
Z knižnice
Verím len štatistikám, ktoré som sám sfalšoval.
Winston Churchill
Takto vyzerá citát pre dnešný deň, ako ho uverejňuje Pravda na svojej názorovej strane. Churchill z toho citátu teda obzvlášť dobre nevychádza, ak ho len nepoužil ironicky. Ale zdá sa, že práve použitím citátu vyzerá nedôveryhodne Pravda . A keby len ona:
4.6.08, „ Pociťovaná inflácia“ politickou hrozbou, Ján Šalgovič, SME
„Verím iba tým štatistikám, ktoré som sám sfalšoval,“ povedal už dávnejšie jeden skúsený západný politik.
12.7.07, Predsedova priepasť?, Marián Leško, SME
Winston Churchill povedal, že verí iba tým štatistikám, ktoré sám sfalšoval...
23.1.07., Spresnenia , Peter Šabata, Pravda
Winston Churchill veril iba takej štatistike, ktorú si sám sfalšoval.
28.2.06, O ľuďoch a iných vtákoch, Karol Iľja Dvořák, Žilinský večerník
Iný „lúmen“ v dejinách, Winston Churchill ho volali, opakovane vravieval: - Verím len tým štatistikám, ktoré si sám sfalšujem.
3.10.05, Stavme sa, že, Eduard Žiňanský, . týždeň
Ani Winston Churchill nemyslel celkom vážne, keď povedal, že verí iba číslam, ktoré si sfalšuje sám.
29.1.02, Pokušenie eura, Ján Šalgovič, SME
Britský ministerský predseda Winston Churchill raz vyhlásil, že verí iba tým štatistikám, ktoré sám sfalšoval.
22.1.01, Aj v štatistike sú hlavné integračné ciele, Ivan Špáni, Hospodárske noviny
HN hovoria s novovymenovaným predsedom Štatistického úradu SR Petrom Machom
* Je štatistika presným súčtom nepresných čísiel, falošným obrazom skutočnosti, aj vy, ako Churchill, veríte len štatistike, ktorú si sfalšujete sám?
Citát, ktorý novinári verejnosti opakujú, sa však nenachádza v top online slovníkoch citátov ako Columbia či Bartlett’s (update - a nie je ani v mojom Concise Oxford Dictionary of Quotations, verzia 1997). Wikipedia uvádza, že horeopakovaný citát je jeden z tých falošných. Mala si ho o Churchillovi vymyslieť nemecká nacistická propaganda počas 2. svetovej vojny, keď sa neustále obe strany sporili o počte obetí na oboch stranách, a teda o úspešnosti vojenských postupov. Wikipedia sa opiera o analýzu bývalého pracovníka jedných z regionálnych štatistických úradov Nemecku Wernera Barkeho. Ten prvú mediálnu citáciu výroku nenašiel, ale zistil, že o údajných Churchillových slovách na konto štatistiky v Anglicku nevedia. Navyše podľa jeho zistení bola počas vojny nacistická propaganda plná útokov na údajnú lživosť britského premiéra a že sám Churchill bol práveže fanúšikom používania štatistických postupov.
Jeden z najrešpektovanejších nemeckých týždenníkov Die Zeit už svojim čitateľom v roku 2004 vysvetľoval, že s vysokou pravdepodobnosťou je ten údajný citát Churchilla produktom ríšskeho ministerstva propagandy.
Stále šírenom aj slovenskými médiami.
Infografiky HN: Keď už je reč o zlých štatistikách, Hospodárske noviny tradične vynikajú. V stredu ma Michal Lehuta upozornil na grafiku, kde HN uvádzali za december medzimesačný pokles cien alkoholu a tabaku, ako aj zdravotníctva (-1,2 resp. -0,2%). Pritom Štatistický úrad vykázal práve naopak medzimesačné rasty týchto skupín cien.
Dnes HN uverejňujú infografiku s názvom "Predaj áut v Európe za rok 2008," kde je popri tabuľke aj mapa krajín. Za Slovensko je tam číslo 3,09, presne rovnako ako v Maďarsku, Česku a Nemecko. O čom to číslo je, netuším, o tom nie je v infografike ani len v samotnom článku ani slova. Nepasuje to ani na predaj áut v tisícoch, ani na percentuálny rast predaja. Jednoducho chaos.
Titulok dňa: „Korunou si od soboty môžete len hodiť,“ hlási SME. Čo nedáva zmysel, ako ma upozornil Tibor Blažko. V článku sa predsa správne uvádza, že koruny sa dajú naďalej meniť v bankách...