Noviny majú oproti večerným televíznym spravodajstvám výhodu: väčší priestor a viac času (minimálne pár hodín) na pokrytie udalostí. Preto býva ich spravodajstvo komplexnejšie a následne striedmejšie. Prekvapivo to vôbec neplatilo pri informovaní o Khalidovi Ahmedovi, bývalom študentovi medicíny na Slovensku, a jeho údajnej účasti pri útoku na glasgowskom letisku. Televízie, a to hlavne TA3, priniesli opatrnejšie a presnejšie informácie ako denníky.
Správu o potvrdení spojenia Ahmeda s Glasgowom aj Slovenskom podľa slov nášho ministerstva vnútra ako aj britských novinárov priniesla prvá vo vysielaní TA3 v stredu podvečer. Nasledujúci deň (denníky nevychádzali) ministerstvo vnútra potvrdenie spojenia v podstate stiahlo. TA3 ako aj Markíza vo večerných správach zaujali vyčkávací a skeptický postoj, keďže oba zdroje informácií (naše MinV, britskí novinári) naznačili svoju neistotu.
Vnútro spochybňuje svoje včerajšie tvrdenie , TA3, Soňa Miháliková, 5.7., Hlavné správy
Ministerstvo vnútra dnes spochybnilo vlastné tvrdenie, že jeden z útočníkov na glasgowské letisko študoval v minulosti na Slovensku. Jeho hovorca dnes vyhlásil len to, že človek menom Khalid Ahmed na Slovensku naozaj bol, ale treba s istotou potvrdiť, či je aj totožný s atentátnikom. Totožnosť a ani meno tohto muža však nie sú definitívne potvrdené ani v Británii.
Neznáma identita, Lukáš Diko, 5.7, Markíza
Muž, ktorý narazil do budovy glasgowského letiska horiacim autom, naloženým plynovými bombami, utrpel popáleniny na deväťdesiatich percentách tela. Médiá ho uvádzajú pod viacerými menami, pričom sa zhodujú iba na priezvisku Ahmed. Jeho identitou si nie sú istí ani britskí novinári, s ktorými sa televízia Markíza spojila. Aj úrady sú skúpe na informácie.
Hoci denníky, ktoré vyšli nasledujúci deň (piatok) zopakovali pochybnosti oficiálnych správ (v článku SME: „Informácie sú čiastkové a niekedy rozporné.“) napriek tomu sa rozhodli prikloniť sa k možnosti, že útočníkom bol naozaj Khalid Ahmed. Hoci v neistote, väčšinou informovali s podmienkou „údajne“, „možno,“ či „asi,“ že áno, útočník bol zrejme svojho času študentom na Slovensku.
Určite mali novinári veľmi ťažké rozhodovanie, ako informácie podať, a za takéto podmienečné informovanie ich ťažko viniť. Zjavnou chybou však bolo rozvíjanie príbehu Slovensko-terorizmus bez toho, aby bolo celkom jasné, či Khalid Ahmed niečo s Glasgowom má. Načo sa ponáhľať, keď ešte nemám overené východiskové fakty?
Najviac sa rozbehol denník SME (Daniel Vražda, Monika Žemlová), ktorý napriek pochybnostiam neváhal posúvať tému ďalej. Tak napríklad Monika Žemlová pripravila rozhovor s ministrom vnútra Kaliňákom, ktorý začal takto
O tom, prečo sú teroristi na Slovensku, sme hovorili s ministrom vnútra ROBERTOM KALIŇÁKOM.
Je to tretí terorista v krátkom čase, ktorý sa spája so Slovenskom. Prečo sme pre nich zaujímaví?
Teroristi na Slovensku? Nielen že ani nebolo jasné, či ten glasgowský útočník vôbec na Slovensku niekedy bol, ale už ani náhodou to, že ak to je ten človek, či vôbec niečo s terorizmom mal v čase svojich štúdií a či sa teda dá nejako hovoriť o Slovensku ako o faktore v terorizme.
Žemlová tiež pripravila článok, prečo u nás zahraniční študenti študujú medicínu a či sa pri ich jazykovej príprave vyskytli reči o terorizme... (že vraj nie:)
Podobne netrpezlivý bol (po inak skeptickej reportáži) Lukáš Diko z Markízy:
Kto v Glasgowe naozaj útočil, ukáže až ďalšie vyšetrovanie. Každopádne tieto podozrenia či prípady údajných teroristov Labsího a Kadrého ukazujú, že Slovensko už nie je bokom od tejto problematiky.
Už ani logicky to samozrejme nie je pravda, a nebola ani vtedy, keď ešte veci boli neisté. Ako môže podozrenie (ktoré môže byť z podstaty falošné) niečo o problematike ukazovať?
O tom viac treba vyzdvihnúť, ak si novinár v takej ťažkej situácii zachová skeptický postoj. Potenciálne lukratívny príbeh a rozporuplné overené/neoverené informácie je práve prostredie, kde sa ukáže kvalita. Denníky ňou tentoraz nevynikli.
PS Tom Nicholson zo SME sa na prvej strane za chybu redakcie ospravedlňuje. Pekné gesto.
Škody vandalov v bratislavskej MHD: v správach o nočných linkách.
Markíza, 7.7.
Marek GUDIAK, redaktor
--------------------
Bratislavský dopravný podnik chce nočné spoje aj pre slušných cestujúcich. Bezpečnostný dozor ich chráni pred výtržníkmi.
Róbert KÁDNÁR, generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava
--------------------
Na vandalských činoch dopravný podnik dopláca okolo štyridsať miliónov ročne.
Michal KOVAČIČ, redaktor
--------------------
Výtržnosti vandalov stoja dopravný podnik ročne dvadsať miliónov korún.
Tak koľko? Upozornil ma na to Jozef Toman.