Tomáš Gális upozorňuje vo svojej poznámke v . týždni :
Naše médiá uverejnili minulý týždeň agentúrnu správu,podľa ktorej „väčšina obyvateľov sveta chce konať proti klimatickýmzmenám“. Má to vyplývať z prieskumu, ktorý pre BBC urobili Universityof Maryland a agentúra GlobeScan. Problémom je, že sama BBC nehovorí oväčšine svetovej populácie, ale skôr o „veľkých väčšinách v mnohýchkrajinách sveta“. To je podstatný rozdiel – výskum sa totiž uskutočnilna veľkej, ale stále obmedzenej vzorke vyše 22-tisíc respondentov v 21štátoch.
Áno, o väčšine obyvateľov sveta písala SITA a prebrali to viaceré naše médiá, vrátane aktuálne.sk či Pravdy (26.9):
Väčšina svetovej populácie je presvedčená, že svet musí v najbližších rokoch podniknúť kroky proti klimatickým zmenám.Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky v 21 krajinách. Podľa výsledkovprieskumu, ktoré včera zverejnila britská rozhlasová a televíznastanica BBC, sa 65 percent z vyše 22-tisíc oslovených ľudí domnieva, ževeľké zmeny treba spraviť rýchlo, a ďalších 25 percent je za to, aby sav nadchádzajúcich rokoch podnikli miernejšie kroky.
BBC to naozaj neinterpretovala tak ako naše médiá. Zrejme preto, lebo to skutočne z jej prieskumu nevyplýva. Zo správy o prieskume sa totiž dá zistiť ,že tých 21 skúmaných krajín sveta síce tvorí zhruba 2/3 svetovejpopulácie, ale z toho v 7ich veľkých krajinách - vrátane 5ich z 11ich najväčších štátov prieskumu - boli vzorky reprezentatívne lenpre malú časť ich obyvateľov (napr. v Číne pre 4% či v Brazílii pre 15%populácie). Podľa môjho prepočtu je ten prieskum reprezentatívny pre zhruba 37%globálnej populácie. Navyše v tých krajinách s limitovanou vzorkousa výskumníci sústredili priamo na mestských obyvateľov, často zpobrežných miest, ktorí, tipujem, budú viac citliví aj informovaní oklimatických zmenách ako priemerný občan ich štátov (čo dokumentujú čísla za Indiu, kde bol prieskum robený reprezentatívne pre celú krajinu, a kde najmenej ľudí viní človeka a najmenej chce aj radikálne kroky).
Mimochodom, podobne ale v inej otázke zase zavádzala Markíza:
Takmer dve tretiny obyvateľov našej planéty si myslia,že proti globálnemu otepľovaniu treba rýchlo niečo urobiť. Vyplýva to zprieskumu britskej stanice BBC.
Ide o 2/3 z opýtaných, nie z celej planéty, a ani len nie z 2/3 obyvateľovplanéty. Presne 2/3 krát 37% globálnej populácie znamená, že podľaprieskumu sa dá konštatovať, že necelá štvrtina obyvateľov našejplanéty je za rýchle skutky proti otepľovaniu. Keďže väčšina ľudí Zemedo prieskumu zahrnutá nebola, je samozrejme možné aj pravdepodobné, žeich je celkovo za rýchle konanie viac. Ale samotný citovaný prieskum nám to povedaťneumožňuje. Určite nič také ako konštatovanie Markízy o dvoch tretináchľudstva.
Čo sa stalo za posledné tri mesiace: Pridal som k sumáru štvrťrokov stručnýpopis hodnotenia médií za 3.švrťrok, vrátane poklesu kvalityspravodajstva STV, problému darov pre novinárov či zverejnenia etickéhokódexu SME.
Infografika dňa: Tibor Blažko ma upozornil na zvláštnu infografiku sme.sk „Koľko stojí auto oproti roku 1998 .“ Čiaročky sú tam pekné, ale o aký typ auta ide sa nedozvieme. Pre ktorú krajinu to platí? Základné veci chýbajú...
Zisk a zdravotné poistenie: Ekonóm Martin Filko, jeden z dvoch citovaných expertov pre analýzu témy od Bibiány Gunišovejz Hospodárskych novinách, vyhlasuje svoje slová za prekrútené a vybrané z kontextu. Zhodou okolností tak, aby pasovali do dlhodobej línie novín. Koľkým expertom sa to v médiách stáva?
Novinársky komentár spred dvoch rokov:
Rozpočtové triky
Krajiny Európskej únie si podľa eurokomisára pre menovézáležitosti Joaquína Almunia najímajú súkromné banky, aby im pomáhaliukrývať skutočnú veľkosť deficitov v národných pokladniciach. Cieľom mábyť snaha naoko plniť pravidlá Európskej únie. Smutné, že politici nasplnenie záväzných pravidiel hľadajú spôsoby, ktoré taja pred ľuďmiskutočné štátne výdavky. Na Slovensku sa zatiaľ rozpočet skôrsprehľadňuje. Ale napríklad Národná diaľničná spoločnosť už predstavujecestu, ako míňať verejné zdroje a tváriť sa, akoby to tak nebolo.Zatiaľ nejde o desiatky miliárd. Pre budúcu vládu to však môže byťcesta a stačí, ak bude vôľa.
Napísal Juraj Porubský v Pravde , 8.10. 2005
Klobúk dole.