SPW: Pozor na oči pri článkoch o slnečných okuliaroch

„Naše oči ochránia len kvalitné slnečné okuliare,“ oznamoval titulok z piatkového SME. V článku Alžbeta Slováková radila:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

...kupovať slnečné okuliare len v optike, lacnejšie druhy z neodborných zdrojov nás pred ÚV žiarením chránia len z 30 a menej percent, namiesto šošoviek majú často len lisované fólie, ktoré deformujú obraz a potom spôsobujú bolesti hlavy
...Pri kúpe slnečných okuliarov v pouličnom stánku síce ušetríte, ale ich nosením si môžete spôsobiť vážne poškodenie oka....
[ k foto] Ak sa rozhodneme kúpiť si slnečné okuliare niekde v stánku na ulici, musíme rátať s tým, že tieto výrobky naše oči dostatočne neochránia. Kvalitné nájdeme len v optike a špecializovaných obchodoch. Sú síce drahšie, ale náš zrak za to určite stojí.

Článok neposkytol nijaké podporné štúdie alebo čísla. Ako ma čitateľ upozornil, test slnečných okuliarov českého denníka MfDnes z tohto leta zistil opak, aspoň v UV ochrane:

Ve specializované kalibrační laboratoři jsme proto nechali změřit kvalitu UV filtru u 19 slunečních brýlí všech cenových kategorií - od 39 do 5290 korun. Měření přesně ukázalo, kolik ultrafialového záření brýle propouštějí a jaké jsou v tomto směru rozdíly mezi těmi levnými a drahými. A výsledek? " Odchylky mezi testovanými brýlemi jsou velmi malé. Všechny dopadly výborně, i ty nejlevnější stoprocentně ochrání před UV zářením," říká Antonín Vajčner ze zkušební a kalibrační laboratoře Vuzort Praha, který zkoušky prováděl. "Rozdíly jsou tak zanedbatelné, že jsou v toleranci měřicích chyb, takže se ani nedá určit nějaké pořadí podle kvality filtru," dodává Vajčner.

Podobný záver spravila pred mesiacom aj Slovenská obchodná inšpekcia:

Z celkového počtu 33 odobratých vzoriek slnečných okuliarov 7 druhov vyhovelo skúšaným technickým požiadavkám a až 26 druhov v jednej alebo vo viacerých skúšaných požiadavkách nevyhovelo. Toto nepriaznivé konštatovanie platí bez ohľadu na výšku ich predajnej ceny, keď v skupine okuliarov do 300 Sk nevyhovelo 79 %, v skupine s cenou nad 300 do 1000 Sk 70 % a z druhov v cenách nad 1000 Sk až 89 % z celkom skúšaného počtu slnečných okuliarov príslušnej cenovej kategórie.


Samozrejme, inak by mohli (no nemuseli) dopadnúť testy pri dlhšom používaní okuliarov. Je ale zvláštne, že tieto posledné testy článok v SME ani nespomenul. Výroky o nutnosti kúpy okuliarov v optikách sa opakujú sezónne každý rok (pozri nižšie). No test v Čechách práve zaznamenal oproti predchádzajúcemu testu zmenu pred 3 rokmi – už aj lacné okuliare majú základný zdravotný štandard.

Jedna vec je tvrdiť, že drahšie veci sú kvalitnejšie, a druhá, že len tie drahšie spĺńajú zdravotný štandard.PS Pri masáži archívu médií som našiel aj zaujímavú vnútro- i medzirezortnú kolegialitu. Nasaďte si okuliare a čítajte:


So zrakom nehazardujte:UV žiarenie môže aj ublížiť, Dobroslava Medvecová, Život , jún 2002

Pekné slnečné počasie láka prežiť voľné chvíle v prírode - v horách alebo pri vode. Okrem blahodarných účinkov nám však môžu nadmerné dávky slnečného žiarenia aj ublížiť. Veľa sa hovorí o nevyhnutnosti chrániť si pokožku, menej už o ochrane očí... Obchod so slnečnými okuliarmi patrí medzi najvýnosnejšie. V štatistikách sa však uvádza, že iba 15 % z nich si ľudia kupujú v špecializovaných predajniach s optikou. Pritom je doslova nebezpečné nosiť okuliare neznámeho pôvodu... Mnohí pri výbere okuliarov riešia dve dilemy: Pre akú farbu skiel sa rozhodnúť? Kúpiť si okuliare z plastu, alebo zo skla?... - Pri farbách je veľmi dôležité tónovanie, - hovorí MUDr. Ján Zváč, primár očného oddelenia ružinovskej nemocnice v Bratislave. - Nie všetky farebné odtiene či intenzita tieňovania sú však vhodné pre každého.

Chráňme si oči pred účinkami UV žiarenia, Dobroslava Medvecová, 9.5.2003, Hospodárske noviny

Teplomer sa vyšplhal do plusových hodnôt a pekné slnečné počasie láka prežiť voľné chvíle v prírode - v horách alebo pri vode. Okrem blahodarných účinkov nám však môžu nadmerné dávky slnečného žiarenia aj ublížiť - nielen pokožke, ale aj očiam.
Veľa sa hovorí o nevyhnutnosti chrániť pokožku, menej už o ochrane očí... Obchod so slnečnými okuliarmi patrí medzi najvýnosnejšie. V štatistikách sa však uvádza, že iba 15 percent z predaných okuliarov si ľudia kupujú v špecializovaných predajniach s optikou... Mnohí pri výbere okuliarov riešia dve dilemy: Pre akú farbu skiel sa rozhodnúť? Kúpiť si okuliare z plastu alebo skla? Odpoveď je jednoznačná.... "Pri farbách je veľmi dôležité tónovanie," hovorí MUDr. Zváč. "Nie všetky farebné odtiene či intenzita tieňovania sú však vhodné pre každého.

Pohľad spoza farebných sklíčok, Dobroslava Medvecová, 6.7.2004, Hospodárske noviny

Slnečné okuliare by mali byť po celý rok, najmä však v lete, každodenným spoločníkom človeka. ... Obchod so slnečnými okuliarmi patrí medzi najvýnosnejšie. No iba 15 % z nich si ľudia kupujú v špecializovaných predajniach s optikou.... Podľa MUDr. Zváča, primára očného oddelenia ružinovskej nemocnice, nie všetky farebné odtiene či intenzita tieňovania sú vhodné pre každého.

Imidž je nanič, ak nevidíte. Chráňte si oči pred žiarením, príloha SME „Jar“, 6.4.2005

Možno sa práve chystáte na hory alebo k moru. Nezabudnite na dobré slnečné okuliare. Je čas pohľadať ich alebo si jedny dobré kúpiť. Pokazené okuliare totiž rovná sa pokazená dovolenka....Možno netušíte, koľko ľudí sa snaží ušetriť práve na okuliaroch. Iba 15 percent z predaných okuliarov si ľudia kupujú v špecializovaných predajniach s optikou. Pritom je doslova nebezpečné nosiť okuliare neznámeho pôvodu, bez UV filtra, kúpené u neznámych predajcov na trhoviskách.... Mnohí pri výbere okuliarov riešia dve dilemy: pre akú farbu skiel sa rozhodnúť? Kúpiť si okuliare z plastu alebo skla?... "Pri farbách je dôležité tónovanie," hovorí MUDr. Zváč. "Nie všetky farebné odtiene či intenzita tieňovania sú však vhodné pre každého.

Na imidžové okuliare v lete radšej zabudnite, Eva Hrdinová, SME , 8.7.2005

Možno sa práve chystáte na hory alebo k moru. Viete si vybrať správne slnečné okuliare? Viete, že aj domáce slnko môže našim očiam uškodiť? O zraku hovoríme, že je naším najdôležitejším zmyslovým orgánom, ale staráme sa oň minimálne.... Podľa štatistík iba 15 percent z predaných okuliarov si ľudia kupujú v špecializovaných predajniach s optikou.
„Pritom je doslova nebezpečné nosiť okuliare neznámeho pôvodu, bez UV filtra, kúpené u neznámych predajcov na trhoviskách. Nekvalitne vyrobené tmavé sklá môžu totiž spôsobiť otvorenie zreničiek, pri ktorom do oka bez zábrany vniká škodlivé žiarenie,“ varuje očný lekár.Okrem etického problému pekne vidieť aj obsahové nástrahy recyklácie servisných článkov: to stále platilo, že 15% slnečných okuliarov sa predáva v optikách? Tak ako v roku 2002? A vôbec, od koho je to informácia, ako meraná? Podobne informácie o nekvalitných trhoviskách sa tradovali ako povesti bez citácie akejkoľvek štúdie.

PPS O Hrdinovej aj Medvecovej som už tento rok písal, Hrdinová už v SME nerobí, Medvecová s redakciou naďalej spolupracuje externe v rubrike Zdravie.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu