SPW: Markíza má svoj zdroj, čo má svoje zdroje

Maroš Košík a Martin Maruniak z TV Markíza informovali v hlavnej správe dňa o údajnom obchode, keď slovenská vojenská polícia mala kúpiť pištole vyradené českou políciou pre chybovosť. Celá sprava stojí na anonymnom zdroji, ktorý svoje informácie uvádza (s kamerou sledujúcou len jeho ruky):Mám veľmi dobré zdroje, ktoré mi to naozaj potvrdili, že...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Teda pre nás anonymný zdroj hovorí, že niečo vie od iných pre nás anonymných zdrojov...O dôveryhodnosti všetkých týchto zdrojov nevieme úplne nič, ani o ich možných konfliktoch záujmov v údajnej afére, a motiváciách poskytovať isté informácie. Ja osobne nevidím dôvod veľmi veriť informácii putujúcej cez minimálne dvoch ľudí. Namiesto hlbšieho pátrania či presviedčania priamych zdrojov tak novinári urobili pochybný príspevok, ktorí ktorý múti vodu a stiera rozdiel medzi overenými a pochybnými informáciami. V horšom prípade, keď ten zdroj má svojskú agendu a poskytuje klamlivé či ostro selektované informácie, sa novinári nechávajú manipulovať a odskáče si to divák. Samozrejme, spolupráca môže byť aj vedomá... S týmto rizikom bol príspevok odvysielaný.


VLK sa vyhrieva v SME : Článok Daniela Vraždu " Vlk doplní sťažnosť na Slovensko" je takmer doslovne tlačovou správou mimovládky. Tak neprekvapí, že všetky informácie poskytuje šéf ochranárskeho združenia VLK. Kritizuje Štátne lesy z nelegálnej ťažby, informuje o práci právnikov EÚ, ktorí majú skúmať jeho sťažnosť, hovorí o úbytku druhov. Názor dotknutých Lesov, právnikov, iných lesných odborníkov ani akékoľvek skúmanie skutočností reportérom miesto v článku nemajú.

PS Na webe VLKa visí lego logo SME ako partnera, čo pomáha ich zbierke kupovania stromov.

Titulok dňa: " Školy dostanú viac peňazí na žiaka, ale ešte stále to nie je dosť," tvrdí v komentatívnom titulku SME . To, že viaceré školy či ich zriaďovatelia sú nespokojné je fakt, prečo ale preberať ich názor ako popis situácie? Keď už, tak povedať v titulku, kto ten názor má. Korektný spravodajský titulok má HN: " Štát zaplatí viac za žiaka, školám sa máli."

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu