STV zamlčala divákom Slotove výroky

Pritom ich má nahraté priamo cez mikrofón svojho reportéra

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)
"...rastú tie fúziky."
"...rastú tie fúziky." (zdroj: záber TV Joj)

STV opäť prehĺbila svoj čoraz väčší predklon pred politikmi vládnej koalície. Kým už od nedele večera médiá citovali tieto Slotove slová urážajúce nielen maďarskú ministerku zahraničných vecí ale aj Maďarov všeobecne:

Tá strapatá pani, ktorá je skutočne strapatá, sa tu vyhráža, dáva otázky predsedovi vlády Slovenskej republiky, ktorému nesiaha ani po opätky jeho topánok. Jedna chudera. My sme Slováci. A nás nikto nebude vymazávať z mapy Európy. ...Potom prišli tí zbojníci, tí vrahovia, a tí, ktorí stavajú po Slovensku tých hnusných odporných turulov, tých maďarských papagájov. Toto je naša zem, toto je naša hruda, slovenská hruda, ktorú si nedáme. Nikomu nedáme.
... Môžem to prirovnať k henleinovcom a k tomu fúzatému mužíkovi z mníchovskej pivnice, ktorý, myslím, že mal tú istú rétoriku, jak tá pani, o ktorej som už dneska viac rázy hovoril. Možno že už tiež jej rastie... rastú tie fúziky.

Tak Ján Petrovič v STV z tej istej udalosti odcitoval akurát tieto Slotove slová:

Ján SLOTA, predseda Slovenskej národnej strany
--------------------
Slovenský národ nemá, nemáme nič proti maďarskému národu, ani slovenskí politici nemajú nič proti maďarskému národu. Nám sa proste nepáči prístup maďarskej politickej moci.

Ako jediná televízia tak STV neodcitovala ani slovo zo Slotových nenávistných výrokov. O Slotových nedeľných rečiach sa dokonca vo svojich hlavných večerných správach doteraz ani nezmienila, hoci, ako ukazuje záber TV Joj, mala na mieste svojho reportéra. STV o Slotovi informovala jednou vetou len vo včerajšej publicistike Správy a komentáre, aj to bez akéhokoľvek citátu („ Cez víkend predseda SNS opäť slovne zaútočil na Kingu Gönczovú “). 

STV sa pritom nestráni citovať výroky, ktoré podľa nej vyvolávajú národnostné vášne. Minulý týždeň sa opakovane venovala výrokom šéfa SMK o autonómii. Reportérka STV Andrea Predajňová si dala dokonca aj tú námahu, aby divákom ponúkla spolu s prekladom aj Csákyho citát v pôvodnom znení v maďarčine. Csákyho slová sa opakovane preberali aj v nedeľnej diskusii STV s Marošom Stanom.

Mimochodom, ako si pri sledovaní tej diskusie na STV všimol šéfredaktor aktuálne.sk Michal Hlaváč

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Csákyho oponentom bol zrejme z titulu predsedu pre európske záležitosti podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. Správne, ten Urbáni, ktorý mal v dvojitej igelitke z Tesca priniesť na stranícke ústredie vyše sedem miliónov korún v hotovosti od invalidného dôchodcu. Ten Urbáni, ktorý novinárom po otázke na podrobnosti tejto pozoruhodnej transakcie skladal telefón, ten Urbáni, ktorý týždeň pred tým práve kvôli igelitkovým peniazom odstúpil z funkcie hospodára ĽS-HZDS.
... o celej kauze nezaznelo v relácii ani pol slova.

STV na rozdiel od väčšiny ostatných médií tradične minimalizuje informovanie o veciach problematických pre vládnu koalíciu. Ani slovo o nových zisteniach o financovaní Mečiarovej Elektry. Ani slovo o výrokoch šéfa Európskej centrálnej banky, že treba pokračovať v reformách, ktoré začala minulá vláda. Nič v hlavných správach o policajnom obvinení pravej ruky župana Murgaša. Niekoľkodňové mlčanie o Ficových hrozbách vyvlastniť monopoly (potom krátku zmienku STV vsunula do úplne inej témy). Rovnako neskoré to bolo so vzťahom Harabina a Sadikiho, a STV sa zo všetkých televízií najmenej venovala Rafajovmu podpisovaniu za Slotu.

Spravodajstvo STV sa za obdobie posledných 10 rokov práve tento rok najviac priblížilo k svojej čiernej práci spred roka 1999.

SkryťVypnúť reklamu

Update 9.10: Na to, že STV ani slovom neinformovala o Slotových výrokoch vo svojej hlavnej spravodajskej relácii zareagoval šéfredaktor spravodajstva STV Ján Šmihula tvrdením (pozri celú odpoveď), že televízia zvolila "vecný spravodajský tón bez emócií," a to informovaním v menej sledovanej publicistike, bez citovania či bližšieho opisu Slotových slov. Tvrdí, že STV nie je zaujatá, lebo v minulosti iné Slotove hanlivé slová citovala, a jej objektivitu dokazuje monitorovanie agentúry Media Tenor. Jej monitoring však zamlčiavanie či ignorovanie káuz nevie odhaliť a pre STV typický alibizmus vyhodnotí ako vysokú úroveň neutrality.

SkryťVypnúť reklamu


Basic math watch: STV počíta:

Rakovina krčka maternice zabije každé 2 minúty jednu ženu. Týždenne vo svete na ňu zomrie viac ako 2 tisíc žien. Mnohé z nich by zachránila včasná preventívna prehliadka.

Obeť každé dve minúty znamená 30 obetí za hodinu a 5.040 obetí za týždeň (30*24*7), nie niečo cez 2 tisíc. Podľa Wikipedie je pravda tých 5 tisíc týždenne, respektíve obeť každé dve minúty.

Na čo si dávať pozor v článkoch o nových liekoch: Traja americkí autori analyzovali cez 300 spravodajských článkov v amerických médiách o výskume nových liekov, pričom všetok tento výskum bol sponzorovaný farmaceutickými firmami. Podľa štúdie autorov len 42% z článkov čitateľom spomenulo, že výskum mal sponzora, a že teda existoval jasný konflikt záujmov. 4% z editorov článkov priznalo, že za posledný rok dostali od farmaceutickej firmy nejaký dar. Autori odporúčajú, aby novinári v článkoch vždy uvádzali, kto výskum platí a naopak neuvádzali v článkoch o výskume komerčné názvy liekov, ale generické mená účinných látok. Viac v Boston Globe .

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu