V oravskej obci Krivá sa rozhodli originálnym spôsobom prispieť k rastu populácie. Každému novorodencovi venujú dvetisíc korún. peňažným darom chcú motivovať najmä mladé rodiny.
V Krivej žije niečo vyše osemsto obyvateľov. Aby sa dedina rozrastala, starosta prišiel s nápadom venovať dve tisícky každému bábätku, ktoré sa tu narodí.
[Stanislav Blšák, starosta obce Krivá]: Týka sa to každého narodeného dieťaťa v rámci obce. Podmienka je, aby to bol občan s trvalým pobytom v Krivej.
...Dvojtisícový príspevok zatiaľ putoval do dvoch rodín a bol veľmi užitočný pri nákupoch pre bábätká...Pred dvomi rokmi v obci zomrelo až osemnásť ľudí, a preto aj finančné prilepšenie má podnietiť k vyššej pôrodnosti. Starosta demografickú krivku sleduje veľmi pozorne.
[Stanislav Blšák, starosta obce Krivá]: Máme už signály, že pribudnú ďalší malí občania Krivej.
Po prvé, ide sotva o originálne riešenie. Aj keď zabudneme na diskusie na národnej úrovni, zavedenie príspevku na obecnej úrovni nie je nič nové. Kolega mi hovorí o troch mestských častiach v Bratislave, kde vie, že príspevky majú. Pár minút v databáze médií tiež nesvedčí o originálnosti opatrenia: (nemusí to byť dátum zavedenia, ale len mediálnej zmienky o ňom):
Svit, jún 2003
Jarok, august 2004
Rabča (spomenutá na konci aj v markizáckom príspevku) január 2005
Jablonka, február 2005
Bajany, júl 2005
Mikušovce, jún 2006
Teda Markíza neponúka nič nové, a o originálnosti priamo zavádza. Ale navyše ani starú myšlienku neponúka s kritickým odstupom. Majú tie príspevky vôbec dopad na pôrodnosť? Odborníci (citovaní v debate o Tomanovej príspevku pre prvonarodených) považujú spojitosť medzi finančným príspevkom a pôrodnosťou za minimálnu, a to vtedy bola reč o 10násobku podpory oproti dotácii v Krivej.
Lechan možnú ne/užitočnosť nového príspevku vôbec neskúmal, no za to nechal starostu hovoriť o signáloch, že deti sú už na ceste, mesiac po začatí vyplácania príspevku...
Možno zo strany novinára išlo len o lenivosť a neprofesionalitu. Ale komunálne voľby sú o mesiac a pol. Keď už nič iné, odovzdávanie príspevkov pre bábätká (či extra dlhovekých) je super foto/ mediálna príležitosť. V Krivej tento rok kandidujú na starostu 4 kandidáti. Jedným z nich je aj súčasný starosta.
Články, ktoré potešili: Tradične dôsledná Monika Žemlová zo SME v utorok odsledovala , ako to vlastne dopadlo s tými sankciami za výlet vlády do Betliara. Kiežby bolo tak dôsledných viac novinárov.
Igor Stupňan, Miroslav Kern zo SME (aj so zdrojov SITA) dnes pripravili pekné porovnanie , ako sa sto dní hodnotilo pred 4 rokmi. Článok pomáha vnímať súčasné výroky v kontexte, keď bolo obsadenie koalície a opozície opačné. Jozef Majchrák a Eva Čobejová z .týždňa zase pripravili (aj s prispením INEKO zdrojov) výbornú diskusiu o plusoch a mínusoch súčasného systému dvoch percent pre mimovládky, a možných alternatívach. Aký to rozdiel voči nekritickému poňatiu problému v SME .
Erik Tomáš, ex-Markizák, hovorca: Čitateľ mi píše dobré otázky k včerajším výrokom Palka k súčasnému hovorcovi ministra vnútra („Palko tiež pripomenul, že súčasný hovorca ministerstva vnútra si ešte ako televízny redaktor pozval na rozhovor Mikuláša Černáka, jedného z najhorších zločincov, ktorí tu boli po roku 1989, a počas rozhovoru sa k nemu správal úctivo“):
Prečo Markíza neinformovala aj o tom, čo povedal Palko o Erikovi Tomášovi? Bolo to scestné alebo málo divácky zaujímavé alebo si doteraz nechcú priznať, akú tam mali špinu? Alebo by Erik Tomáš mohol rozprávať aj o tých, čo tam ešte ostali?
Včerajší príspevok Markízy o Palkových výrokoch robil Michal Hečko.