*Jakub Jošt, stážista SPW
Koncom júna sme uviedli výsledky prieskumu transparentnosti medzi 25 spravodajskými portálmi, najmä z USA a Veľkej Británie. Rozhodli sme sa použiť rovnakú metodiku na preverenie otvorenosti desiatich slovenských spravodajských stránok.
Pripomíname tých 5 kritérií z prieskumu:
„ako majú médiá vybudovaný systém opráv, ako informujú o svojich vlastníkoch, o konfliktoch záujmov reportérov (sú verejné ich vnútorné pravidlá pre akceptovanie darov, politického angažovania?), či zverejňujú svoje etické pravidlá a profesionálne zásady (prečo informujú práve o X a nie o Y), a nakoľko sú otvorení kritike a názorom čitateľov (majú vlastného ombudsmana?, blogujú ich reportéri?).”
Tento prieskum nedokáže dať definitívnu odpoveď na otázku: „Ktoré spravodajstvo je kvalitné?“ Napovedá však o tom, ako otvorene a zodpovedne sa jednotlivé portály správajú k svojim čitateľom, čo je podmienkou kvalitného a dôveryhodného spravodajstva.
Tu je teda poradie (pozri aj kompletné výsledky v .xls):
1. SME
2. TREND
3.— 4. Hospodárske noviny
3.— 4. TA3
5.— 6. Aktuálne.sk
5.— 6. Bleskovky
7.— 8. TNky (Markíza)
7.— 8. Pravda
9.— 10. Aktuality
9.— 10. webnoviny
Vo všeobecnosti zlyhávajú hodnotené stránky najmä pokiaľ ide o deklarovanie zásad personálnej politiky (odhaľovanie konfliktov záujmov, deklarovanie štandardov správania novinárov v kontakte s biznis prostredím a politikou a pod.) a deklarovanie vlastných etických pravidiel a profesionálnych zásad (rozhodnutia editorov pri zverejňovaní informácii, potvrdenie pravdivosti informácie z viacerých od seba nezávislých zdrojov a pod.). Omnoho otvorenejšie by v mnohých prípadoch mohlo byť aj informovanie o vlastníkoch a firemných prepojeniach (toto neplatí o SME a najmä o TRENDE, ktoré majú majetkové vzťahy v pozadí spracované na svojich weboch celkom prehľadne).
Z hľadiska zodpovednosti opäť jedine web SME (uspokojivo) a TRENDU (na nižšej úrovni) zverejňuje a archivuje korektúry chýb, čo je pomerne závažný nedostatok, vzhľadom na následky, ktoré môžu chyby resp. manipulácie spôsobiť.
Naopak, dobre sú na tom stránky v hodnotení interaktivity, zrejme preto, že mnohé z jej nástrojov sú čitateľsky atraktívne (blogy, ankety, diskusie, online rozhovory, profily redakcie). Niektoré stránky si to však nemyslia (Webnoviny, TNky, Aktuality).
V porovnaní so svojou anglofónnou konkurenciu (hodnotenou v spomenutom prieskume) by sa väčšina webov umiestnila skôr na nižších priečkach rebríčka, s výnimkou SME a Trendu, ktoré by patrili k lepšiemu.
V komunikácii s viacerými šéfredaktormi online spravodajstva sme však dostali prísľub viacerých zmien k lepšiemu. Tešíme sa na ich zrealizovanie, pretože tento prieskum by sme chceli robiť pravidelne, každý rok.