Väčšina ľudí ani krátko pred voľbami nepozná všetkých kandidátov na starostov a primátorov vo svojom meste. Každý deviaty opýtaný nepozná dokonca ani jedného. Vyplýva to z posledného prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky. Predvolebná kampaň na tom už veľa nezmení. Mnohí voliči sa budú rozhodovať na základe povolania uchádzača či ďalších údajov z kandidačnej listiny.
Vtip je v tom, že Jancura nenapísal, kedy presne ten prieskum robený bol – čo je samozrejme pre význam článku kľúčové (v tabuľke pri infografike je len srandovné „november 2006“. Text sa tvári, že má aktuálne údaje, ale ak to nebol telefonický prieskum, tak čísla ÚVVM budú pár týždňov staré. Ako mi dnes potvrdil Pavol Marchevský z ÚVVM, prieskum bolo robený v čase 1-9.novembra. Teda niečo cez tri týždne až mesiac pred voľbami. Pričom volebná kampaň, teda obdobie, kedy sa kandidáti mohli najviac zverejniť, sa len začínala 15.novembra ...
Čo tak poctivo napísať miesto „krátko pred volebnou kampaňou“ namiesto „krátko pred voľbami“?
Jancurov článok tak oblafol aj redaktorov pravda.sk, pod fotku k jeho článku natvrdo napísali "Ľudia necelý týždeň pred voľbami nepoznajú kandidátov."
Jancura opäť používa čísla z toho istého prieskumu aj dnes v článku „Na voľby sa chystá len každý tretí.“ Dátum zberu dátum síce identifikuje, ale skreslene ako „tri týždne pred voľbami,“ teda zhodou okolností opäť v prospech čerstvosti dát...
PS Cez víkend som počul jeden dobrý citát, parafrázujem: Najlepšou dezinformáciou nie je uvádzať nepravdy, ale uvádzať pravdivé informácie selektovane, bez kontextu.
Čiernobiela obnova ťažby uránu: Peter Greguš z Markízy sa včera podujal na jeden z tých u nás častých superzaujatých príspevkov, keď je reč o životnom prostredí (zrejme emócie pracujú na vyššie obrátky).
V príspevku o zámere obnoviť ťažbu uránu dostali priestor 3 osoby: 2krát hovorca Greenpeace, 2krát organizátorka petície, a raz neidentifikovaný obyvateľ obce. Všetci sa vyslovili proti obnoveniu ťažby. Greguš v príspevku hovorí o nesúhlase občanov, aj bývalých ľudí z bane, aj o podpisoch na petíciu proti. Nedozvieme sa, koľko ľudí petíciu podpísalo (tipujem že málo, inak by to Greguš použil) a ani koľko je to v porovnaní s celkovým počtom ľudí v obci. Priestor ani náhodou nedostane zástupca ťažobnej firmy, takže sa nedozvieme, akú kompenzáciu/výhody miestnym občanom ponúkajú za to znečistenie (či za jeho extra riziko), či koľko ľudí by si tam mohlo nájsť prácu. A teda divák si nemôže urobiť úsudok, či by to stálo za to, alebo nie. Nanajvýš tak úsudok o práci tohto redaktora Markízy.