TASR urobila z Čechov vysoko promiskuitný národ

Bližší pohľad na prieskum hovorí niečo iné

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - streetart)

Česi sú štvrtým najpromiskuitnejším národom,“ hlási dnešný článok TASR, ktorý prebrali mnohé weby, vrátane sme.sk :

Česi sú štvrtým najpromiskuitnejším národom. Vyplýva to z prieskumu medzi krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) s viac ako desať miliónmi obyvateľov. Najpromiskuitnejšou krajinou je Veľká Británia. Rovnako Britky sú najviac prístupné k príležitostnému sexuálnemu styku a obľubujú sex na jednu noc. Na druhom mieste sú Nemci a za nimi nasledujú Holanďania.
... Slovensko sa do prieskumu nedostalo, keďže bol limitovaný počtom obyvateľov nad desať miliónov.
... Prieskum sa uskutočnil v 48 krajinách sveta, vrátane 30 členských štátov OECD a 18 ďalších krajín. V anonymných dotazníkoch odborníci vyspovedali 14.000 obyvateľov každého štátu.

Tak moment. Ak by bol prieskum robený medzi 30 krajinami OECD, musel by byť robený aj u nás a v ďalších malých krajinách ako Island, Luxembursko či Fínsko. OECD má totiž dokopy 30 členov, vrátane tých malých krajín. Tak ako to vlastne bolo s tým prieskumom?

Ako ma upozornil Juraj Draxler, TASR zrejme čerpala z informácií britských médií spred pár dní, napríklad timesonline, a viaceré veci doplietla. Briti sa odvolávajú na výskum opísaný v novom čísle vedeckého časopisu New Scientist. Tam je zmienka aj o spomínanom prieskume medzi 48 krajinami, ktorý bol inak už publikovaný v roku 2005. Z neho vyplýva nasledovné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Prieskum bol robený v 48 krajinách, ale vrátane tých s menším počtom obyvateľov ako 10 miliónov, ako napríklad Estónsko a Malta. A vrátane Slovenska. Polovica krajín bola z Európy. S členstvom v OECD prieskum nič spoločné nemá, štvrtina členov tam nie je.

  • Tých citovaných 14 tisíc ľudí je súčet VŠETKÝCH respondentov prieskumu, nie počet z každej krajiny. Ten sa pohyboval od 78 ľudí (Litva) po 2.655 (USA). U nás odpovedalo 125 ľudí.

  • „Najpromiskuitnejšou krajinou“ je jasne Fínsko, za ním Nový Zéland a Slovinsko. Spomínaní Briti sú jedenásty. Štvrté miesto Česka platí len ak sa zoberie určitý výsek krajín (členovia OECD nad 10 mil. obyv.Sk). Zo všetkých skúmaných 48 krajín Česko skončilo mierne nad priemerom - na 20.mieste. Slovensko na 27. mieste. Posledný je Taiwan.

Update 5.12: Dnes šíri dezinformácie z TASR, samozrejme bez overenia, aj Plus 1 deň, včera to urobila v správach (od 18:15) aj TV Joj, a pridala vlastný výmysel:

Česi sú štvrtým najpromiskuitnejším národom. Vyplýva to z prieskumu medzi krajinami OECD. Zapojilo sa do neho viac ako desať miliónov ľudí zo štyridsiatich ôsmich štátov. Prvé miesto obsadila Veľká Británia, keďže Britky sa ukázali ako najotvorenejšie sexu na jednu noc. Na druhom mieste sú Nemci a za nimi Holanďania. Slovensko sa do prieskumu nedostalo, keďže nemáme nad desať miliónov obyvateľov.

Markíza opäť straší finančnou krízou: „Finančná kríza zasiahne aj zdravotníctvo,“ ohlásila Markíza príspevok Zuzany Eliášovej vo večerných správach v pondelok (správa č.10). V ňom sa divák dozvedel:

Finančná kríza zrejme už v budúcom roku zasiahne aj slovenské zdravotníctvo. Viaceré zdravotné poisťovne televízii Markíza potvrdili, že v budúcom roku budú musieť investované peniaze prehodnotiť. Rozhodujúcim faktorom bude percento nezamestnanosti Slovákov.
Zdravotným poisťovniam platí odvody štát a ekonomicky činné osoby, teda napríklad zamestnávatelia či živnostníci. Viac peňazí dostáva poisťovňa od ľudí, ktorí pracujú. Ak Slováci začnú strácať zamestnanie, prísun peňazí do poisťovne sa zníži.
... V akom rozsahu ovplyvní finančná kríza slovenské zdravotníctvo, rozhodne najmä fakt, či a o koľko sa zvýši nezamestnanosť v budúcom roku u nás. Faktom ale je, že niektoré podniky začali prepúšťať už v týchto týždňoch svojich zamestnancov.

Všetko vyššie povedané je v poriadku. Už len divákom stačilo povedať jednu podstatnú vec: že ekonómovia čakajú aj pre budúci rok ďalší POKLES nezamestnanosti, respektíve rast zamestnanosti. Bohužiaľ, týmto celý spravodajský príspevok stráca zmysel.

Problém je, že novinári opakovane zabúdajú, že (aspoň zatiaľ) sa očakávajú len mierne dopady globálnej finančnej krízy na Slovensko. Ekonomický rast pre budúci rok sa očakáva v rozpätí 3-5%. Inými slovami, o toľko sa v krajine vyprodukuje viac tovaru a služieb ako tento rok. A očakáva sa pokles nezamestnanosti:

SkryťVypnúť reklamu

 nezamestnanosť v %

2008

2009

  Ministerstvo financií

10,1

9,9

  OECD

 9,7

 9,4

  Európska komisia

 9,9

 9,8

Zdroj: predpovede oznámené v novembri 2008

Podobne (dnes zverejnené) optimistické očakávania medziročného znižovania má aj náš Štatistický úrad. Pre kontext je tiež dobré vedieť, že nezamestnanými sa u nás mesačne stane bežne 20-30 tis. ľudí, a podobne zhruba rovnaký počet si prácu práve nájde.

Janušekova nástenka: Monika Tódová zo SME včera napísala:

Ministerstvo výstavby zverejnilo oznam, že hľadá niekoho, kto bude manažovať 3,6 miliardy korún z eurofondov 17. mája 2007, teda v sobotu. Stiahlo ho 22. mája. Ak v tomto čase nejaký podnikateľ na chodbu ministerstva neprišiel, nemal šancu sa dozvedieť, aký biznis sa chystá. V sobotu by mu zrejme ani nástenku nemal kto ukázať. Minister včera totiž povedal, že svojich ľudí púšťa aspoň v piatok domov o tretej, aby si oddýchli.

Ako ma upozornil Viliam Bulko, 17.mája bola sobota tento rok, nie minulý, keď sa oznamoval ten tender. Vtedy to bol štvrtok, a teda zamestnanci by boli v práci. Stále však platí, že oznam by bol prístupný len 4 pracovné dni.

„Hlavná správa“ týždňa: Máte na škole nefunkčné záchody? TA3 dá o tom vedieť celému Slovensku v hlavnom večernom spravodajstve:

SkryťVypnúť reklamu
Študenti filozofickej fakulty v Košiciach sa už tretí nevedia dostať ani na jedno zo sociálnych zariadení v budove školy. Toalety sú zamknuté z dôvodu poruchy na blízkom vodovodnom potrubí. Vedenie školy však ani napriek havarijnej situácii vyučovanie neprerušilo.

Aj toto v dnešných časoch rieši celoštátna spravodajská televízia.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu