
Naprv nebol Počiatek ochotný povedať verejnosti zvýšenie zadlženia vo svojom budúcoročnom rozpočte, hoci s ním musel jasne kalkulovať a poznať ho, a v dokumente rozpočtu to číslo svieti. Teraz popiera vlastné čísla o sociálnej pomoci.
V nedeľnej markizáckej politickej diskusii prišlo medzi súčasným a minulým ministrom financií k tejto výmene:
Mikloš: Pán minister teraz pred tromi alebo štyrmi minútami povedal, že výdavky na sociálnu inklúziu rastú. Opak je pravdou. Ja poviem čísla. V roku 2010 predpokladá vláda, teda na budúci rok miliardu, päťstosedemdesiatpäť miliónov eur. V tomto roku, teda rok pred tým, to bola miliarda päťstodeväťdesiatsedem miliónov eur. Čiže je tam pokles. Nominálny pokles dokonca o jedna celá tridsaťšesť stotín percenta. Ak by sme do toho započítali ešte infláciu. Čiže aký je skutočný reálny pokles, tak na sociálnu inklúziu klesajú prostriedky v budúcom roku oproti tomuto roku o štyri celé päťdesiatšesť stotín percenta.
Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka
--------------------
A čo pre vás z toho vyplýva, pán Mikloš?
M: Nielen to, že na sociálnu inklúziu, ale aj na také dávky, ktoré sú v tom niektoré z nich, ako je hmotná núdza, ako sú kompenzácie zdravotne ťažko postihnutých, ako je starostlivosť o ohrozené deti. Vo všetkých týchto položkách na budúci rok klesajú peniaze v absolútnom vyjadrení. V reálnom vyjadrení je ten pokles ešte väčší.
Počiatek: Môžem zareagovať?... ja si pomôžem teda tiež citátom od vášho analytika - člena vášho krízového tímu, alebo ja neviem čoho to máte. Pán Marušinec. Určite ho poznáte. Ktorý jasne hovorí. "Vláda v rozpočte splnila svoj sľub a nesiahla na sociálne citlivé položky. V prípade sociálnych programov ostali zachované všetky súčasné dávky, vrátane ich zákonnej valorizácie."
M: Ak niekto vytrháva z kontextu, tak ste to vy, pán minister...
P: Vy to vytrhávate z kontextu...
M: Ja hovorím vaše čísla. Skúste komentovať vaše čísla...
P: No, ja neviem, kde ste vzali to číslo, lebo ja mám za rok 2009...
M: Z vášho rozpočtu...
P: Ale miliarda päťstošesťdesiattri... ale nebudem sa tu hádať o týchto detailoch...
Fakt 1.Čísla citované Miklošom sa skutočne nachádzajú v návrhu rozpočtu na budúci rok, v tabuľke Sociálna inklúzia v časti o sociálnych výdavkoch (pozri v texte kapitolu hneď pod zdravotníctvom). Je nepochopiteľné, ako to môže Počiatek nepriznať.
Fakt 2. Ján Marušinec, analytik MESA 10 na svojom blogu naozaj napísal vety, ktoré Počiatek odcitoval. Akurát tam hneď za ministrom citovaným odsekom bola ešte jedna veta:
Vláda v rozpočte splnila svoj sľub a nesiahla na sociálne citlivé položky. .. V prípade sociálnych programov ostali zachované všetky súčasné dávky vrátane ich zákonnej valorizácie. Čo však nejde do hlavy je pokles rozpočtovaných výdavkov na dávky v hmotnej núdzi, kompenzácie ťažko zdravotne postihnutým i starostlivosť o ohrozené deti.
Čiže Počiatek sa odhodlal vyvrátiť Miklošove tvrdenia o poklese rozpočtovaných výdavkov na ľudí v hmotnej núdzi či zdravotne postihnutých odkazom na Marušinca, ktorý ale napísal presne to isté čo tvrdil v diskusii Mikloš! Akurát, že Počiatek citoval iné vety.... Neuveriteľná odvaha, klobúk dole.
PS Že idú tie výdavky nominálne medziročne dole a zároveň vraj budú aj valorizované o infláciu by sa dalo vysvetliť aj tak, že budú adresnejšie a menej zneužívané (ako to avizoval kedysi Muňko), prípadne že poberateľov bude menej vývojom ekonomiky (čomu by som sa ale čudoval), alebo že čísla na tento rok boli umelo nafúknuté. Čiže dali by sa tie dva pohľady aj rozumne skĺbiť, ale len ten fakt, že minister financií vlastné čísla ani náhodou vysvetliť nechce a keď sa ho na to oponent pýta, tak ho tvrdo fauluje, naznačuje skôr názor, že vláda na ten pokles nemá "sociálne únosné" vysvetlenie.
Pravda o poplatkoch: Ministerstvo zdravotníctva sa minulý týždeň ostro ohradilo voči článku Ľuboslavy Štofkovej “Zrušené poplatky nahradili poplatky” z prvej strany Pravdy. “Veta čo veta v dnešnom vydaní denníka Pravda, v článku o poplatkoch v zdravotníctve, je klamstvom, “ reaguje ministerstvo. Reakcia je tradične prehnaná, ale hlavná výčitka platí. Autorka našla len jednu jedinú lekárku, ktorá vyberá poplatky za napísanie výmenného lístka špecialistovi, a na základe toho Pravda celkom nepatrične zovšeobecňuje. Pritom je to hlavný titulok a článok celého vydania:
Do nemocníc sa vrátili poplatky za vstup do ordinácie. Poplatok 50 korún (1,66 eura) zaplatí pacient, aby sa dostal k lekárovi, ktorého práve potrebuje. Niektorí praktickí lekári začali vyberať peniaze za to, že prednostne vystavia chorému takzvaný výmenný lístok…Hoci rezort zdravotníctva tvrdí, že lekár poplatky za výmenné lístky vyberať nemôže, v praxi to funguje inak.
Tá jedna lekárka z Ružinova síce hovorí, že to robia aj iní lekári, ale Štofková to nijak v článku neoveruje – lekárka sa len mohla vyhovárať. Nevidno žiadny pokus obehnúť viaceré polikliniky po Slovensku a zistiť, či sa takéto poplatky vyberajú aj niekde inde.
Bohuziaľ okrem invektív sa ministerstvo v reakcii dopúšťa aj zbytočných chýb:
Súčasťou článku je aj vyjadrenie analytika Petra Goliáša, ktorý uvádza, že za návštevu lekára a pobyt v nemocnici platia ľudia viac ako predtým. Ministerstvo zdravotníctva nechápe, prečo mu denník Pravda neposkytol priestor na reakciu. Lebo realita je taká, že pacient za návštevu lekára ani za pobyt v nemocnici neplatí! Platí iba za nadštandard, a to iba v prípade, ak oň sám požiada.
V skutočnosti Goliaš (moj exkolega v INEKO) hovorí v článku niečo iné, len treba pozornejšie čítať:
"Aj po zrušení poplatkov za návštevu lekára a pobyt v nemocnici ľudia platia viac ako predtým," konštatuje analytik Peter Goliaš z inštitútu INEKO. Z vlastného vrecka dávajú Slováci podľa neho na zdravie stále viac peňazí, aj keď ministerstvo zdravotníctva hovorí, že zdravotná starostlivosť je bezplatná.
Teda nie že platia viac za návštevu a pobyt, ale celkovo za služby v zdravotníctve platia ľudia zo svojho viac ako predtým. Goliaš vychádzal z čísel Štatistického úradu. Podobne, ministerstvo berie titulok “Zrušené poplatky nahradili poplatky” zbytočne osobne:
Zavádzajúci je už samotný titulok, pretože Ministerstvo zdravotníctva SR žiadne nové poplatky nezaviedlo, naopak poplatky zrušilo.
Nehovorí sa predsa o práci ministerstva, ale o praxi, článok to aj jasne vymedzuje... V každom prípade súhlasím, že podstatou sporu je povrchná práca Pravdy. Ale aj kritizovať sa patrí vecne.