SPW: Letný mediálny hon na „kanibala“

Dnes dávam priestor pre názor čitateľa, napísal ho novinár Vladimír Buzna:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Príbeh sa začal tým, že v slovenských médiách sa objavila správa, že Slovák žijúci a pracujúci nejaký čas v Anglicku napadol tamojšieho dôchodcu. Podľa polície, ktorú citovali slovenské i anglické médiá, ho potom začal hrýzť, trhať z neho kusy mäsa a zjedol jeho palec. Senior utrpel šok a stratil vedomie (z Hospodárskych novín, 7.7. ).

Kauza "slovenského kanibala" (ako sa dalo čakať) rozhýbala slovenské médiá, ale akým smerom? Už len výraz kanibal, podľa môjho názoru, predpokladá, že človek ľudské mäso konzumuje častejšie, ako len pri jednom útoku. Je vari kanibalom Mike Tyson, ktorý sa zahryzol svojmu súperovi do ucha? Nie, pretože ucho nezjedol? Nedávno médiá informovali o istom pánovi, ktorý sa vraj zahryzol poslancovi zastupiteľstva v Medzeve do prsta. Bol tento človek kanibal? Napokon, môžu média označiť niekoho ako kanibala, keď nie sú jasné ešte ani závery lekárov, odborníkov, o vyšetrení prípadu nehovoriac?

Ani keď sa označenie kanibal používa s prívlastkom údajný, nie je ospravedlnením, skôr to svedčí o tom, že kanibalstvo ešte nemôžu médiá dokázať. Ukážkovú morbiditu predviedol denník Nový čas, ktorý seriál o Jánovi doplnil genézou kanibalov vo svete, kde podrobne opísal ohavné skutky najznámejšieho kanibala, ktorý si človeka porcoval a natočil si to na video. Označili ho ako kanibala, rovnako ako Jána. Kde je teda rozdiel, kto je väčší, kto menší kanibal? Apropo: urýchleným hodnoteniam sa nevyhli ani Hospodárske noviny, kde sa redaktor v závere príspevku zo 7. júla pýta zástupcu Interpolu, či existuje akýsi medzinárodný zoznamy kanibalov (!?). Otázne je, ako by sa polícia správala k tým, ktor í ý by na takomto zozname boli. Mali by domáce väzenie, neustále by ich monitorovala polícia, armáda? Alebo?

Rovnako, zverejnenie celého mena mladíka nehovorí nič o poctivosti slovenských médií. To, či je to mladík zo Slovenska, ktorý pracuje v Anglicku, či je to Ján O., a či Ján s kompletným priezviskom nie je dôkazom ničoho iného ako profesionality v slovenských médiách. Zverejnenie celého mena si na Slovensku i Anglicku zvolil bulvár (Správu rozpútal denník The Sun , v ktorom sa meno Slováka objavilo prvýkrát). Niektoré slovenské médiá dokonca „exkluzívne" uvádzajú, že sa o útoku rodina dozvedela od nich. Čo to hovorí o profesionalite médií? Je žalostné, ak médiá rodinu a príbuzných informujú o nešťastnej udalosti ešte predtým, ako sa to dozvedia oficiálnou cestou.

Ako sa asi musí cítiť Jánova rodina v Hlbokej Hlbokom nad Váhom? Napriek tomu, že v médiách sa viackrát objavila informácia, že sú vzornou rodinou, do nezmyselných kontextov médiá spájajú, že rodičia sú Svedkovia Jehovovi (je rozdiel, keď zločin spácha syn katolíkov, protestantov a syn Svedkov Jehovových? Ale u neho sa to predpokladá?). Navyše, v reportáži v relácii Reflex v TV Markíza pátranie po poruchách Jána z detstva zatiahli až do takého extrému, že jeden z redaktorov, ktorí navštívili Londýn, spolubývajúcim Jána podsúvali vety typu: " Niekde sa písalo, že mal problémy s otcom... a podobne." Isteže, spolubývajúci odpovedá, že „asi“ za to môžu problémy v rodine. V hlavných správach TV Markíza 11. júla je v príspevku o "údajnom kanibalovi" a tom, ako sa vyvíja celá vec, respondentom redaktor Nového Času (!). Markíza to dupľovala rovnaký deň príspevkom v Reflexe s rovnakým respondentom. Akú výpovednú hodnotu majú slová redaktora, o ktorom ani nevieme, či bol na mieste činu, prečo ho televízia oslovila a podobne. Oficiálnejším a menej polemickým by bol názor z ambasády, či vedia, v akom štádiu je vyšetrovanie ich občana.

Teda nielen neprofesionálne obviňovanie a hľadanie "kanibala", ale aj ""dôsledné"" pátranie po príčinách Jánovho zlyhania, po príčinách skutku. Redaktori v regiónoch dostali azda celoplošne príkaz, aby našli Jánových spolužiakov, jeho rodičov, rodinu, učiteľov a riaditeľku v škole, ktorú Ján navštevoval(!). Tí sa zhodli na tom, že niečo také u Jána nepredpokladali. Ale je to, že je niekto vzorným stolárom dostatočnou zárukou toho, že nemôže niekedy psychicky zlyhať a niekoho napadnúť?

V mojich poznámkach nikoho neobhajujem, Jána nepoznám, iba z toho, čo som si v slovenských médiách prečítal. Ak ma niečo trápi, iba preto, že by sme mali vidieť ďalej ako len k prípadu útoku, ako k tomu, čo Ján spáchal. Na škodu by nebol kúsok empatie s rodinou, najbližšími príbuznými Jána, ale aj priateľmi, ktorí Jána poznali a poznajú. Naozaj my novinári zájdeme tak ďaleko, že onedlho budeme ešte aj jeho známych, rodinu a kamarátov odsudzovať za to, že Jána poznajú, že ho vychovávali, že hneď nespoznali, že niekedy môže niekoho napadnúť a spáchať činy, ktoré rezonujú médiami? Napokon, ak Ján útok vykonal, súd ho za to odsúdi.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu