
Politologička Prešovskej univerzity Marcela Gbúrová je od jesene minulého roka pravidelnou komentátorkou politických udalostí v nedeľnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12. Televízia ju uvádza v rubrike Analýza týždňa ako „politologičku“, moderátor ju oslovuje „profesorka.“ Divák sa o jej profesionálnom pôsobení nič nedozvie.
Zhruba 6-7 minút zvykne Gbúrová podľa otázok moderátora hodnotiť postoje a vyjadrenia politikov. V STV sa začala táto politologička často vyskytovať od roku 2009, najmä ako analytička pre večernú spravodajskú reláciu Správy a komentáre. Celkovo aj s citáciami v hlavných správach šlo o 20 vystúpení v minulom roku.
Ako som už písal, Gbúrová bola poslankyňou parlamentu v rokoch 1992-98. Najprv za HZDS, potom vstúpila do SDSS, a napokon do SDĹ. Ako ma však upozornil čitateľ, Gbúrová sa po voľbách 2006 stala poradkyňou podpredsedu vlády Dušana Čaploviča. Absolvovala s ním vo funkcii viaceré pracovné cesty či akcie.
Politologička si uvádza túto poradenskú pozíciu aj v prospekte jej pôsobiska, Inštitúte politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák mi tento týždeň potvrdil, že jeho šéf má sedem platených poradcov. Sú to Ivan Stankovský, Peter Sadloň, Zuzana Kupcová, Natália Belešová, Richard Mešťan, Frederik Buza a – Marcela Gbúrová.
Napriek tomu všetkému STV považuje osobu platenú aj podpredsedom vlády, ktorý je zároveň podpredsedom strany SMER, za osobu vhodnú pre komentovanie politickej scény a diskusných súbojov politikov z pozície analytičky. Navyše na jej konflikt záujmov verejnoprávna televízia svojich divákov vôbec neupozorňuje.
Nie je to prvý prípad, keď STV použila politikom platenú osobu ako nezávislého politológa – v roku 2008 tak oslovila asistenta poslanca Smeru.
PS O schopnosti pani poradkyne vecne odpovedať na novinárske otázky by sa tiež dalo dlho písať, tu sú dva príklady. Najprv tento víkend:
Radovan SLOBODNÍK, moderátor
--------------------
Predsa len, ak dovolíte, ja ešte zostanem pri tom financovaní politický strán. Pýtal som to aj tu v štúdiu politikov, opýtam sa aj vás. Čo by bolo potrebné alebo nevyhnutné urobiť, aby bolo financovanie politických strán transparentnejšie?
GBÚROVÁ Marcela, politologička
--------------------
Tak, v každom prípade je to problém, ktorý stojí predovšetkým pred politickými stranami, ale je tak závažný smerom od voličov k politikom, že nieže je najvyšší čas pripraviť kvalitný zákon, ale jednoducho zákon, ktorý bude tak konsenzuálny a pôjde tak naprieč politickým spektrom, že aj zo strany občanov bude k nemu veľká dôvera.
Takže kvalitný a konsenzuálny zákon, že to ešte nikoho nenapadlo. Alebo v decembri:
Radovan SLOBODNÍK, moderátor
--------------------
... [Fico] sám však tvrdí, že je reálne, že predsednícku stoličku v strane obsadí po voľbách a v prípade účasti Smeru vo vláde niekto iný. Kto by bol podľa vás najvhodnejším kandidátom?
Marcela GBÚROVÁ, politologička
--------------------
Ja som tieto vyjadrenia pána premiéra počula už tiež viackrát a myslím si, že má pravdu, keď hovorí o tom, že je to naozaj enormná záťaž zastávať dve významné funkcie v štáte aj v straníckych štruktúrach, ale osobne si myslím, že on určite sám povie, ako sa rozhodol v čas a ak to povie, tak som presvedčená, že to bude spojené už aj s jeho predstavou o tom, kto by mal tento post po ňom zastávať.
Radovan SLOBODNÍK, moderátor
--------------------
Pani profesorka ďakujem za analýzu, peknú nedeľu.
Ako sme mali nakupovať na Vianoce: čo postupne písali novinári pred koncom roka
SME, 29.10.2009, Vianoce budú tento rok skromnejšie
SME, 13.11., Na Vianoce sa šetriť nebude
Aj keď je kríza, ľudia si neplánujú cez sviatky uťahovať opasky.
SME, 9.12. Vianoce majú byť rozumné
...podľa analytika Ľubomíra Drahovského ... objemy nákupov budú najmenej o desať až pätnásť percent menšie
alebo biznis denník:
Hospodárske noviny, 13.11, Vianoce porazili krízu. Šetriť nebudeme
Kto si myslel, že v dôsledku krízy Slováci obmedzia svoje vianočné výdavky, mýlil sa. Prepúšťanie, rušenie trinástych platov ani obavy z budúcnosti neohrozia pompéznosť koncoročných sviatkov.
... Analytik agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský sa však s prieskumom úplne nestotožnil, Slováci podľa neho budú tento rok na Vianoce pre dopady krízy šetriť.
Hospodárske noviny, 14.12., Kríza nás o Vianoce neukráti
Napriek kríze plánujú Slováci štedrejšie Vianoce ako vlani. Z exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre HN vyplýva, že tento rok chceme nakupovať darčeky priemerne za 144 eur, čo je o 15 eur viac ako minulý rok.
Riaditeľ agentúry Focus Ivan Dianiška tento paradox vysvetľuje tak, že veľká časť dospelej populácie zatiaľ nebola zásadným spôsobom postihnutá krízou. „Možno o niečo viac šetria, nenakupujú toľko hlúpostí, no životná úroveň rástla u väčšiny ľudí aj tento rok. V tom prípade adekvátne k tomu mienia vynaložiť prostriedky na darčeky.“
A ako to dopadlo? SME aj HN sa na tému už tento rok vykašľali. Ale urobila to Pravda minulý týždeň:
Pravda, 4.2.2010, Ľudia nenakupovali ani na Vianoce, tržby ďalej padali
Peňaženky ľudí skúšané krízou sa neotvorili ani počas najštedrejšieho mesiaca roka, vianočného decembra. V obchodoch minuli občania podľa najnovších údajov Štatistického úradu o 9,2 percenta menej ako pred rokom.
Ako vidno, predpovede Drahovského boli teda celkom slušné. Naopak, tie falošné správy o ignorácii dopadov krízy vychádzali z prieskumov (Focus, Deloitte), ktoré médiá zbytočne brali doslovne (za povšimnutie stojí aj horeuvedená ad hoc argumentácia šéfa Focusu). Opäť raz poučenie, že medzi rečmi ľudí v prieskumoch a skutkami môže byť veľký rozdiel. Stotožňovať ich s realitou je často opakovaná (nielen) novinárska chyba.
Expert watch: Alexander Duleba z SFPA o druhom kole prezidentských volieb minulý piatok:
...ja odhadujem, že ten Janukovyč tie voľby vyhrá, ak sa nič mimoriadne nestane. S tým, že Tymošenkovej sa mierne podarí skrátiť ten rozdiel, to znamená, odhadujme, že ten rozdiel medzi prvým a druhým, bude minimálne 5 % hlasov, ale skôr viac.
Druhé kolo vyhral Janukovyč s rozdielom 3,5% hlasov.