
Všetky celoštátne televízie okrem STV informovali včera v hlavnom spravodajstve o návrhu poslanca Ivana Mikloša znížiť spotrebné dane na motorové palivá, a ako to súvisí so sľubom Roberta Fica pred voľbami, ako aj s vtedajším postojom Mikloša. Všetky seriózne celoštátne denníky sa tejto téme venovali včera či dnes (Markíza, SME aj Pravda navyše urobili dobrú robotu pri uvedení súčasnéhoMiklošovho návrhu do kontextu jeho vlastných argumentov, keď bol ministromfinancií).
Návrh má veľa zaujímavých prvkov – aktuálna situácia s cenami palív, jeden z najpopulárnejších predvolebných sľubov premiéra, navrhuje to teraz najväčšia opozičná strana a exminister financií, ktorý ako minister tento návrh odmietol. A čo urobí na rozdiel od ostatných médií STV? Divákom nepovie o tom ani slovo. Zato sa do včerajších správ STV dostali v porovnaní zjavne aktuálnejšie a verejnoprávnejšie informácie ako Havária kamióna s mäsom, Rómske deti z osád sa vzdelávajú či Úsmev ako dar: Anjelský program.
(Update 14.5. - Ani vo včerajších hlavných správach STV Miklošov návrh nespomenula. Diskusiu o ňom zaradila do večerných Správ a komentárov o 21.30. Tie mávajú oproti Správam o 19.30 zhruba 5krát nižšiu sledovanosť.)
Mimochodom, rovnaká situácia nastala minulý piatok v súvislosti s hrubým útokom koaličných politikov na slovenské médiá. Opäť sa o tom mohli dozvedieť čitatelia hlavných denníkov aj diváci všetkých televízií OKREM tej verejnoprávnej.
Včerajšie správy STV mali ďalšie slabé chvíľky. V moderátorskom úvode k našej zdravotníckej jednotke v Afganistane sme sa dozvedeli:
Slovensko plánuje zriadiť v bojovej oblasti na juhu Afganistanu poľnú nemocnicu. V Kábule už mesiac pôsobí 7-členný vojenský zdravotnícky tím. V ťažkých podmienkach slovenskí lekári získavajú cenné skúsenosti.
Cenné skúsenosti...to je podstata misie? Skôr z manuálu ako nič nepovedať no vytvoriť pozitívny dojem.
Podobne úvod k príspevku o eure „Vláda chce čo najsilnejšiu korunu“:
Koruna celý deň prepisovala rekordy. Zastavila sa na úrovni 31 korún 71 halierov za euro a má naďalej spevňovať. Ale len niekoľko týždňov, pretože v júli sa po dohode s európskymi inštitúciami stanoví jej pevný kurz. Podľa neho sa prepočítajú ceny aj platy. Aký bude, je naďalej otvorené. Slovensko by samozrejme privítalo, aby bola koruna k euru čo najsilnejšia.
Slovensko? Prečo STV stotožňuje vládu so Slovenskom? Aké „samozrejme“? Veď sa hľadá optimum, prisilný podobne ako prislabý kurz by ekonomike poškodil. Evidentne Slovensko by si riadne odtrpelo napríklad extra silný kurz typu 1:1, stačí pozrieť na skúsenosť východného Nemecka, keď sa menovo spojili so západnými susedmi.
Zle spravený ako celok bol aj príspevok Henriety Cvancigerovej o exekútoroch.
Na Slovensku máme priveľa exekútorov. Myslí si to šéf Komory exekútorov, aj minister spravodlivosti.
...
Štefan HARABIN, minister spravodlivosti /nominant ĽS-HZDS/
--------------------
Exekútorom sa stane akýkoľvek skrachovaný advokát, alebo notár, bez toho, že by sa tam vyžadoval súhlas komory alebo kontrola zo strany ministerstva a tomu teda zabránime.
Klasická debata o regulácii profesie – vyššia regulácia typu povinné členstvo komory a možno vyššia kvalita práce ale možno za viac peňazí či času, alebo menej regulácie, viac konkurencie a možno viac prípadov zlej práce. Ľudia z komory sú samozrejme kvôli vlastnému biznisu a reputácii za prvé riešenie, politici podľa orientácie za prvú, niekedy za druhú možnosť. Reportérka oslovila ministra a šéfa komory, ale ani jednu osobu, ktorá by ministrovým návrhom prišla o biznis, teda nikoho z neregulovaných advokátov či notárov. Inými slovami, reportérka oslovením len časti dotknutých osôb bezdôvodne podporila korporativistické - v našom prípade aj vládne - riešenie, nie nutne riešenie dobré pre celú krajinu.
Titulok dňa: „Drahá ropa znížila zisky Slovnaftu,“ hlásili včera Hospodárske noviny. Ich reportér Vladimír Doktor v článku ale písal o niečom inom:
Napriek vysokému objemu výroby a predaja motorových palív i plastov sa prevádzkový zisk skupiny Slovnaft za prvé tri mesiace tohto roka zastavil na úrovni 1,5 miliardy korún a v porovnaní s vlaňajškom bol medziročne nižší o 18 percent. Rafinéria dosiahla čistý zisk 1,2 miliardy korún, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka pokles o 16 percent. Pod tento vývoj sa podľa firmy podpísalo najmä marcové začatie generálnych revízií, ako aj pokračujúce posilňovanie slovenskej koruny oproti americkému doláru o 16 percent.