V piatok SME (sekcia Bratislava), prinieslo takúto redakčnú správu o plánovanej akcii na nedeľu:
Všetci sú doma
V nedeľu bude na nádvorí Starej radnice popoludnie venované rodine.
Projekt Všetci sú doma sa dlhodobo venuje podpore už existujúcich náhradných rodín v oblastiach vzdelávania, voľného času, zamestnávania a vyhľadávania talentov. Pomoc je zameraná pre deti, ale aj pre rodičov. Symbolom akcie budú kľúčenky, ktoré budú rozdávať známe osobnosti spolu s deťmi v okolí Radničného námestia.
(r)
O chystanej akcii informovali aj HN či Pravda.
V pondelok sme sa o priebehu nedeľňajšej akcie v SME dozvedeli :
Náhradné rodiny na nádvorí radnice
Predstaviť náhradné rodiny ako niečo prirodzené, bolo cieľom včerajšieho podujatia na nádvorí Starej radnice. Ako pozvánku na popludňajší program s názvom Všetci sú doma pozývali okoloidúcich deti z takýchto rodín odovzdaním farebnej kľúčenky.
Súčasťou programu boli vystúpenia talentovaných detí z náhradných rodín, skladanie puzzle, maľovanie a prehliadka chovateľskej stanice fretiek z Ferretfans.
Projekt Všetci sú doma sa venuje podpore detí i rodičov v existujúcich náhradných rodinách, najmä v oblasti vzdelávania a voľného času. Detské domovy internátneho typu by totiž mali u nás zaniknúť do roku 2008, preto sa organizátori snažia zabezpečiť pre deti starostlivosť najlepšie v prostredí klasickej rodiny. (r)
Čitateľka ma upozornila, že tá akcia sa v nedeľu práveže nekonala, bola zrušená kvôli počasiu. Potvrdila mi to aj Eva Kelley z organizácie S.P.A.C.E., ktorej akcia to vlastne bola.
Ako môže dôjsť k tomu, že denník popíše priebeh akcie, ktorá sa nekonala? Jana Paulovská zo SME , zodpovedná za prílohu Bratislava, mi napísala:
Takáto situácia sa ťažko vysvetľuje.
Stretlo sa niekoľko nedorozumení s neprofesionalitou. Prikladám vyjadrenie redaktorky Doroty Krákovej, ktorá mala službu.
"Je to moja chyba, ospravedlňujem sa. Zlyhala komunikácia medzi
redakciou a organizátorom. Hovorila som s manažérkou niekoľkokrát o
tomto podujatí, dohodli sme sa, že dáme správu o tom, že to bolo."
Redaktorka čerpala z piatkovej informácie organizátora. Správu
nedoplnila žiadnym vstupom. Akcia sa mala konať v čase našej uzávierky a redaktorka "v dobrej viere," pripravila krátku správu.
Osobne ma viac ako tá chyba zaujalo vysvetlenie novinárky Krákovej. Prečo by sa spravodajský novinár mal dopredu dohadovať s PR manažérkou, že dá do novín opäť správu o akcii, pričom ešte ani nevie, ako prebiehala a ako dopadla, a teda aký spravodajský význam pre čitateľa môže mať?
Presne o tomto je kľúčová otázka pre dôveryhodnosť akéhokoľvek média: nakoľko je ich obsah službou čitateľom/divákom/poslucháčom, a nakoľko ide o službu iným „klientom,“ pričom čitatelia sú len prostriedkom na ciele klientov.
Čo s Kušnírovou?: Jojka ma včera milo prekvapila, že priamo vo večernom spravodajstve informovala o havárii v opitosti vlastnej moderátorky Silvie Kušnírovej. Tiež sa mi páčila reakcia Kušnírovej, ktorá na rovinu popísala problém, že práve ona šoférovala s alkoholom, hoci sama má v náplni práce kritiku porušovania zákonov.
Bulvár sa už pýta, či by nemala Kušnírová dostať od Joj dištanc, prípadne aj vyhadzov, keďže sama kritizovala, že politici majú imunitu aj za jazdenie s alkoholom.
Čo podobné prípady znamenajú pre kariéru v zahraničí? Záleží od okolností.
V auguste bol moderátor americkej televízie odsúdený za smrť chodca, ktorého zrazil pri jazde v opilosti. Z televízie dostal neplatené voľno. Televízia o nehode informovala, a prisľúbila vyšetrovanie sledovať.
V júni bol novinár z americkej televízie WTVQ prepustený po tom, čo bol prichyten
íý pri prirýchlom jazdení v opilosti, a to už druhýkrát. Reportér jazdil vo firemnom aute.V októbri 2006
7sama podala výpoveď moderátorka americkej televízie ABC7 po tom, čo ju polícia prichytila pri šoférovaní v opilostiV marci 2006 bol novinár japonského denníka prichytený pri jazde v opilosti, navyše nemal vodičský preukaz a bola to pracovná jazda. Od denníka dostal 3-mesačný dištanc a bol presunutý na iné miesto v redakcii. Podľa vedúceho editora je takéto správanie nehodné zamestnanca novín, pretože im ide o imidž dôveryhodnosti.
Teda ak šoférovala Kušnírová služobné auto, respektíve bola na pracovnej ceste, mohlo by to priťažiť pri uvažovanom treste, a naopak.
Spájať imunitu s jazdou s alkoholom sa mi zdá scestné, lebo kritika imunity je predsa v tom, že politici za alkohol pri jazdení nie sú trestaní. Ak Kušnírová akceptuje svoj trest ako každý iný občan, sotva môže byť v nejakom rozpore so svojou kritikou širokej imunity pre politikov.
V čom Kušnírovej včerajšia jazda uškodí, je dôveryhodnosť na obrazovke. Ona pravidelne kritizuje politikov za sebeckosť a slabú zodpovednosť za celú spoločnosť, a ona jazdou pod vplyvom alkoholu práve uprednostnila vlastné záujmy pred zodpovednosťou voči životom iných vodičov. Samozrejme, pre spoločnosť je prínosom každé poukázanie na porušenie zákona, aj keď to robia porušovatelia (iných) zákonov. Ale z ich úst sa to ťažšie počúva...
Osobne by mi vadilo, ak by človek s trestom za ekonomické podvody začal robiť reportéra na ekonomické otázky. Ale jazdu s alkoholom nepovažujem za taký veľký prečin, že by to v dôveryhodnosti diskvalifikovalo moderátorku natrvalo. Na diskusiu o nových dopravných pravidlách určite, ale na ostatné politické témy je to akceptovateľné. Povedzme po dobrovoľnej mesačnej dovolenke.
To všetko s tým, že Kušnírová sa k problému postavila otvorene, a že naozaj šlo o súkromnú, nie pracovnú cestu.