V septembri minulého roku sa slovenské médiá venovali svetovému rebríčku úrovne demokracie od EIU. Ako som na SPW napísal, novinári to urobili dosť pochybne. Relatívne nízke miesto Slovenska (41. zo 167 krajín) zvaľovali – aj vďaka nezorientovaným politológom - na Ficovu vládu, hoci publikovaný rebríček bol aktuálny k septembru 2006, teda len krátko po voľbách, a Slovensko ťahali nadol hlavne názory občanov na želanú formu vlády.

Momentálnou záhadou ale je, prečo si médiá nevšimli výsledky rebríčka pre Slovensko za tento rok v porovnaní s rokom 2006 (dlhšie obdobie sa porovnávať nedá, v roku 2006 sa rebríček zostavoval prvýkrát). Dá sa už totiž pekne zhodnotiť práca súčasnej vlády. Z rebríčka pre rok 2008 (vyšiel koncom októbra) vyplýva, že Slovensko od septembra roku 2006 k septembru 2008 kleslo zo 41. na 44.miesto v úrovni demokracie, a to pri nezmenenom počte 167 krajín sveta. Predbehli nás Brazília, Panama a Izrael. Ešte zaujímavejšie je, že nám aj mierne padlo celkové skóre merajúce absolútnu úroveň demokracie (pri zachovaní skóre z roku 2006 by sme klesli len o jedno miesto). Celkové skóre závisí od 5 skupín kritérií (priebeh volieb a pluralita, fungovanie vlády, účasť občanov na politike, politická kultúra a občianske slobody). Jedinou príčinou nášho pádu za ostatné dva roky je pokles v položke – fungovanie vlády. Tu ide o hodnotenie výskytu korupcie, vplyvu lobistov na politiku či dôveru v politikov. Takže keď už, tak práve teraz je priestor pýtať sa predsedu vlády na zodpovednosť za stav demokracie u nás.

Titulok dňa: „Za euro je prvýkrát väčšina Slovákov,“ hlásili Hospodárske noviny v hlavnej pondelkovej správe. Nie je to pravda. Prieskumy EÚ Eurobarometer tento rok pravidelne vykazovali, že väčšina – hoci tesná - Slovákov je za euro. Navyše, už v samotnom článku HN hovorí človek z agentúry Focus, ktorá prieskum pre HN robila, niečo iné ako titulok:
"Je tu po prvýkrát výraznejšia prevaha na strane podporovateľov než odporcov,“ hovorí sociológ Martin Slosiarik.
Produkcia vs jej rast: Ďalší príklad chybného stotožňovanie poklesu s pomalším rastom malo včera SME zo zdrojov SITA, ako ma upozornil kolega:
Priemyselná produkcia Číny v novembri neočakávane prudko klesla. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od roku 1999, odkedy krajina zverejňuje mesačné údaje o výrobe.
Tak to by bol obrovský prepad, spadnúť na úroveň spred 9 rokov...V skutočnosti ide o pokles rastu produkcie, a teda o najnižší rast od roku 1999, ako píše agentúra Bloomberg. A objem priemyselnej produkcie je teraz nie na najnižšej úrovni od roku 1999, ale 5% vyšší ako minulý rok, čo je zhruba už 4násobok úrovne z roku 1999.
Za čo Agnew rezignoval?: Martin Hric v Pravde dnes v glose o zvláštnych daroch pre HZDS píše o americkom prípade :
Pred rokmi americký viceprezident Spiro Agnew musel odstúpiť, manželka prijala od korporácie kožuch. Za smiešnych 5 000 dolárov.
Agnew ale neodstúpil pre žiadny dar, ale hrozbu trestného stíhania za prijímanie úplatkov za štátne zákazky ešte z čias, keď bol guvernérom za Maryland.
Perex foto - flickr - Davezilla