Neustále telefonovanie alebo esemeskovanie neznámym ľuďom už nie je len kuriozitou, ale bežnou záležitosťou.
V roku 2006 sa na spoločnosť Orange obrátilo 706 ľudí s tým, že ich niekto obťažuje zo súkromného čísla. Nový fenomén, ktorý priniesli mobily, však skôr ako operátor vyrieši polícia.
Takže fenomén, bežná záležitosť.... Orange mal v minulom roku takmer 3 milióny zákazníkov , takže na „fenomén“ sa sťažoval zhruba každý 4250ty zákazník. Inak povedané, bolo to skúsenosťou pre 0,0235% zákazníkov Orange. Je samozrejme pravdepodobné, že veľa ľudí problémy nenahlási, hoci sú tiež obeťami. Lenže koľko? Ak to nevieme ani len odhadnúť, nie je dôvod to ohlasovať za bežnú záležitosť.
V obsiahlejšom článku Žemlová viac čísel neponúkne. Dokonca cituje zástupcu polície, že takéto správanie by mohlo byť priestupkom, ale novinárka na počudovanie necituje žiadne policajné číslo, koľko takých priestupkov polícia mala ohlásených či riešených v minulom roku.
Za to cituje operátorov:
„S takýmito prípadmi sa stretávame len zriedka,“ hovorí Richard Fidesz zo spoločnosti Orange. „Neregistrujeme takých sťažností veľa, ale vyskytujú sa,“ povedal aj hovorca T-Mobile Andrej Gargulák.
Psychológ Máthé novinárke povie:
Stúpa podľa vašich skúseností počet takýchto prípadov?
„V mojej klientele nie, predpokladám však, že počet takýchto volaní je v súčasnosti vďaka široko rozšírenému telefonovaniu mobilnými telefónmi vyšší ako v minulosti.“
Takže priama skúsenosť opäť žiadna, len amatérsky odhad. Áno, prišli mobily, a je celkovo viac telefónov na trhu. Rastie to obťažovanieaspoň pri mobiloch, či nie? Žemlová neposkytla žiadne čísla (ani aspoňpre ten Orange), či tých sťažností bolo v roku 2006 viac ako predtým.
K novosti „fenoménu“ Mathé povie:
Obťažovanie cez telefón nie je zriedkavé a vyskytovalo sa aj v časoch, keď sme používali len pevné linky.
...
Myslíte, že za to môže aj rozvoj technológií?
„Rozhodne by som to nepripisoval na vrub technológiám, ktoré sa vždy dajú prospešne využiť, ale aj zneužiť. Napokon, v minulosti zastúpila telefón erotografománia, čo je v podstate to isté, len v písanej podobe, hoci aj husím brkom, no a teraz stláčanie tlačidiel klávesnice.“
Nie je jasné, či Máthé hovorí o profesijnej skúsenosti či osobnom odhade. Ale celý materiál nič podporné o údajnej novosti fenoménu neponúkne. A je pritom jasné, že fixné linky boli kedysi všetko o neznámych osobách.
V úvode článku novinárka spomenie dva konkrétne príklady. Druhý je karikaturista SME Shooty. Prvá je Veronika, o nej vieme len vek. U Shootyho súvisí zjavne obťažovanie s jeho prácou v SME. Neviem, či je šťastné uvádzať človeká z média ako príklad bežnej skutočnosti obyvateľa Slovenska. Viac ako fenomén mobilov to práve môže byť o práci novinárov, čo je celkom iná téma (a tiež nie nový fenomén). Nakoniec, Žemlová o tom tiež vie svoje.
Nekonečný príbeh o novinárskych interpretáciách prieskumov: Vanda Vavrová v Pravde napísala:
Každý druhý Slovák súhlasí s krokmi, ktoré robí premiér Robert Fico. Ako vyplýva z marcového prieskumu verejnej mienky agentúry MVK, z 86 percent ľudí, ktorí dôverujú politikom, až 45,6 percenta verí práve Ficovi.
Ale ak to bolo vypočítané z 86% ľudí, ktorí aspoň nejakému politikovi dôverujú, tak z celkového počtu respondentov (a teda dospelého obyvateľstva SR) dôveruje Ficovi 39%, nie 46%. A to už určite nebude každý druhý Slovák.
PS Na MVK sa mi nepodarilo získať kontakt, ale podľa starších správ MVK je možné aj to, že Vavrová doplietla tú prvú časť - teda že tých 46% nie je z vybranej časti respondentov, ale zo všetkých.
Reportéri o informačnej kampani pre zdravotnícku reformu: Reportáž o účelnosti úverov Svetovej banky pripravila minulý týždeň Katarína Začková z STV Reportérov. Zdá sa mi, že urobila celkom dobrú prácu v odhalení chabých výstupov z informačnej kampane za 120 miliónov korún, či v podozrivej praxi lukratívnych kontraktov pre domácich expertov, väčšinou členov rôznych ministerstiev. Na druhej strane bol príspevok aj (pre jeho ciele zbytočne) chaotický a označenie jednej osoby zavádzajúce.
v úvode je reč o skúmaní informačnej kampane pre reformu zdravotníctva, no všetci oslovení experti (Szalay, Tatár), ktorí mali mať privysoké platy na nej nerobili. Robili na iných projektoch financovaných z peňazí Svetovej Banky: Tatár podľa vlastných slov v reportáži pripravoval zákony, Szalay mi napísal, že robil technickú asistenciu na projekte kvality, čo tiež nebolo o informačnej kampani.
Náklady na informačnú kampaň pre zdravotníctvo v reportáži lietajú od 120, 140, do 160 miliónov korún. Koľko teda?
V reportáži dostane 5krát slovo Irina Šebová, označená ako „lekárka“ (vystupuje v ordinácii v bielom plášti). Je evidentne kritická k Zajacovej reforme a jeho ľuďom. Hovorí aj v mene lekárov či pacientov:
Všetci sme jednotní, aj pacienti, aj lekári, že reforma je potrebná, že potrebujeme zmeny, ktoré sú ale štandardné a mne veľmi chýbala a chýba dodnes celospoločenská diskusia na túto tému, Kedysi, teda za ministra Zajaca to vôbec neprichádzalo do úvahy.
Označenie Šebovej len za lekárku je ale zavádzajúce. Šebová v roku 2002 kandidovala do parlamentu za SDĹ, o rok neskôr za predsedníčku SDĹ. SDĹ potom pohltil Smer. V roku 2006 bola spoluautorkou hlavného volebného materiálu strany Smer pre zdravotníctvo. Ak už vybrať zástupcu lekárskeho stavu, prečo vybrať človeka s politickou históriou a ešte to divákovi zamlčať?
Počet miest a obcí: Pavel Škoda ma upozornil, že na Slovensku je ich necelých 3000, Michal Farkašovský z Markízy ich však včera zdvojnásobil :
Vitálny dôchodca navštívi viac ako šesťtisíc miest a obcí. Svoj projekt nazval Dedkova cyklotúra Slovenskom.
TASR robí z USA a Izraelu agresorov: Miro Iliaš ma upozornil na správu TASR (uverejnená na sme.sk), ktorá zlým prekladom urobila z obranných manévrov útočné:
Izraelské a americké sily testujú nové spôsoby využitia rakiet schopných niesť jadrové, chemické a biologické hlavice, uviedli predstavitelia, ktorí si neželali byť menovaní.
Originálna správa americkej agentúry AP, ktorú TASR preložila, však hovorí o testoch nových spôsobov ako zachytiť prichádzajúce rakety s rôznymi hlavicami...
Thousands of American and Israeli troops conducted an operation Sunday to test new ways of intercepting missiles able to carry nuclear, chemical and biological warheads, American and Israeli military officials said.
Pekný prešľap.