
Pre necelými 3 rokmi sa prehnala médiami vlna článkov, keďže v Bratislave bola výstava o Štefánikovi. Upozornil ma na to kolega:
29.6.2005, Štefánik bol aj nadaný fotograf, Pravda
Vedeli ste, že prvý akt v dejinách česko-slovenskej fotografie nafotil už v roku 1910 Milan Rastislav Štefánik? Portrét nahej Tahiťanky je však iba jednou z jeho asi sto snímok, ktoré si už zajtra budú môcť pozrieť návštevníci výstavy Obrazopis sveta...
29.6.2005, Štefánik nafotil akt!, Nový Čas
Autorom prvého fotografického aktu v dejinách slovenskej i českej fotografie je zrejme vedec, politik, diplomat a vojenský odborník Milan Rastislav Štefánik (39)!
1.7.2005, Prvý česko-slovenský akt nafotil Štefánik, SME
Milan Rastislav ako generál, diplomat a svetobežník je všetkým známy. O tom, že bol aj vášnivý a dobrý fotograf, sa už vie menej. Je pritom autorom unikátnej snímky - prvého fotografického aktu na Slovensku a v Českej republike. Jej vznik sa datuje k roku 1910 a je na nej nahá Tahiťanka.
Túto sobotu nám však moderátorka TA3 v Hlavných správach k príspevku Jozefa Slivenského nadšene oznámila:
Alžbeta RAJTKOVÁ, moderátorka
--------------------
Milan Rastislav Štefánik fotografoval akty. Dôkaz o tomto šokujúcom zistení je momentálne k dispozícii aj verejnosti. Štefánik nafotil dokonca aj historicky prvý slovenský akt. Vidieť ho môžete v týchto dňoch v priestoroch starobylej levočskej radnice.
Jozef SLIVENSKÝ, redaktor
--------------------
To je on - prvý slovenský akt. Milan Rastislav Štefánik ho nafotil na Tahiti v máji 1910. Pôvodne tam išiel fotografovať Halleyovu kométu.
Podobne včera aj Jojka objavila Ameriku. Jediná dobrá správa je, že Spišské múzeum má šikovných PR ľudí.
Progresívna a „progresívna“ vláda: Jana Zvončeková z TA3 v sobotu informovala:
Ani stabilný rast slovenskej ekonomiky nedokáže odstrániť chudobu. Vyhlásil to slovenský premiér Fico na londýnskom summite progresívnych lídrov. Podujatie, na ktorom diskutovali predstavitelia stredoľavých vlád o celosvetových problémoch, viedol britský premiér Gordon Brown.
... Počas summitu sa predstavitelia progresívnych vlád zhodli na viacerých otázkach. Medzi ne patrí aj potreba radikálnych reforiem medzinárodných organizácií, či potreba riešiť problém klimatických zmien.
Problém je, že TA3 automaticky preberá samozvanú promo rétoriku organizátorov stretnutia ("Progressive Governance Summit"). Že sa niekto vyhlási za progresívneho lídra či vládu neznamená, že takým aj naozaj je. To slovo je tam čisto reklamné a obsahovo zbytočné – stačilo lídrov označiť za stredo-ľavých. Škoda, že TA3 – a nielen ona – naletela samoreklame.
Ešte horšie to dopadlo s TA3 príspevkom o tej istej akcii v nedeľu.
Premiér Robert Fico sa pred svetovými politickými špičkami posťažoval na chudobu v našej krajine. Urobil tak na summite progresívnych lídrov v Londýne. Opozícia jeho slová kritizuje a tvrdí - Fico nám urobil hanbu.
.... Podľa Eurostatu bol v decembri 2006 ukazovateľ chudoby na Slovensku jeden z najvyšších v celej Európskej únii. Dotýkal sa dvadsaťjeden percent domácností.
Ten záver, ktorý odhlásila reportérka Alžbeta Vlková, je nepravdivý. Ide o to bájne, pred voľbami zneužívané číslo, ktoré nemeria chudobu, ale riziko chudoby v zmysle nerovnosti príjmov, a ktoré bolo namerané pre rok 2002-3 s pochybnou metodikou. Eurostat to číslo pre Slovensku vo svojich dátach už ani neuvádza, pre rok 2006 (merané príjmy z roku 2005) má pre SR číslo 12% v riziku chudoby. Priemer EÚ je 16%.
PS Komentátor SME Peter Schutz dnes píše:
...britské médiá i servery konferenciu šéfov údajne pätnástich stredoľavých vlád vzorne ignorovali (nemajú takých dobrých editorov ako STV, ktorá to zaradila na prvé miesto)...
Google News ukazuje na niečo iné – výber zo štvrtka až soboty
Times Online: Brown calls for reform of international institutions
Telegraph.co.uk: Gordon Brown warns on global financial crisis
BBC News: Brown warns on global cash crisis
Guardian.co.uk: Brown calls for 'inclusive globalisation' ahead of international conference
Všade sa spomína tá konferencia.
Oprava na prvej strane v L.A.Times: Jeden z top amerických denníkov The L.A.Times publikoval v polovici marca investigatívny materiál citujúc najmä dokumenty FBI, ktoré naznačovali, že za smrťou rappera Tupaca Shakura boli ľudia blízki inému rapperovi Seanovi Combsovi (Diddymu). Článok napísal skúsený novinár, držiteľ Pulitzerovej ceny. O pár dní na to správu priniesli cez agentúru SITA aj SME a Pravda vo svojich tlačových vydaniach.
Koncom marca L.A. Times uverejnil veľkú opravu, ktorá začala na ich prvej strane (The Times apologizes over article on rapper ). 1700-slovný článok opravoval chyby v článku, vysvetľoval, ako k nim došlo, citujúc webstránku The Smoking Gun, ktorá na pochybnosť dôkazov poukázala, a analyzoval chyby, ktoré Times pri overovaní dôkazov asi spravili. Hlavný objavom bolo, že tie FBI dokumenty boli falšovanými podvrhmi, na ktoré novinári naleteli.
A čo naše médiá? Pravda správu cez SITA o ospravedlnení hneď priniesla, ale len pre mimobratislavské vydania denníka. SME sa k svojmu článku o obvineniach z vraždy, ktoré sa ukázali aspoň podľa citovaných dôkazov nepodložené, ani 10 dní po oprave Times nevrátilo.