reklama

TA3 naďalej podvádza svojich divákov

Slovenská pošta si s reklamou zabezpečila aj prezentáciu vo večernej publicistike spravodajskej televízie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)
Máte málo reklamného spamu? Skrytá reklama rýchle, overene a naživo do pohodlia vašich obývačiek.
Máte málo reklamného spamu? Skrytá reklama rýchle, overene a naživo do pohodlia vašich obývačiek. (zdroj: reklamna kampaň TA3)

Len raz za ostatné štyri roky sa predstaviteľ štátnej akciovky Slovenská pošta objavil v rozhovore vo večernej biznis publicistike TA3, aj to v defenzíve - v roku 2008 museli hasiť problém s nedoručovaním pošty pobočkou v Seredi. Za to počas troch letných mesiacov tohto roka malo vedenie Pošty do TA3 dvere otvorené, v rozhovoroch sa objavili až sedemkrát. Trikrát o Pošte divákom rozprával jej hovorca a PR manažér Juraj Danielis. Vo vysielaní sa objavili aj (dnes už bývalý) generálny riaditeľ, šéfovia marketingu, ľudských zdrojov či úseku medzinárodnej pošty.

Na čo je nám pošta?
TA3 - 16.6.2010
rubrika: 20:45 Peňaženka
Juraj Danielis, PR manažér Slovenskej pošty
Moderátorka Lucia Havlíková

Poštové služby a podnikanie
TA3 - 18.6.2010
rubrika: 20:45 Manažment
Libor Chrást, generálny riaditeľ Slovenskej pošty
Moderátor Ľubomír Straka

Pošta cez dovolenku
TA3 - 29.6.2010
rubrika: 20:45 Labyrint
Juraj Danielis, PR manažér Slovenskej pošty
Moderátorka Katarína Zollerová

Čo motivuje zamestnancov?
TA3 - 9.7.2010
rubrika: 20:45 Manažment
Kamila Jandzíková, Riaditeľka úseku ľudských zdrojov, Slovenská pošta
Moderátor Ľubomír Straka

Ako pomáha firme marketing?
TA3 - 23.7.2010
rubrika: 20:45 Manažment
riaditeľ marketingu Slovenskej pošty Juraj Kvetko
Moderátor Ľubomír Straka

Medzinárodné poštové služby
TA3 - 20.8.2010
rubrika: 20:45 Manažment - strana: 1
Ján Bojnanský, riaditeľ sekcie medzinárodnej pošty v Slovenskej pošte
Moderátor Ľubomír Straka

Zmení sa pošta niekedy?
TA3 - 25.8.2010
rubrika: 20:45 Peňaženka –
Juraj Danielis, PR manažér Slovenskej pošty
Moderátorka Lucia Havlíková
(„Ja vám v tejto chvíli veľmi pekne ďakujem , že ste si našli čas na divákov Televízie TA3 a možno im naznačili svetlú budúcnosť Slovenskej pošty. A možno aj nejak vyvrátili ale pomohli im sa zorientovať. Ďakujem pekne, dovidenia.“)

„Nebudeme reagovať,“ povedala mi hovorkyňa TA3 Zuzana Vachová na moje otázky o podozrivom nahromadení predstaviteľov jednej poštovej firmy v ich vysielaní. Nereagoval ani šéfredaktor, riaditeľ spravodajstva a publicistiky Richard Dírer.

Hovorca Pošty Juraj Danielis mi však v troch osobitných telefonických rozhovoroch potvrdil, že jeho podnik v rámci reklamnej kampane podporujúcej digitalizáciu služieb firmy nakúpil v balíku reklamné šoty aj prezentáciu v publicistike TA3. Dokumentuje to aj monitoring reklamy, ktorý mi poskytla TNS SK. Počas obdobia január-august vysielala TA3 reklamné spoty Slovenskej pošty práve v mesiacoch apríl a máj (v cenníkovej sume 60 tisíc eur v každom mesiaci), teda tesne pred sériou PR rozhovorov.

Na otázku, či tým Pošta nebola účastníkom zavádzania verejnosti, keď sa divákom prezentovala v platenej kampani pod rúškom publicistiky, hovorca povedal, že im išlo o čo najlepšie odprezentovanie práce podniku na verejnosti.

Neoznačená (skrytá) reklama je samozrejme eticky neprijateľná a aj u nás nezákonná. Podľa zákona o vysielaní a retransmisii je skrytou reklamou (od minulého roka nazývaná skrytá mediálna komerčná komunikácia, ako ma upozornil čitateľ):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

je zvuková, obrazová alebo zvukovoobrazová informácia, ktorá priamo alebo nepriamo propaguje tovar, služby, ochrannú známku, obchodné meno alebo aktivity fyzickej osoby alebo právnickej osoby vykonávajúcej hospodársku činnosť, ak vysielateľ alebo poskytovateľ audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie túto informáciu v rámci programu zámerne využíva na propagačné účely a mohla by vzhľadom na svoju povahu uviesť verejnosť do omylu o podstate tejto informácie. Táto informácia sa považuje
za zámernú najmä vtedy, ak sa uskutočňuje za odplatu alebo za inú protihodnotu.

TA3 má so skrytou reklamou, respektíve predávaním spravodajstva a publicistika dlhodobé problémy. Pred dvoma rokmi odhalili TREND, SME aj tento blog existenciu bielych a čiernych zoznamov, kde okrem iného výskyt firiem vo vysielaní súvisel s ich nákupom reklamy v TA3. Takéto praktiky spravodajskej televízie potvrdili bývalí redaktori aj dotknuté firmy. Vedenie televízie to napriek dôkazom popieralo, a kritikov agresívne napádalo.

Ani po nástupe nového riaditeľa Mateja Ribanského za zdiskreditovaného Ľubomíra Belfiho (čierne zoznamy, hromadné odchody redaktorov pre cenzúru, zrušená investigatívna relácia Čierny Peter) však problémy TA3 so skrytou reklamou nevymizli. Trestala ich (aj keď laxne) aj licenčná rada. Pritom TA3 je členom Rady pre reklamu, samoregulačného orgánu hlásiacemu sa k etickému prístupu k reklame. Členovia sa zaväzujú dodržiavať etický kódex Rady, ktorý v článku 12 o čestnosti reklamy uvádza:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Reklama nesmie byť skrytá, osobitne nesmie predstierať, že je informáciou iného ako reklamného charakteru, najmä ak je prezentovaná vo forme vedeckej state, reportáže, rozhovoru alebo spravodajskej informácie.

Keď som teda po podozrenia potvrdzujúcich slovách Danielisa požiadal emailom ešte raz o reakciu Vachovú a Dírera s deadlinom do 15tej minulú stredu, už som nedostal žiadnu odpoveď. Ale o 14:48 mi prišiel mail od Danielisa, ktorý mi navrhol zobrať jeho minulé vyjadrenia za súkromné, a akceptovať len oficiálne stanovisko:

Slovenská pošta, a.s. ako zadávateľ reklamnej kampane má priamy zmluvný vzťah s reklamnou agentúrou, ktorá zabezpečuje komunikáciu s médiami a technické aspekty nákupu mediálneho priestoru. Zadávateľ pritom schvaľuje finálny mediálny plán.

Konkrétne otázky smerujúce k obsahu zmluvy preto adresujte reklamnej agentúre, nakoľko SP, a.s. v tomto prípade nie je účastníkom zmluvného vzťahu s koncovým médiom. Účasť zástupcov SP v odborných reláciách v elektronických médiách je efektívny spôsob podávania servisných informácií klientom SP, a.s., ktorými sú fakticky všetci občania SR.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Reklamnou agentúrou, ktorá Pošty služby od TA3 zabezpečovala, je Creo/ Young & Rubicam. Tá odmietla komentovať dohodu s TA3 a s Poštou s tým, že „podmienky a informácie uvedené v [zmluvách] sa považujú za dôverné.“ Uviedla však, že ich zmluvy sú „uzatvárané v súlade s právnym poriadkom SR“ (pozri celé ich vyjadrenie). K prezentácii manažérov v publicistike agentúra poznamenala:

Účasť v publicistike sa zabezpečuje na základe zmluvných vzťahov, podľa ktorých sa v praxi postupuje bežne. Uzatvorí sa zmluva s príslušnou televíziou, ktorej predmetom je účasť daného subjektu zmluvného vzťahu v publicistickej relácii, nie však za účelom propagácie svojich vlastných produktov, no práve naopak za účelom poskytnutia poradenstva bežnému obyvateľstvu. Na tomto princípe a za týmto účelom fungujú aj jednotlivé spravodajské bloky a periodické relácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To však nijako nevysvetľuje, ako možno považovať masívny výskyt predstaviteľov jedného ich klienta v krátkom čase v jednej televízii za „poradenstvo bežného obyvateľstvu“ a nie je za evidentnú skrytú reklamu. Mimochodom, šéf Creo/ Young & Rubicam Michal Ruttkay je sám členom tej komisie v Rade pre reklamu, ktorá rozhoduje o ne/etickosti reklám na základe podnetov.


PS V politike sa teraz často skloňuje pojem konflikt záujmov, a aj TA3 spovedá dotyčných politikov a skúma ich zodpovednosť. To ale nebráni tejto televízii zneužívať vlastný konflikt záujmov na podvádzanie divákov. Majiteľom držiteľa licencie televízie TA3 je Grafobal Group Ivana Kmotríka. Kým iné médiá z času na čas informujú o Kmotríkových zvláštnych zákazkách, TA3 o nich samozrejme mlčí. A na druhej strane nemá problém Grafobalu robiť PR pod pláštikom spravodajstva, navyše bez upozornenia na svoj konflikt záujmov. Napríklad v správach minulú sobotu:

Lucia FARKASOVÁ, moderátorka
--------------------
Získali niekoľko svetových ocenení za najlepší obal na svete, ich tradícia je založená na odovzdávaní skúsenosti z generácie na generáciu, aj preto s úspechom nepretržite vyrábajú už druhé storočie. Presne pred 105 rokmi spustil svoju výrobu dnešný skalický Grafobal.

Renáta DRDULOVÁ, redaktorka
--------------------
Písal sa rok 1905 a v Skalici spustila výrobu továreň viedenskej firmy Hammer a Vorschack, 42 zamestnancov vyrábalo škatule, etikety a návody k liekom. Mnohí Skaličania si však ešte aj dnes pamätajú Teklu, prvý názov skalickej továrne na obaly.

Marián KOŽÍŠEK, predseda predstavenstva
--------------------
Tradícia je naozaj tuná bohatá a čo si je veľmi vážim je to, že tuná ľudia pracujú v niekoľkých generáciách za sebou, takže vlastne tie skúsenosti, ktoré v tej náročnej branži akou tlačiarina skutočne je získali, predávajú potom následne svojim nasledovníkom.

Renáta DRDULOVÁ, redaktorka
--------------------
Počas svojej histórie sa firma vypracovala na slovenského lídra, jeho obaly na potraviny, lieky, detské skladačky či farby na vlasy sú neodmysliteľnou súčasťou produktov viacerých popredných spoločností Európy.

Marián KOŽÍŠEK, predseda predstavenstva
--------------------
Azda takým srdcom celej firmy je tlač, pretože pokiaľ máme kvalitných tlačiarov, kvalitné stroje a dokážeme vytlačiť kvalitné produkty, vieme uspokojiť aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Renáta DRDULOVÁ, redaktorka
--------------------
Za ich úspechom nájdete špičkovú technológiu, neustále vzdelávanie, ale predovšetkým dlhodobé skúsenosti tých, ktorí skalickú spoločnosť posúvajú na popredné miesta európskych hráčov. Renáta Drdulová, TA3.

Vtip navyše je v tom, že výroba v Grafobale ani nemá „presne 105 rokov.“ Na stránke firmy sa za začiatok považuje 2.november, a teraz máme len september... Ale skrytá reklama na svoju sesterskú firmu sa hodí v hociktorý deň, samozrejme.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu