SME sa mýli: v septembri zvyčajne nehôd ubúda, nie pribúda (oprav)

Naznačujú to policajné čísla za posledné štyri roky

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - misterbisson)

V septembri pribúda nehôd, treba zvýšiť ostražitosť,“ hlási dnešný titulok SME . Rastislav Chvála v článku píše:

Už prvý septembrový týždeň potvrdil, že sa začína obdobie, keď pribúda dopravných nehôd, navyše s vysokým počtom tragédií. Neukázala to len nehoda slovenského autobusu v Chorvátsku, ale aj štatistiky z našich ciest.

... Mimoriadne tragický bol už tohtoročný august, ktorý v minulosti patril medzi najbezpečnejšie mesiace na cestách.

 ...Prežiť kritický mesiac bez ujmy pomôže lepšie sústredenie za volantom, predvídanie a ohľaduplnosť.

Lepšie sústredenie a ohľaduplnosť sa na cestách určite zídu, ale nemali by chýbať ani pri písaní článkov o nehodovosti.

September je na Slovensku totiž podľa policajných štatistík zvyčajnemesiacom s menším počtom nehôd ako august. Tak tomu bolo v 3 zo 4posledných rokov, a tento trend platil aj minulý rok, o ktorom Chválav článku píše najviac. August v 3 zo 4 posledných rokoch patrilnavyše aj najnehodovejším mesiacom v roku (raz 2., raz 3. a raz 5.miesto, výnimkou bolo 9.miesto v roku 2004).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet dopravných nehôd v danom mesiaci

 

august

september

 2004

 5029

 5024

 2005

 5325

 4997

 2006

 5343

 5424

 2007

 5256

 5155

Zdroj: Policajné štatistiky za roky 2004, 2005, 20062007

Podobne je to s počtom mŕtvych podľa mesiacov - opäť v troch z posledných štyrochrokov mal august viac obetí ako september. Výnimkou bol tentoraz minulý rok,keď napriek tretiemu najvyššiemu počtu nehôd bolo v auguste druhý najnižšípočet obetí.

Počet smrteľných obetí dopravných nehôd v danom mesiaci

 

august

september

 2004

 72

 44

 2005

 62

 53

 2006

 71

 50

 2007

 42

 61

Zdroj: Policajné štatistiky za roky 2004, 2005, 20062007 Ako môže autor napísať, že august zvykol byťv minulosti jeden z najmenej tragických, keď v tých 3 zo 4 poslednýchrokov mal august absolútne najvyšší počet mŕtvych na cestách v celom roku?

SkryťVypnúť reklamu

Update 10.9 - oprava: Ako ma upozornil kolega, lepšie sústredenie si vyžadovala aj moja kritika. Mnou uvedené čísla totiž nereflektujú fakt, že mesiac august má vždy o jeden deň viac ako september. Ak by sa porovnávala nehodovosť na jeden priemerný deň, platí tvrdenie SME, že v septembri býva vyššia nehodovosť ako v auguste (svedčia o tom 3 z posledných 4 rokov). Pri počte smrteľných obetí sa aj po prepočte nič nemení, september ostáva výrazne menej tragický ako august. 

Za chybu sa ospravedlňujem.

V SME sa opäť kradlo: V minulotýždňovom článku SMEo španielskej minulosti autor Peter Foglar citoval istú Juliu Sanchez:

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším zdrojom Francovej podpory bol španielsky vidiek.„Franco urobil pre Španielsko mnoho dobrého. Vzdelanie bolo zadarmo, nebolažiadna kriminalita a ľudia sa báli brať úplatky,“ zhrnula Julia Sanchéz,učiteľka na dôchodku, ktorá dodnes pravidelne kladie kvety k jednej zposledných sôch Franca na koni.

Rovnaký citát Sanchezovej som našiel v článku International Herald Tribune – z novembra 2004:

Julia Sánchez, 62, a retired schoolteacher, pointed approvingly to the flowers.

"Franco did a lot of good things for Spain," she said, adding that during his rule education was free, the streets were safe and there was no government corruption. "But now people are afraid to say so."

Foglar vo svojom článku citoval aj ďalšiu osobu, opäť bez zdroja. Zástupca šéfredaktora SME Lukáš Fila mi odpovedal:

clanok pripravil externy autor, ktory zije v Spanielsku a naozaj v nom pouzil dva prevzate citaty, pricom ani pri jednom neuviedol zdroj. Nad svojim konanim vyjadril lutost. Redakciu SME tiez mrzi, ze doslo k tejto chybe.


Dobrá Paľba: Dušan Károlyi urobil výborný príspevok o korupcii colníkov a Róbert Adamec o podvodoch na málo zorientovaných ľuďoch. Všetko vo včerajšej Paľbe na Markíze. 

Naopak nepáčila sa mi veľká reportáž o Ugande predtýždňom od Lenky Dale. Bolo to dobré PR pre Unicef, ale či je darovanie peňazí pre túto inštitúciu (v porovnanís inými mimovládkami, napríklad) skutočne najlepší spôsob pomoci Ugandesom sa nedozvedel.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informovať o rebríčkoch poisťovní: Skvostnúreportáž mala opäť STV. Zuzana Gulová uviedla kompletne poradie poisťovnípodľa Úradu na dohľad, ale poradie podľa výsledkov HPI uviedla len takto stručne:

Analytici posudzovali zdravotné poisťovne podľatridsiatich kritérií kvality. Najkvalitnejšou je podľa nich jedna z trochsúkromných poisťovní. Všeobecná zdravotná skončila naposlednom mieste.

To si mám akože do STV zavolať, ak chcem vedieť presnéporadie?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu