SPW: Pravda zveličuje drámu Slováka z 11.septembra

„Skorší budíček by bol Slovákovi zazvonil do hrobu ,“ znie titulok na prvej strane Pravdy. Miroslav Čaplovič ponúka príbeh slovenského (vtedy) študenta, ktorý sa ráno 9/11 vybral pozrieť NYC z vrcholu dvojičiek, no už po ceste sa dostal len k zátarasom. Čaplovič píše:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Jedenásty september 2001 sa pre Jána Zajaca začal prebudením do krásneho pohľadu na newyorské dvojičky a skončil sa zvierajúcim pocitom, aký kúsok ho delil od smrti. "Počasie bolo ideálne, z balkóna som vo veľkej diaľke videl týčiace sa Svetové obchodné centrum a tešil som sa, že veľkomesto budem mať z vyhliadkového podlažia ako na dlani," povedal pre Pravdu Zajac...

"Uveril som tomu, čo sa stalo až vtedy, keď som sa znova pozrel z rovnakého balkóna, z ktorého som ešte ráno videl starý New York. Ak by som prišiel do Manhattanu o hodinu skôr, pravdepodobne by som bol jednou z takmer tritisíc obetí nešťastia," premieta si v hlave chvíle presne spred piatich rokov.

Zajac nepochybne prežil dramatický deň, ale prečo z jeho zážitku robiť ešte väčšiu drámu? Zajac mohol byť obeťou len veľmi nepravdepodobne. 11.septembra sa hore na vyhliadku dvojičiek už nik nedostal, vstup bol ráno od 9.30 (pozri aj tu ), no už tesne po deviatej prišiel druhý zásah lietadla a následná evakuácia budov. Dvojičky spadli o desiatej, respektíve o pol jedenástej. Aj keby teda Zajac vstal skoro a stál hneď ráno pod WTC, musel by mať dosť veľkú smolu a nešikovnosť, aby sa nedostal v pohode do bezpečia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočne veľké príbehy ponúkajú ľudia, ktorí vysoko hore vo WTC pracovali. Prípadne aj tí, ktorí tam pracovali no z rôznych príčin neboli v tom čase v práci. Samotná Pravda má aj takýto príbeh , prebratý od Financial Times.


Pomôže niekomu nižšia DPH na lieky?: Pri nižšej DPH lieky zlacnejú len málo ,“ hlásal hlavný titulok dňa v piatkovej Pravde. V prvom odstavci Slávka Sélešová napísala:

Len tri až sedem korún mesačne ušetria pacienti v priemere na liekoch, ak sa vláda rozhodne znížiť ich DPH. Odborníci na liekovú politiku zhodne predpokladajú, že znížením DPH na lieky najviac získajú zdravotné poisťovne - ušetria zhruba tri miliardy korún za rok. Štát, naopak, znížením DPH o miliardy príde.

Na prvý pohľad sa dajú všimnúť zaujímavé veci. Komentatívny titulok (čo je to málo, koho je to názor v spravodajskom titulku?). Prínosy sú prerátané na pacienta a mesiac, prínosy pre poisťovne a náklady pre štát sú vyčíslené ročne...(neskôr v článku sa spomínajú ročné prínosy pre pacientov – 360 miliónov korún - hneď je to iné ako sedem korún versus miliardy...).

Ale čo ma zaujalo je otázka: má vôbec význam prepočítavať prínos pre priemerného pacienta? Je bežne známe, ako mi to potvrdili Tomáš Milan Velecký, bývalý hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne, či Angelika Szalayová z inštitútu HPI, ktorý sa zaoberá reformou zdravotníctva, že aj u nás zhruba platí Paretovo pravidlo – 20% pacientov stojí okolo 80% nákladov v zdravotníctve (podľa Szalayovej je to presne ešte ostrejšie, 74% výdavkov/10% občanov). Teda o priemernom pacientovi je hovoriť len ťažké. Podľa Szalayovej je ale spoluúčasť konkrétne pri liekoch rovnomernejšie rozdelená ako celkové náklady, presné čísla na to ale nemá). Pre príklad sa zatiaľ držme Pareta: pri prepočítaní by nám vyšlo, že tých 20% top prijímateľov liekov by úspora z nižšej DPH vyšla nie na tých 3-7Sk mesačne, ale na skoro 22 korún (ale už len 13Sk pri pomere 70/30, nie 80/20). A mohli by sme skúšať, o koľko viac by to bolo pre 10% pacientov, atď.

Zaujímavé je, že autorka v článku aj cituje experta, ktorý spomína, že dopady na extra chorých môžu byť dôležité, no titulok a zvyšok článku tento protiargument ignoruje. Neviem, možno presné prepočty na slovenskú situáciu by nič prevratné ani u tých najviac na lieky odkázaných neukázali. Čudujem sa len, ako bol potenciálne dôležitý pohľad na dopad zníženej DPH na lieky ignorovaný bez bližšieho skúmania čísel.


„Správny chlap“ ako novinár: Michal Hečko z Markízy sa v piatok vrátil k tomu známemu Palkovmu prieskumu. V ironickom príspevku si uťahuje zo zaradenia žien-političiek do otázky „O ktorom politikovi by ste povedali, že je „správny chlap“? Nič proti irónii, ale niektoré konštatovania boli zavádzajúce:

SkryťVypnúť reklamu
...V 40-člennom rebríčku celkom úspešne zabodovalo aj 5 žien....V jednej otázke chcelo ministerstvo vedieť, či za správneho chlapa nepovažuje verejnosť i niekoho z KDH. No ale muži, kresťanskí demokrati, s dámami prehrali na plnej čiare.

Celkom úspešne? Tak podľa výsledkov (pozri prieskum "november 2004", str.8) nie je žiadna žena v top 10 (z uvedených 38 mien). Ich poradie a počet bodov z celkového počtu 1257 hlasov: 13. Martináková (26 hlasov), 20. Malíková (8), 23.-27. Černá (5), 28.-29. Beňová (4), 33.-38. Tóthová (2)
Pokiaľ ide o KDH, možnosť „Niekto z KDH“ síce dostala len 2 hlasy, ale v tabuľke bolo ďalších 7 politikov KDH, ktorí mali osobitne vyšší počet hlasov. Z toho traja (Palko, Hrušovský, Lipšic) vyšší ako najlepšia žena, Martináková, a ďalší dvaja (Mikloško, Figeľ) ešte vyšší ako druhá najlepšia žena, Malíková. Prehra na plnej čiare?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu