Slovenský rozhlas to robí inak ako Slovenská televízia

SRo verzus STV o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2009

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - nickwheeleroz)

Ste novinár a robíte správu o vládnom návrhu celého verejného rozpočtu na budúci rok. Koho oslovíte?

  1.  Uvedomíte si, že ide o hlavný zákon fungovania štátu, ktorý ukazuje politické preferencie vlády. A že rozpočet má vždy silné dopady na spoločnosť. Oslovíte teda zástupcov vládnych strán, opozície ako aj ekonomických analytikov.

  2.  Uvedomíte si, že ak chcete urobiť rozpočtu pozitívne PR, treba osloviť len jeho zostavovateľov a víťazov. Opozícia či z rozpočtových rokovaní porazení nemajú vo vašej reportáži miesto. Analytici sú všeobecne k ekonomickej politike súčasnej vlády väčšinovo kritickí, takže tí tiež nie.


Nevidím do hláv reportérov, ale porovnanie včerajších reportáží žurnalistov dvoch verejnoprávnych médií zhodou okolností pekne zodpovedá horeuvedených možnostiam 1 a 2.

Linda Nagyová zo Slovenského rozhlasu ( Rádiožurnál o 18.00, Rádio Slovensko, správa č.10 ) urobila reportáž ako keby pracovala v štýle prístupu 1. Citovala zástupcov všetkých koaličných strán, zástupcu hlavnej opozičnej strany a dvoch ekonomických analytikov (PS - jedným bol môj šéf v INEKO Eugen Jurzyca). Výsledkom je príspevok bohatý na názory a informácie o návrhu rozpočtu.

Marek Zgalinovič zo Slovenskej televízie (Správy STV, 19.30) urobil reportáž , ktorá je presne taká, akú by niekto robil v štýle prístupu č.2. V reportáži vystupuje štátny tajomník ministra financií Palko (2krát), predseda vlády Fico a S.Nemec, hovorca komory poľnohospodárov, teda skupiny, ktorá je podľa návrhu rozpočtu tá z preferovanejších. Palko aj Fico návrh rozpočtu chvália: historicky najnižší deficit, plnenie programového vyhlásenia v podpore poľnohospodárom. Nemec nepriamo pochváli vládu, že maximálnymi dotáciami predišla katastrofe v poľnosektore. Opozícia ani akýkoľvek externý analytik v reportáži miesto nemá.

Ktoré médium má teda s profesionalitou problém, SRo alebo STV?

Ceny v školských jedálňach: Pred dvoma mesiacmi som kritizoval reportáž na STV „ Školské jedálne: V niektorých nižšie platby “ (jej prvá veta: „ Rodičom by mali klesnúť výdavky na stravovanie detí v školských jedálňach“) za to, že reportérka Rita Bočáková ničím nepodložila tvrdenie o poklese cien. Minulý týždeň Pravda po rozbehnutí školského roka na základe ankety jedální z rôznych kútov Slovenska zistila , že nastal pravý opak:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Sľuby vlády o lacných školských obedoch vyšli naprázdno. Deti sa od septembra stravujú drahšie. ...A to napriek tomu, že ministerstvo školstva sprísnilo od nového školského roka podmienky pre jedálne.

Čakal som, že STV sa hneď pustí do vlastného pátrania, že ako sa teda osvedčilo to opatrenie ministra, respektíve kde sú tie nižšie ceny, ktoré STV svojim divákom ohlasovala. Ale - televízia mlčí.

TA3 robí z Krugmana vtipálka: vo včerajších Hlavných správach :

Nobelovu cenu za ekonómiu dostal vedec Princetonskej univerzity a fejtonista denníka New York Times Paul Krugman.

Takže aj Štulajter či Leško sú fejtonisti??

(Tu je príklad, ako Krugman v NYT píše stĺpčeky či komentáre.)

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu