Beška mi napísal:
"Libanon je označený za "trojmiliónovú krajinu", počet obyvateľov sa blíži k štyrom miliónom. To je však malá chybička. Zásadné chyby sa nachádzajú v nasledujúcich odstavcoch:
Z vyšetrovania OSN vedeného Sergeom Brammertzom nieje jasné ani to, či Haríriho zabil samovražedný atentátnik či bombazakopaná pod cestou.
Správa Serga Brammertza,ktorá bola predložená Rade Bezpečnosti v septembri 2006 (s. 6, bod 15)jednoznačne označuje automobil Mitsubishi za nosič bomby. Ďalšiekonštatovanie článku:
Napriek medzinárodnému tlaku je zriadenie tribunálu,ktorý by mal prebiehať v zahraničí, vo hviezdach. Z prozápadnejlibanonskej vlády pod tlakom hnutia Hizballáh odišli šiitski členovia aznemožnili schválenie tribunálu, proti ktorému vystupuje aj prosýrskyprezident Emile Lahúd.
Toto tvrdenie nie je pravdivé. Libanonská vláda zostala aj po odchode šítskych a nezávislých členov funkčná a zriadenie tribunálu schválila (pozri tiež BBC). Po následnom schváleníRadou Bezpečnosti OSN sa teraz čaká na zasadanie libanonského parlamentu,ktorý by mal o tejto záležitosti hlasovať pravdepodobne v marci (pozri aj New York Times).
Brammertzova správa pozitívne hodnotí spoluprácu Sýrie (s. 18, body 78-82).
...the cooperation of the Syrian Arab Republic with the Commission has continued to be timely and efficient.
Mirek Tóda to nespomína, cituje iba kritický názor libanonského novinára voči Sýrii a Iránu:
Vyšetrovanie a vznik tribunálu sprevádzajúveľké problémy. Irán a Sýria robia všetko preto, aby ho znemožnili,“hovorí libanonský novinár Fadik Toufic."
Update o 22.36: Reakcia M.Tódu dole v diskusii.
Podplácanie či nedorozumenie?: Lýdia Kokavcová v STV Reportéroch mala celkom dobre rozbehnutú reportáž o netradičnom zásahu policajtov v civile (problém povinnosti vodičov zastaviť civilom). Lenže keď došlo na spor, či vodička policajtov podplácala (ako tvrdia oni) alebo nie (vodička), z jednoduchého konfliktu tvrdenia proti tvrdeniu sa reportérka z neznámych dôvodov priklonila k vodičke. Spravila to už moderátorka Začková v úvode:
Ona chcela radšej zaplatiť pokutu, no policajt si jej správanie vysvetlil ako podplácanie.
Kokavcová v reportáži zase uzavrela:
Udalosť, aká sa môže stať hocikedy a hocikomu sa v priebehu niekoľkých minút zmenila na prípad korupcie.
Pritom ponuka peňazí policajtovi od vodičky sa dá hravo brať dvojzmyselne - aj ako úplatok, aj ako ochotu zaplatiť pokutu (podľa policajta vodička núkala peniaze 3krát, podľa vodičky raz - a až na to začalo hovoriť o pokute). Samozrejme je problém, ak je niekto obvinený z korupcie nevinne, a to reportáž dobre rozoberá. Lenže problémom je tiež, ak sa podpláca v dvojzmysloch (viď prepisy Bielika a stále len podozrivého obžalovaného Čuňa) a polícia potom nevie korupciu zdokladovať, lebo dotyční majú v zálohe legálne vysvetlenie. Reportáž už tento problém ignorovala.
Dar pre hospic: Niektorí čitatelia, ktorí na tento blog prispievali minulý rok svojimi tipmi, odmietli odmeny za tipy s tým, nech ich radšej poukážem na charitu. Z návrhov mal najväčší úspech hospic Plamienok, ktorému som dnes teda poukázal 6.500Sk. Vďaka.