... SNS a z neho vyplývajúcich dvadsať mandátov urobili z tejto strany strategického partnera Smeru. Spolupráca, ktorá na regionálnej úrovni funguje na väčšine územia republiky, lebo ju obe strany už prevádzkujú v piatich krajoch, sa povýši na celoštátnu úroveň. Keby Fico trval aj na tom, že vládny program musí obsahovať ciele ľavicovej povahy, v tejto oblasti mu predseda Slota nebude klásť veľký odpor, lebo nejde o tému, ktorá je pre SNS rozhodujúca. Na to, aby v hre o väčšinovú vládu získal posledného partnera, tak bude mať predseda Smeru výhodu troch mečbalov. Prvý bude zahrávať proti KDH. Túto stranu čaká ťažké rozhodnutie, či pôjde do koaličného a vládneho rizika so Smerom a SNS, čo môže mať pre ňu ešte ťažšie následky ako účasť v druhej Dzurindovej vláde i predčasný odchod z nej. Druhý mečbal bude Fico zahrávať proti HZDS. Ak by Vladimír Mečiar robil problémy a trval na funkcii či postavení, na ktoré nemá nárok ani vzhľadom na minulosť, ani podľa výsledku volieb, potom zostane Ficovi ešte možnosť, aby sa z pätnástich poslancov HZDS pokúsil získať prinajmenšom šiestich na podporu jeho vlády. V jednom z týchto troch mečbalov predseda Smeru uspeje, lebo aj hráči na druhej strane to budú považovať za svoj úspech.
19.6, Tri mečbaly víťaza Fica
Pre porovnanie tu sú menej úspešné povolebné predpovede konkurenčného komentátora:
Dag Daniš, Pravda , 20.6
Dôvod Ficovych ťažkostí je prostý. Smer až príliš vyhral a jeho možní partneri (KDH, HZDS) až príliš prehrali. Za týchto podmienok je spolupráca so Smerom pre KDH nebezpečná, pre HZDS nepríjemná. Jediný, kto sa pohotovo zavesil na Fica, je Slota. A ten je zas príliš silný na to, aby mohol byť tolerovaný. Socialistická internacionála už varovala Fica pred spoluprácou s extrémistickou pravicou. Oprávnene.
Dag Daniš, Pravda, 21.6.
Rokovania s Mečiarom a Slotom vytiahol [Fico] skôr ako hrozbu. Ktorú nechce naplniť, pretože by ho doma, aj v zahraničí vytlačila zo stredu politiky na okraj. Fico vraj dokonca naznačil, že ak by bol nútený vládnuť bez KDH, tak by pred HZDS s SNS uprednostnil ako „menšie zlo" SDKÚ (teda silnú dvojkoalíciu). Ak to šéf Smeru naozaj povedal, nemusel len blufovať. Vládou s HZDS a SNS by sa odpísal. Aj politicky, aj verejne...Pozícia Smeru je v tejto fáze hry priehľadná. Buď sa Ficovi, mečiarovsky povedané, podarí „dokopať" KDH do koalície. Alebo bude nútený navštíviť M. Dzurindu.
A dve ešte predvolebné, teda s väčším rizikom:
Konštantín Čikovský, TREND, 4.1
Najčastejšia otázka roka 2006 bude Kto vyhrá voľby? respektíve Bude Robert Fico premiérom? Najpravdepodobnejšia odpoveď na tieto otázky je: Robert Fico vyhrá voľby, ale premiérom nebude.
Juraj Danielis, HN, 15.5
Ako najrealistickejšie sa zatiaľ ukazujú koaličné kombinácie Smer – Slobodné fórum – KDH – SMK, Smer – HZDS – Slobodné fórum, či SDKÚ – KDH – SMK – HZDS. Isté teda je, že budúca vláda už nebude „striktne pravicová.“
Koľko dlhujete zahraničiu vy?: Michal Horváth ma upozornil na zlozvyk médií pri informovaní o našom zahraničnom dlhu. SME včera uviedlo zo správy SITA:
Celkový hrubý zahraničný dlh Slovenska ku koncu marca podľa predbežných údajov dosiahol 28,526 miliardy dolárov, pričom medzimesačne vzrástol o 1,617 miliardy. Národná banka Slovenska informovala, že podiel celkového hrubého zahraničného dlhu na obyvateľa bol 5303 dolárov.
Jedna vec je, že sa nespomína čistá zadĺženosť a jej podiel na obyvateľa. Po odčítaní našich aktív v zahraničí totiž zadĺženosť spadne na 1,4 miliardy dolárov, teda 259 dolárov na hlavu (titulok správy TASR na SME online tiež napríklad zvestoval že „ Každý Slovák dlží v prepočte 5 303 USD “).
Ešte dôležitejšie je uviesť, že číslo hrubej zadĺženosti zahŕňa dlhy vlády, samospráv a NBS, ako aj komerčných bánk a podnikateľského sektora dokopy, pričom súkromné subjekty dominujú – na dlhu sa podieľajú 75 percentami. Z hľadiska merania menového rizika môže byť prepočítanie hrubéhozahraničného dlhu na obyvateľa zaujímavé, ale sotva jasné pre bežnéhočitateľa bez kontextu. No hlavne sa to nedá brať ako odraz dlhu, ktorýbudú daňoví poplatníci musieť raz zaplatiť.
Navyše zvyšovanie zahraničnej zadĺženosti sa ani nedá automaticky brať ako pokles blahobytu, podobne ako pri zadlžovaní v bankách – tým najchudobnejším sa napokon ani nepožičiava, skôr tým, čo vedia peniaze dôveryhodne vrátiť. Minulý týždeň TREND uviedol , že zo všetkých slovenských krajov je najzadĺženejší ten bratislavský. Vďaka slušným príjmom si ľudia požičiavajú na byty a domy. Nikto tu na chudobu Bratislavy nepoukazuje.
29. jún 2006 o 18:17
Páči sa: 0x
Prečítané: 3 613x
SPW: Karma pre Mariána Leška za odhad povolebného vývoja
Komentátor SME Marián Leško mal výborný odhad povolebného vývoja:Spojenectvo, ktoré vzniklo pri voľbe prezidenta a pokračovalo vo voľbách regionálnych, smeruje k svojmu zavŕšeniu na parlamentnej i vládnej úrovni. Ani sankcie socialistov voči slovenskému členovi to nedokážu zastaviť.20.6, Fico ide so Slotom už roky
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(15)