SPW: Libanon - Pravda píše vyváženejšie ako SME

Emanuel Beška, spolupracovník SPW, arabista, sa zameral na spravodajstvo SME a Pravdy o izraelsko-libanonskom konflikte cez víkend a v pondelok:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

A. SME

Udalosti, ktoré sa začali odvíjať po útoku Hizballáhu na izraelskú patrolu a únose dvoch izraelských vojakov priťahujú pozornosť celého sveta. Je veľmi dôležité, aby čitatelia dostávali objektívne a vyvážené informácie o situácii na oboch stranách frontu. Denník SME ignoruje mnoho závažných udalostí, v jeho článkoch sa vyskytujú faktografické chyby a podáva len minimum informácií o situácii v Libanone.

V nedeľu, 16.7. zasiahla jedna z rakiet vystrelených Hizballáhom železničné depo v Haife. V tom čase sa tu nachádzala skupina opravárov, ktorých táto raketa zasiahla a ôsmych alebo deviatich z nich usmrtila a viac ako dvadsať zranila. SME však v článku Libanon a Izrael rátajú mŕtvych informuje inak: " Ozbrojené krídlo hnutia Islamský odpor na ňu [Haifu] vystrelilo desať rakiet, zrejme typu kaťuša. Jedna explodovala v špičke pri železničnej stanica. " Text teda evokuje dojem, že pri zabitých osobách išlo o pasažierov čakajúcich na vlak. Chybná je tiež informácia o tom, že išlo o rakety typu kaťuša. Tieto rakety nemajú dostatočný dolet na to, aby zasiahli Haifu. (Ich dolet je niečo vyše 20 km.) V tlačenej verzii je pasáž o kaťušiach vynechaná.
Porovnaj The Guardian, Haaretz

V sobotu 15.7. sa odohrala závažná udalosť. Doobeda izraelská armáda vyzvala ampliónmi obyvateľov dediny Mirwahín, aby opustili svoje domovy, pretože môžu byť bombardované a dala im dvojhodinové ultimátum. Obyvatelia tejto dediny sa obrátili na neďaleké jednotky OSN s prosbou, či sa k môžu uchýliť na ich základňu. Odpoveď bola zamietavá. Časť obyvateľov sa potom rozhodla dedinu opustiť, avšak konvoj, v ktorom odchádzali zbombardovala izraelská helikoptéra a zabila pritom okolo 23 ľudí (z toho asi polovica boli deti). Obete zhoreli zaživa, pretože oheň nebolo možné uhasiť. (Predseda libanonského parlamentu Nabíh Birrí v dôsledku toho v nedeľu obvinil OSN zo spoluúčasti na tejto masakre, pričom zmienil viacero možností - nedbanlivosť, neúmyselnú spoluúčasť alebo zámer.) Táto informácia v SME chýba.

V roku 1996 došlo na juhu Libanonu k oveľa väčšiemu masakru, pri ktorom zomrelo vyše sto libanonských civilistov. Izraelská armáda vtedy zbombardovala základňu OSN v Qána, do ktorej sa počas izraelskej ofenzívy uchýlili utečenci z južného Libanonu (Správu OSN si možno prečítať na stránke OSN, prípadne tu).
Iné zdroje: The Guardian, Fisk, Robert: Hizbollah´s response reveals months of planning. The Independent, 16.7.2006, televízne stanice BBC, al-Arabíja, al-Džazíra

Viacero masakier sa odohralo v nedeľu, kedy sa bombardovanie vystupňovalo. Bolo zabitých osem členov rodiny s dvojitým kanadsko-libanonským občianstvom pri hraniciach s Izraelom. V prístavnom meste Tyros zahynulo pri bombardovaní budovy asi 20 civilistov.
Iné zdroje: Haaretz , spravodajstvo BBC, arabské stanice

V ďalšom článku - Hizballáh strieľa na Haifu, Izrael na Bejrút sa uvádza: " Pokračovali útoky na Bejrút, libanonskú infraštruktúru, elektrárne, úrady Hizballáhu, jeho televíziu al-Manar. Izraelčania útočili aj na ciele na hraniciach so Sýriou." Jana Shemesh, mlčí o útokoch na obytné budovy v južnom Libanone a na juhu Bejrútu, ku ktorým došlo.
Autorka tiež len veľmi stručne opisuje ťažké poškodenie izraelskej vojnovej lode SAAR 5: " Izraelská armáda utrpela veľkú stratu: jej vojnovú loď ťažko poškodil útok Hizballáhu a prišla o štyroch námorníkov." Podľa arabských televíznych staníc ide o jednu z najdôležitejších a najmodernejších izraelských vojnových lodí, čo potvrdzujú aj iný zdroj: agentúra AFP1, AFP2 . Hovorca izraelskej armády najprv v rozhovore pre al-Džazíru tvrdil, že loď je len ľahko poškodená a pokračuje v blokáde.

Zhrnutie: SME má dobre pokrytú situáciu v Izraeli, ale chýbajú podrobnejšie informácie o situácii v Libanone. Zahmlievajúcim spôsobom informuje o tom, čo v Libanone spôsobuje izraelské bombardovanie, aký má dopad na civilistov a pod. Chýba tiež pohľad do minulosti, do obdobia izraelskej okupácie južného Libanonu a podobné črty prechádzajúcich izraelských akcií s tou súčasnou. Taktiež absentujú podrobnejšie údaje o Hizballáhu, jeho argumentoch a akciách.


B. Pravda

Yehuda Lahav sa vo svojej analýze Pokračujúce násilie začalo hnutie Hizballáh pokúša čitateľov presvedčiť, že pýtať sa na motívy izraelských útokov proti Libanonu je nelogické. Akoby to, že Hizballáh konflikt vyprovokoval vylučovalo možnosť toho, že Izrael sa snaží realizovať vlastne ciele.

Tvrdenie, že letisko v Bejrúte slúži na zásobovanie Hizballáhu zbraňami s najväčšou pravdepodobnosťou nie je pravdivé. Robert Fisk, britský reportér žijúci do sedemdesiatych rokov v Libanone, ktorý sa netají svojím kritickým postojom k akciám Hizballáhu, ani k izraelskej politike píše, že letisko v Bejrúte neslúži na dopravu zbraní pre Hizballáh. Zbrane prichádzajú cez letisko v Damasku. (Robert Fisk: From my home, I saw what the 'war on terror' meant. The Independent, 14.7. 2006)

V príspevku Civilisti na oboch stranách utekajú do bezpečia nie je realisticky zachytený postoj Libanončanov voči útokom Hizballáhu: " Libanončania sa v názore na útoky Hizballáhu líšia, medzi šiitmi sa nájdu aj takí, čo ich podporujú. " V skutočnosti väčšina šiítov útoky Hizballáhu podporuje a v dôsledku devastácie spôsobenej izraelskými náletmi a smrti viac ako sto civilistov sa aj mnoho ďalších Libanončanov stavia za Hizballáh. Je však pravda, že prvotný útok Hizballáhu mnoho Libanončanov odsudzuje. (Zdroje: Správy a rozhovory na arabských staniciach; Robert Fisk: Hizbollah's response reveals months of planning. The Independent, 16.7.2006)

Denník v článku Rakety padajú na Libanon aj Izrael tiež nesprávne informuje o tom, že Haifu zasiahli rakety Kaťuša.

Zhrnutie: Ani Pravda nespomína konkrétne prípady, kedy došlo pri bombardovaní k zabitiu veľkého množstva civilistov. Na druhej strane sú informácie z Libanonu podrobnejšie a spravodajstvo je vyváženejšie rozdelené medzi Izrael a Libanon.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu