SME zveličuje, že ruské voľby nebudú mať dohľad z Európy

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Petra Procházková včera v článku SME Rusi budú voliť bez európskeho dohľadu“ upozornila o spore OBSE a Ruska:

Škandálom, ktorý nemá vo vzťahoch novodobého Ruska s európskymi inštitúciami obdoby, sa skončil dvojmesačný spor Moskvy a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pozorovatelia OBSE na ruské parlamentné voľby, ktoré sa konajú 2. decembra, neprídu.
OBSE tvrdí, že Rusi sabotujú akékoľvek pokusy o spoluprácu a vytvorili takú neznesiteľnú situáciu počas udeľovania víz pozorovateľom, že tí to nakoniec demonštratívne vzdali.
... Na hlasovanie budú dohliadať len predstavitelia Spoločenstva nezávislých štátov a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Tí však v minulosti označili za demokratické režimy v Bielorusku či Turkménsku.

Rasťo Kužel z MEMO 98 píše:

"Spor medzi OBSE a Ruskom sa datuje od roku 2003, kedy OBSE kriticky hodnotilo priebeh vtedajsich parlamentnych volieb. Podla autorky clanku OBSE obvinilo Rusko že "sabotuje akékoľvek pokusy o spoluprácu a vytvorilo takú neznesiteľnú situáciu počas udeľovania víz pozorovateľom, že tí to nakoniec demonštratívne vzdali" - v oficialnom vyhlaseni OBSE k rozhodnutiu nepozorovat volby sa vsak slova ako sabotovanie spoluprace vobec nepouzivaju. Azda najvacsou nepresnostou je samotna titulka - ze volby budu bez europskeho dohladu – v case pisania clanku boli v hre ako mozni pozorovatelia prinajmensom Parlamentne zhromazdenie Rady Europy ako aj Parlamentne zhromazdenie OBSE, kedze rozhodnutie nepozorovat zatial urobila len Kancelaria OBSE pre ludske prava a demokraticke institucie vo Varsave (ODIHR) – Parlamentne zhromazdenie OBSE dokonca ruska strana vyzvala, aby poslalo viacej pozorovatelov ako bolo povodne pozvanych.“

Procházková tiež napísala:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Rusi obmedzili počet pozorovateľov z OBSE, Spoločenstva nezávislých štátov a európskeho parlamentu na 300 ľudí (OBSE dostalo len 71 miest, aj keď chcelo 400).

Kužel reaguje:

„Dalsou malou chybou je fakt, ze Ustredna volebna komisia Ruskej federacie povodne dala pozvanku pre 70 pozorovatelov z OBSE/ODIHR a nie 71, ako sa to uvadza v clanku. Aj udaj, ze ODIHR mal ziadat o moznost poslat 400 pozorovatelov je tiez chybny, zrejme zalozeny na fakte, ze v 2003 roku bolo tolko pozorovatelov z OBSE – k sucasnym volbam OBSE nestihlo konkretizovat presny pocet pozadovanych akreditacii, kedze ruska strana prisla sama s iniciativou zredukovat pocty pozorovatelov.“

Podobne ako Kužel opisuje situáciu aj dnešný článok v International Herald Tribune (AP). A dnes prezident Parlametného zhromaždenia OBSE oznámil, že pozorovateľov do Ruska pošle.

SkryťVypnúť reklamu

Jasné je, že ten dohľad bude bez ODIHR výrazne slabší, ale kategorické tvrdenia Procházkovej boli nemiestne.


Vstup mladých do DSS: Marianna Onuferová zo SME veľmi pekný článok o tom, ako sa mladí v súčasnosti hlásia do DSS, čo by mohlo indikovať, nakoľko bude zdobrovoľnenie systému od budúceho roka pre stabilitu systému závažné. Stačilo postaviť článok na jednom veľmi zaujímavom čísle zo Sociálnej poisťovne.

Oprava: Ako ma v diskusii upozornili viacerí čitatelia, včerajšia kritika reportáže Markízy bola čiastočne deravá – nelegálna činnosť totiž ešte nemusí byť predmetom sankcie v Trestnom zákone. Sorry za omyl.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu