Produkčný relácie omylom z recepcie BBC priniesol toho uchádzača s menom Guy Goma, pôvodom z Konga, namiesto modrookého belocha s menom Guy Kewney, ktorý tam tiež čakal. Po troch otázkach rozhovor prerušili. Keď Goma na prvú otázku odpovedal len vágne, moderátorka ho tlačila do konkrétnejšieho vysvetlenia, nič múdre však z neho nedostala... Sám Goma si myslel, že ide o typ pohovoru pre uchádzačov o prácu. Kewney, stále čakajúc na recepcii, zatiaľ sledoval svoje meno na monitore pod záberom na iného človeka.
Na článok BBC o omyle ma upozornil Michal Horváth, Timesonline majú zábavnejšiu verziu , podľa BBC však nie celkom správnu.
Update 17.5: Tomáš Bella ponúka dole v diskusii linky na ten rozhovor aj opravu BBC.
PS František Miklovič ma upozornil na včerajšiu zámenu v komentári Ivana Štulajtera v SME – písal o napadnutí bývalého rozhodcu (Igor Šramka), no celý čas spomínal guvernéra Národnej banky Slovenska (Ivan Šramko).
Zamestnanec vs živnostník: Marianna Onuferová zo SME včera rozoberala rozhodovanie medzi typmi kontraktu:
Zamestnancovi s hrubou mzdou 20-tisíc korún sa po zrážke odvodov a preddavku na daň pripíše na účet takmer o štvrtinu nižší príjem v čistom. Ak by mal živnosť, pri rovnakom mesačnom príjme by zarobil asi o tisíc korún viac.
Zamestnávateľa stojí pracovník s mesačnou hrubou mzdou 20-tisíc korún približne 27-tisíc korún. Ak by zamestnanec prešiel na živnosť a firma by mu platila rovnakú sumu, po zaplatení odvodov by zarobil až 24-tisíc korún mesačne.
Podľa daňového poradcu Marcela Petrasa tisícka navyše k mesačnému platu nie je pre každého dôvodom, aby rozmýšľal o živnosti....
Ako ma upozornil čitateľ, pri rozhodovaní je práve dôležité v tomto príklade porovnávať celkové náklady práce v oboch prípadoch, teda 27 tisíc. Ak zamestnanec prejde na živnosť, čistá mzda, ako vyplýva aj z Onuferovej tabuliek pod článkom, sa zvýši nie o tisícku ale o viac ako 8 tisíc. A to mal byť ten základ článku, nie tá tisícka, ktorá je založená na porovnávaní neporovnateľného.
Hladovka ako cesta riešenia: Médiá sa už pár dní zaoberajú vecnými požiadavkami hladujúcej primátorky Zlatých Moraviec. A čo tak pozrieť sa na hladovku ako na spôsob vyjadrenia názoru starostky v diskusii o prioritách? Akceptovateľné, neakceptovateľné? Je dobré mať takú formu diskusie, kde ten čo viac hladuje má väčšie slovo?
16. máj 2006 o 15:40
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 028x
SPW: BBC urobila omylom live rozhovor s laikom, nie IT expertom
Spravodajský kanál BBC News 24 urobil minulý týždeň rozhovor s uchádzačom o technickú prácu naživo vo vysielaní – akurát že moderátorka si myslela, že hovorí s IT expertom a pýtala sa ho na dôsledky aktuálneho súdneho verdiktu týkajúceho sa spoločnosti Apple.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(8)