Slovenské médiá tieto americké štandardy málokedy dodržiavajú, hoci sú z pohľadu aj našich čitateľov najtransparentnejšie. Možno nie je zlý čas na zamyslenie po skúsenosti SME: denník za posledné tri týždne šliapol s anonymnými zdrojmi trikrát vedľa.
1. Transpetrol
9.8 Transpetrol zrejme dostanú Rusi (prvá strana)
Podľa informácií denníka SME je veľmi pravdepodobné, ževláda 49-percentný podiel Yukosu Finance, B.V. v Transpetrole neodkúpispäť do vlastníctva štátu, ale dá súhlas, aby ho mohla kúpiť ruskáplynárenská spoločnosť Gazprom.
10.8 Transpetrol štát odkúpi naspäť
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera na rokovaní sozástupcami Yukos Finance, B.V., dohodol, že firma predá svoj49-percentný podiel slovenskej vláde.
2. Výmena vedenia polície - šéf správne, zástupcovia vedľa
7.8 (zdroj SITA)
Novým policajným prezidentom by sa mal stať Ján Packa,súčasný riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Packa je jedinýmčinným generálom v policajnej službe. Jeho zástupcom sa podľa neoficiálnych informácií stane súčasnýriaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar . Druhýmviceprezidentom, zodpovedným za dopravnú, poriadkovú a hraničnúpolíciu, by mal byť šéf Úradu hraničnej a cudzineckej polície Michal Borgula .
Minister vnútra... vymenil vedenie polície, šéfovať jej bude jediný činný generál v polícii Ján Packa....Mediálne najznámejší policajt, doterajší viceprezident JaroslavSpišiak, odišiel do civilu... Kaliňák ho nahradil zatiaľ neznámym36-ročným Michalom Kopčikom.Druhý odvolaný viceprezident Ján Nociar sa stal na ministerstvešéfom sekcie personálnych a sociálnych činností, viceprezidentom sanamiesto neho stal Stanislav Jankovič , doterajší zástupca riaditeľakrajskej polície v Bratislave.
3. Nový šéf tajnej služby
Premiér a šéf Smeru Robert Fico odmietol včera povedať meno nového šéfa SIS. V kuloároch sa stále hovorilo o bratislavskom krajskom prokurátoroviJaromírovi Čižnárovi. Ten to vraj najprv odmietol, ale napokon ho Ficopresvedčil.
20.7
Ladislav Pittner včera vo funkcii riaditeľa Slovenskej informačnejslužby skončil. Vláda ho odvolala a prezidentovi navrhla za riaditeľaSIS vymenovať Jozefa Magalu .
Ani jeden z týchto príkladov nespĺňal zásadu identifikácie zdrojov, ich počtu, popis atď. Ani účel, šlo o hádanie výsledku pár hodín dopredu (v horšom prípade manipulácia novinárov a verejnej mienky zdrojmi), nie o investigatívny problém, ktorý by inak neuzrel svetlo sveta.
Stálo to za to?
PS Ďaleko presvedčivejší príklad oprávneného použitia anonymov uviedol včera Miroslav Kern v SME - skúmanie životopisu nového šéfa obranného spravodajstva. Téma bezpečnostná, utajovaná, vo verejnom záujme, uvedené boli zdroje (hoci nie počet), pri jednom dokonca jeho pozadie.
Denníku SME to potvrdilo viacero zdrojov informovaných o činnosti spravodajských služieb...To, že meno Skuhra pozná v súvislosti so SIS, SME potvrdil ajnemenovaný vysoký funkcionár služby z Mečiarovej éry...
Čo v júlinaozaj zlacnelo?: Marianna Onuferovázo SME na prvej strane v článku „Júlovéceny boli v porovnaní s vlaňajškom vyššie o 5 percent“píše:
Spotrebiteľskéceny sa v júli zvýšili oproti rovnakému mesiacuvlaňajšieho roku o päť percent. Ľuďom najviac zdraželidovolenky a lieky. Infláciu potiahli hore aj ceny dopravcov,ktoré stúpli pre drahé pohonné látky.Zato však zlacneli potraviny spolu s odevmi a topánkami.
Autorka zmiešava infláciu medziročnú (ceny v júli 2006 oproti júlu 2005) a medzimesačnú (júl vs jún 2006). Tých 5% je medziročná inflácia, a medziročne zdraželi aj potraviny (o 1,6%) aj odevy a topánky (0,1%). Najviac šli hore energie, bývanie, a zdravotníctvo (dovolenky/kultúra ďaleko podpriemerne). Popis autorky od druhej vety zase pasuje na medzimesačný nárast cien. Podobne chybná jeaj infografika k článku, problém je aj v rozšírenom článku vnútri denníka.
PS Jasne popisuje vývoj inflácie aj správa Štatistického úradu.
Exportní majstri: "Česi vedú v exporte," znel včera titulok článku SME z agentúry TASR:
Podľa štatistík sa z krajiny vyvezie 60 percent všetkého, čo sa vkrajine vyrobí. Na svete ho predstihujú iba ázijské obchodné krajiny,ako ako je Singapur. „Česko je dielňou Európy,“ napísal denník MladáFronta Dnes.
V prvom rade tých 60% (po vlastných prepočtoch z údajov Českého Štatistického úradu) bude podiel hodnoty exportu na HDP, klasická ekonomická štatistika. Tá ale neznamená, že sa vyvezie 60% hodnoty vyrobenej v krajine. HDP je súčet pridanej hodnoty za dané obdobie, export ale zahŕňa sumu tržieb, teda pridaná hodnota plus hodnota nakúpených surovín či polotovarov (napr. len naše priemyselené tržby - v priemysle u nás robí asi štvrtina zamestnancov - boli vyššie minulý rok ako naše HDP). Teda vývoz toho, čo sa v krajine vyrobí bude v česku ďaleko nižší ako 60%.
Pokiaľ ide o to majstrovstvo, ten podiel je u nás cez 70% (2005).
Update 14.8. - Hlavný sobotný článok SME robí opäť tú istú chybu s porovnávaním exportu a HDP...
Slovensko vyvezie väčšinu z toho, čo sa u nás vyrobí. Pred šiestimirokmi sa z krajiny vyviezlo približne 70 percent z hodnoty celkovejprodukcie, vlani to bolo už o desať percent viac.
Pre porozumenie konceptu HDP odporúčam vysvetlenie ekonómov či Wikipédiu .