STV netrápi nevýhodnosť Štefanovových webov

Ako ma upozornil Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu, ktorý na predraženosť webstránok ministerstva výstavby upozornil, podobne ako tlač a rádiá aj naše televízie venovali tomuto prípadu štedrú pozornosť. S výnimkou STV.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (108)
Obrázok blogu

Tu je porovnanie televízneho záujmu o tento prípad:

TV

čas

forma

Markíza

3 min 26 sekúnd

2 plnohodnotné reportáže

TA3

2 minúty

1 veľká reportáž, 1 krátka čítaná správa

Joj

1 minúta 40 sekúnd

1 veľká reportáž

STV

18 sekúnd

krátka čítaná správa

A čo vlastne STV v tých pár sekundách oznámila? Šlo o moderátorom čítanú správu deň neskôr, keď minister Štefanov na prípad osobne reagoval, bez možnosti novinárskych otázok:

Vlado VONDRÁK, moderátor
--------------------
Minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov odmietol, že by rezort výstavby za obstarávanie jednej web stránky zaplatil dvakrát. Stránky podľa neho slúžia nielen na informovanie verejnosti, ale zabezpečujú aj rezervačný systém v komunikácii so žiadateľmi o podporu, čo si vyžiadalo ich zabezpečenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže nič o porovnaní cien s inými ministerstvami, nič o autoroch tohto prieskumu, nič z názorov nezávislých programátorov. STV sa jednoducho zahrala na hovorkyňu ministerstva, namiesto aby chránila záujmy verejnosti ako je upozorňovanie na možné plytvanie, resp. korupciou v narábaní s verejnými peniazmi.

Iné porovnanie. Symbolom nejasnosti a nevýhodnosti celého obchodu emisií s Interblue Group je sídlo firmy v USA – garáž. Pre verejnosť určite ďaleko pochopiteľnejšie ako nejaké emisné povolenky. Čo myslíte, koľkokrát použili slovo garáž* (napr. ako „garážová firma Interblue“, či „firma so sídlom v garáži“) v súvislosti s týmto prípadom televízni redaktori vo svojich reportážach v hlavných správach?

SkryťVypnúť reklamu

Markíza 

11 

Joj

10

TA3

3

STV

Šéfom spravodajstva STV je Ján Šmihula. Riaditeľom televízie je Štefan Ňižňanský. Jeho pravou rukou a riaditeľom kancelárie je Lukáš Machala, komunálny politik za SNS.

Sledovať miestnych Šaškov: Možno by to nebol zlý nápad, ak by si novinári z veľkých médií urobili taký malý seriál o lokálnych politikoch, čo vládnu svojim regiónom príliš pevnou rukou. Ako v praxi vyzerá naša demokracia mimo veľkých miest po 20 rokoch? Pred mesiacom sa hodnotilo dosť, ale mám dojem, že najmä na celoštátnej úrovni. Lebo väčšinou sú títo ľudia mimo svojho regiónu neznámi, no pre domácich sú veľkí páni (a možno aj nejaké dámy). Niečo ako Ivan Šaško – primátor resp. šéf MNV nepretržite od roku 1985 a mestské noviny mu robia kult osobnosti. Tiež je poslancom v župe, v celoštátnom parlamente, deti sa tiež uchytili... O Šaškovi sa už čo to popísalo, možno by sa dal urobiť prehľad podobných typov a zisťovať, čo najviac zlyháva vo fungovaní demokracie na miestnej úrovni.

Ďakujem za viacero typov na katastrofálne lokálne noviny – na nejaké sa ešte pozriem, aspoň raz za mesiac. Jeden z čitateľov pripomenul, že problém lokálnych médií nemusí byť vo vlastníctve, ale aj v dominantnej inzercii. Podvihorlatské noviny sú súkromný týždenník pokrývajúci Humenné, Medzilaborce a Sninu. V župných voľbách podporovali úradujúceho župana Chudíka (na čitateľovu otázku prečo vraj v redakcii dôvodili vyššou inzerciou od kandidáta Smeru).

Ale keď už je reč o tom štýle lokálnej politiky, viac ma v týchto novinách zaujal spôsob župnej kandidatúry Milana Mňahončáka, šéfa miestneho stavebného podniku. Kandidoval za SNS. Pred voľbami v rozhovore povedal aj toto:

SkryťVypnúť reklamu

Prečo by vás voliči mali voliť?
Pre moju vlastnosť pomáhať tým, čo pomoc potrebujú. Sponzorsky pomáham športovcom, pre ktorých sponzorujem tenisový klub v Humennom, volejbalový klub v Humennom, futbalový klub FK Humenné, futbalový klub v Ubli. Sponzoroval som aj knihu „100 rokov humenského futbalu“. Z kultúrnych podujatí sponzorujem festival v Mikovej, súbor PUĽS, Humenské spevácke trio, ako aj iných spevákov a podujatia. Prispel som aj na oslavy prvej písomnej zmienky v obci Oľka, Havaj, Klenová, Nižná a Vyšná Jedľová, Ruská Poruba a Jasenov. V rámci týchto podujatí som sponzoroval aj vydanie troch kníh.
Prečo to robíte?
Z jednoduchého dôvodu. Najväčším mojim potešením je, keď môžem pomáhať iným. Mám rád okolo seba šťastných a spokojných ľudí. Škoda, že nemôžem pomôcť všetkým, ktorí tú pomoc potrebujú. Mne Pán Boh pomohol k tomu, čo mám, a je mojou kresťanskou povinnosťou pomáhať iným. Aj preto som v rodnej
obci nechal postaviť Dom smútku a kaplnku, ako aj podstatnou mierou som prispel na výstavbu chrámu. Sponzorsky som prispel aj na faru v Čertižnom, maľbu v Pravoslávnom chráme v Humennom a pravidelne prispievam aj na iné náboženské aktivity. Naša firma postavila v Humennom aj Rímskokatolícky kostol na sídlisku III., Gréckokatolícky chrám na Dubníku a osobne som pomohol aj pri kolaudácii Pravoslávneho chrámu na sídlisku II. Medzi moje ďalšie aktivity v sociálnej oblasti patrí aj môj príspevok pre infekčné oddelenie v Humennom a neurochirurgické oddelenie v Nových Zámkoch, sponzorovanie charitatívnych akcií ako aj rôznych iných podujatí ako napríklad akcie Únie žien v Humennom.
...
Kto vás voliť nebude?
Závistlivci, neprajníci a farizeji. O ich hlas ani nestojím.
Čo ak nebudete zvolený?
Odhlásim svoj trvalý pobyt v Humennom.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Vo voľbách dostal filantrop Mňahončák 1804 hlasov a za poslanca nebol zvolený (chýbalo mu takmer 700 extra hlasov). V Podvihorlatských novinách vyšiel následne jeho povolebný oznam „Splnil som svoj predvolebný sľub“:

Z celého srdca ďakujem občanom, ktorí mi dali hlas vo voľbách do PSK. Myslím si, že rady mojich priaznivcov sa budú naďalej rozširovať. Hlavným dôvodom mojej účasti vo voľbách bolo nahradiť Kostilníka [primátor Humenného]. To sa mi nepodarilo. Ešte je viacej občanov náš ho okresu, ktorí idú voliť, a nevedia prečo. Volia len tých, ktorých poznajú, ale nie tých, čo z úprimného srdca pomáhajú tým, ktorí to najviac potrebujú. Nepoznám človeka v našom okrese, ktorý by toľko pomohol športovcom, v kultúre a v iných dobrosrdečných akciách. A výsledok? Väčšina mi nedala svoj hlas. Preto som sa rozhodol sponzorsky odmeniť obyvateľov tých obcí, v ktorých som získal najväčšie percento voličov. V obci Nechválova Polianka to bolo 79,49%, t.j. 62 hlasov, sponzorský dar je 300 €. V obci Adidovce 55,71%, t.j. 39 hlasov, sponzorský dar 250 €. V obci Vyšná Sitnica 47,78%, t.j. 43 hlasov, sponzorský dar 200 €. V obci Kamenica nad Cirochou som získal najviac 96 hla sov, t.j. 14,91% a preto som ich odmenil 300 € a v obci Baškovce 73 hlasov, t.j. 37,24% a ich som sponzorsky odmenil sumou 200 €. Viac hlasov som očakával v obciach Ruská Poruba a Jasenov, keďže tohto roku som prispel na ich slávnosti po 500 € (15 000 Sk). Som sklamaný z Humenčanov. V žiadnom okrsku som nezískal ani 19%, hoci som sponzorsky tohto roku podporil 10 000 € tenis, 3 000 € volejbal a 2 000 € futbalistov FK Humenné. Za svoje hlasy v Humennom ďakujem rodičom detí tenisového klubu, volejbalistom Chemesu a hráčom FK Humenné. Bez ich aktívnej volebnej kampane by som ne získal v Humennom ani toľko, ako som získal. Ešte raz vďaka. V pondelok som splnil svoj predvolebný sľub a prihlásil som sa na trvalý pobyt do svojej rodnej obce Nižná Jedľová. Najväčšiu radosť z toho má primátor Svidníka, keď získal občana - štedrého sponzora.

Nevadííí, hlavne že ostalo to úprimné srdiečko a potešenie z pomoci tým, čo to potrebujú.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu