SPW: Ako sa nenechať manipulovať novinárskymi fotkami

Ako dnes informuje aj SME či HN, cez víkend nachytali blogeri agentúru Reuters, ako vydala grafickým softvérom manipulovanú fotku z Libanonu. Reuters za necelý deň fotku stiahol a vydal opravu. Neskôr prišla ďalšia pochybná fotka a dotyčný novinár bol prepustený. Na základe súčasných aj minulých odhalení ponúkam pár rád, na čo si dávať pozor pri konzumácií spravodajských fotiek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Pridanie, vymazanie obsahu - pridanie bolo hlavným problémom pri zmienených fotkách Reuters. Vďaka softvéru sa dá ľahko časť fotky skopírovať a rozmnožiť na iné miesto. Pri amatérskom narábaní je takáto manipulácia ľahko odhaliteľná nájdením neprirodzene pravidelných tvarov (extra dym či domy v súčasnom prípade). Opakom je vymazanie časti fotky - v roku 2003 isté americké noviny vymazali logo/meno svojho konkurenta z fotky dresu hráčky baseballu...

Aranžovanie pri fotení - V ideálnom prípade ľudia v spravodajských fotkách nevedia, že sú fotení, cieľom je získať "prirodzený záber." V žiadnom prípade sa však sám fotograf nesmie podieľať na aranžovaní situácie a vydávať ju za prirodzenú. Tu je napríklad viacero obvinení na túto tému zo súčasného Libanonu. V roku 2003 zase odišiel jeden fotograf z New York Times za podobný prešľap (aranžovanie 6-ročného amerického chlapca arabského pôvodu s hračkárskou pištoľou). Aranžovanie sa odhaľuje veľmi ťažko, väčšinou poradí inštinkt, že to vyzerá až príliš na ideálnu fotku ( tieto vyzerajú ako dobrý tip..).

Fotomontáž - spojenie dvoch či viacerých fotiek do jednej bez priznania, že ide o montáž. Pred tromi rokmi za to prišiel o prácu fotograf L.A.Times, keď pre zdramatizovanie spojil dve fotky z Iraku. Koncom júna zase najväčší americký denník v španielčine El Nuevo Herald uviedol montáž polície a prostitútiek s popisom, že kubánska vláda proti prostitúcii veľa nerobí.. Popísané príklady pomohli odhaliť rôzne svetlo v zlome, nekonzistentné tiene či výskyt rovnakých osôb viackrát vo vynovenej fotke.
Update 10.8 - Podobne minulý rok Newsweek na titulke k hlave Marthy Stewart pridal telo inej ženy a písal o jej schudnutí vo väzení. Čitateľ mal tak malú šancu rozlíšiť, že ide len o ilustráciu.

Popis k fotkám - Problém môže nastať v popise fotiek - ako vysvetľuje jedna americká fotografka, niekedy je robený fotografom v teréne, no často je pre kontext dotvorený editormi mimo terénu, čo môže viesť k chybám. Napríklad druhý odhalený podvod Reuters v popise spomínal tri lietadlom vypustené rakety, no boli to svetlice, v skutočnosti dokonca len jedna, zvyšné poskytol Photoshop (Braňo Ondrášik v SME dnes chybne píše stále o "raketách").
Update 10.8 - Ako ma upozornil čitateľ, včera New York Times uverejnili opravu k popisu fotky napadnutej blogermi - z mŕtveho muža v libanonskom Tyre je nakoniec zranený, a nie pri útoku ale pri záchranných prácach.

Zmena farieb - koncom júla americký denník Charlotte Observer prepustil novinára pre opakované prefarbovanie fotiek. V poslednom prípade urobil v spravodajskej fotke z rannej sivohnedej oblohy žiarivo oranžovo-červenú.
Update 10.8 - Ďalším príkladom je časopis TIME,ktorý v roku 1994 na titulke urobil farbu pleti O.J.Simpsona tmavšou, ako v skutočnosti bola.

Otočenie fotky – bežná, akceptovaná technika, problémom je otočenie v prípadoch, keď sa to nedá. Pred 2 týždňami eTREND k rozhovoru s jednookým americkým ekonómom v jednom prípade fotku pretočil, a tak bol raz ekonóm bez ľavého, raz zase bez pravého oka (eTREND už chybu napravil). Chybné natočenie sa dá tiež rozpoznať, keď je v pozadí niečo nelogicky otočené, napríklad nápisy.

Update 11.8 - Výborná obrazová galéria manipulácií v amerických médiách (via Slate)

PS1 Je tiež dobré všimnúť si etický postup Reuters - okamžité konanie, prísľub preskúmať celú doterajšiu tvorbu novinára (a dočasné stiahnutie skoro 1000 jeho fotiek z ponuky), ale aj komunikácia s čitateľmi na svojej stránke i obsiahle vysvetlenie štandardov upravovania fotiek na svojom blogu.

PS2 Fajn rady , ako popisovať fotky pre čitateľov.



Investícia v Spišskom Hrhove spochybnená: Klobúk dole pred prácou Martina Jesného a Františka Múčku z TRENDU. Overovaním aj tých pár informácií o megainvestícii prišli na pár problémov. Uvidíme, či fatálnych. Páči sa mi aj schopnosť kritiky do vlastných radov za úvodné mediálne informovanie o projekte.


Krajský úrad vs VÚC: Daniel Vražda v SME si v článku „ Viliam Soboňa sa chcel vrátiť na krajský úrad, vyhodili ho“ plynulo včera zamieňal krajský úrad s VÚC, upozornil ma čitateľ. Reč mala byť o VÚC, práve tie nahradili kraje pred pár rokmi.


Protimaďarské video na internete: Karma pre Martu Jančkárovú z STV a Petra Morvaya zo SME za info, že nacionalistické stránky a dokumenty nie sú ničím výnimočným ani v Maďarsku.

PS Zaujímavé, ako televízie urobili z toho video top správu, kým tlač im nechala len okrajový priestor. Dôvod? Video sa najlepšie pozerá v televízii, a tak bez ohľadu na jeho spravodajskú hodnotu má v TV vyšší rating.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu