlivé. Pretože sú významným prvkom manipulácie s verejnou mienkou.

Macejková zjavne nechápe fungovanie žurnalistiky, a verejnej diskusie vôbec. Každá analýza predsa stojí na nejakých čiastkových vedľajších názoroch, ktoré sa neodôvodňujú, aby bol text v prijateľnej dĺžke. Ak autori kritizovali ÚS podrobnejšie v minulosti, a v novom texte o vecne inej problematike svoje názory stručne zopakujú, je to úplne legitímny postup, žiadna sprenevera etickým princípom žurnalistiky či dokonca manipulácia. Svojou reakciou Macejková silne útočí na slobodu slova v krajine. Je mi záhadou, že na zlovestnú reakciu šéfky slovenského Ústavného súdu Slovenský syndikát novinárov nezareaguje, keď si nájde čas postaviť sa proti útokom na ďaleko kontroverznejšiu,a pre Slovensko viac vzdialenú, prácu Wikileaks.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu