Ako v nedeľu zavádzali Dzurinda, Mečiar a Čaplovič

Nezamestnanosť nám nerastie najrýchlejšie z krajín OECD, ako tvrdí Dzurinda. Zadlženost krajiny budúci rok prerazí 40% na HDP, nie Mečiarom ohlasovaných 30%. A Čaplovič nebol vždy kritikom nástenkového tendra, na akého sa teraz hrá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (165)
Heh, zase nám na to neprišli!
Heh, zase nám na to neprišli! (zdroj: markiza.sk)

Celkom sa mi páči, že v nedeľnej diskusii v STV zriadili na záver aj pár minút pre experta, hoci politologička Marcela Gbúrová len slabo komentuje názory či údajné fakty vyslovené politikmi. To, že Gbúrová je bývalá poslankyňa HZDS a neskôr ľavicovej Spoločnej voľby jej nepridáva na kredibilite v hodnotení. Aspoň keby to STV divákom v titulku oznámila, aby vedeli, na čom sú.

Takže pozrime sa na tie fakty my. Vyberám tie, ktoré sa dali dosť jednoducho overiť - nie je to teda nijako komplexné hodnotenie sily argumentov celej debaty. Cieľom je, aby diváci videli, koľko zavádzania už len v čisto faktických tvrdeniach v takej relácii je, a aby politici tie nesprávne čísla či výroky v budúcich diskusiách už nepoužívali, resp. aby ich na to moderátori upozornili.

Markíza: M.Dzurinda – V.Mečiar

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dzurinda o nezamestnanosti: Prečo na Slovensku dvakrát tak rýchlo ide a strácajú prácu ako v Čechách? Prečo spomedzi tridsiatich členských štátov OECD Slovensko je na poslednom mieste? Najviac, najrýchlejšie rastie nezamestnanosť u nás.... Pozrite sa na vývoj nezamestnanosti. Za posledný rok, medzi rokom 2008 - 2009 nezamestnanosť na Slovensku rástla dvakrát takým tempom ako v Českej republike. Prečo na Slovensku rastie nezamestnanosť najrýchlejšie spomedzi všetkých krajín OECD?

Podľa vlastných čísel OECD sme v rýchlosti nárastu horší (medziročne k augustu nárast o 2,6 percentuálneho bodu z 9,0% na 11,6%) ako priemer za všetkých členov (+2,3 p.b.) ale ani náhodou nie sme najhorší. V Španielsku je za posledný rok vzrast z 11,8% na 18,9% (teda +7,1 p.b.), v Írsku o 6,2%, v USA o 3,5 p.b. A v Česku je to presne ako u nás. Upravovanie metodiky (výpočet medziročne k iným mesiacom, či kvartálom, alebo sezónne neočistenie dát) nemá na toto konštatovanie žiadny významný dopad. Ak berieme za základ medziročné porovnanie v auguste, SR je v náraste spolu s ČR a Dánskom až 6-8. najhoršie v OECD.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda: Tá nezamestnanosť... pravdu má pán Mečiar, keď hovorí, že v čase, keď sme museli tie deformácie začať naprávať, dva roky nezamestnanosť rástla. Ja si to dobre pamätám, ale je mi to ľúto, že klesnú reálne mzdy, dobre si to pamätám, ale prečo nepovie aj pravdu, že od roku 2000 začala prudko klesať...

Nezamestnanosť (Eurostat) dosiahla vrchol v roku 2001, potom mierne klesala no v roku 2004 opäť trochu stúpla. Prudko (medziročne okolo dvoch percentných bodov) začala klesať až od roku 2005.

Puškárová: ...ja si tiež spomínam na rok 2002, keď ste odchádzali z vlády a prijali ste tých spomínaných dvadsaťdva sociálnych zákonov. Vy teraz hovoríte, že táto vláda politicky korumpuje pred voľbami, možno cez návrh štátneho rozpočtu, to nebolo vtedy tak trochu z vašej strany politické korumpovanie v zmysle, že po voľbách, keď ste sa opäť vrátili k moci, tak ste tie zákony zrušili, pretože jednoducho ste nevedeli na ne nájsť peniaze?

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda: Pozrite sa... sme boli vo vláde so Stranou demokratickej ľavice, ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny bol Peter Magvaši, strana nás tlačila do niektorých zákonov, ktoré sa potom ukázali nie že ľavicové alebo pravicové, ale ukázali sa ako také, ktoré nefungujú...
Mečiar: Tak toto je vážna relácia, nie je to silvestrovský program. Nemali by byť zabávači. Pokiaľ išlo o tú otázku dvadsaťdva zákonov, čo bolo zrušených, nikdy nenadobudli účinnosť. Zrušili ste ich skôr, ako platili, tak sa na ne nevyhovárajte.

Mečiar má v podstate pravdu, väčšina ani nezačala platiť. Pár zákonov už síce platilo ale nanajvýš mesiac-dva (napr. náhradné výživné), a aj tie sa sotva mohli zrušiť preto, že sa skutočne neosvedčili. Po voľbách 2002 sa sanoval rozpočet a kvôli tomu sa rušili či znižovali viaceré sociálne dávky, nie kvôli zneužívaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda: Len tohto roku zvyšujete zadlženosť o sto štyridsať miliárd, na budúci rok o sto štyridsať miliárd. Tohoto roku zadlžujete priemernú rodinu o stotisíc slovenských korún, na budúci rok o stotisíc slovenských korún. Dramaticky zvyšujete zadlženosť.
Mečiar: Tak zase aby ste z toho nerobili drámu, lebo to nie je grécka dráma. Slovenská republika...
D: Žiaľ, čísla som povedal presné.
M: ...bude mať po týchto opatreniach tridsaťpercentnú zadlženosť. Grécko napríklad sto trinásť, Taliani cez sto percent.
D: Slovensko až štyridsaťdvapercentnú.

Deficit verejných financií za tento rok sa podľa vládneho rozpočtového dokumentu očakáva v prepočte na úrovni 120mld, budúci rok zase 113 mld bývalých korún (oprava 29.10: samotné zadlženie je z účtovných dôvodov vyššie ako vykazovaný deficit, vychádza v priemere za dva roky na 134 mld ročne). Zadĺženie má dosiahnuť tento rok 33%, budúci rok takmer 41% HDP. Grécko má podľa Eurostatu aj OECD tesne pod 100%, Taliani sú nad sto.


STV: M.Dzurinda-D.Čaplovič

Dzurinda: Vy máte odvahu mne, ekonómovi povedať, že my sme zadĺžili Slovensko? Áno, prvé dva roky, po pánovi Mečiarovi. Išla miera zadĺženosti z tridsaťpäť na päťdesiat percent. Ale odovzdali sme vám menej, ako som od pána Mečiara zadĺžené Slovensko prevzal.

Dobré čísla. Dodám, že v roku 2006 bol dlh na úrovni 31% HDP.

Čaplovič: ...dnes máme desať celé päťpercentnú nezamestnanosť v Spolkovej republike Nemecko, v Španielsku máme osemnásťpercentnú nezamestnanosť, v Spojených štátoch amerických máme viac ako desaťpercentnú nezamestnanosť, prečo vytrhávate Slovensko?

Najnovšie čísla - v auguste malo Nemecko 7,7%, Španielsko sedí, USA majú 9,7%, cez 10% to nebolo ani raz počas tejto recesie.

Čaplovič: ...viete, ja som sa čo sa týka nástenkového tendra, vždy vyjadril, že to bola chyba, vždy som povedal pre médiá, že sa v tomto procese nepostupovalo tak, ako by sa malo postupovať.

Vždy vyjadril?? Ešte v decembri minulého roku dala opozícia návrh na odvolanie ministra Janušeka za tú nástenku, keďže premiér po upozornení médiami tri týždne odmietal zásah, vraj pokým NKÚ nepovie svoj názor. Podobne ako Fico, ani Čaplovič nemal svoj názor na to, či môže ísť miliardový tender na pár dní na nástenku vnútri ministerstva. Tu je diskusia 7.12.2008 v Markíze:

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka
--------------------
Áno, ale boli kauzy, pán Čaplovič, kedy nečakal na rozhodnutie kontrolných orgánov, napríklad Jaroslav Izák, rovnako minister za SNS, spomínam si presne, v lete zvolal nečakane tlačovú konferenciu a jednoducho ho odvolal. V čom je tento prípad iný?

Dušan ČAPLOVIČ, podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny
--------------------
Tam bola jasne preukázateľná, jasne preukázateľné zlyhanie ministra a to hovorím o preukázateľnom prešľape. My naozaj nebudeme reagovať a vláda ani pán premiér na rôzne upozornenia z médií, ktoré môžu prísť a hlavne z rôznych médií, ktoré vyvolávajú isté pnutia a takisto...

Obrázok blogu

December 2008: Čaplovič sa nevedel vecne k nástenkovému tendru vyjadriť (obr. markiza.sk).

...

Pavol HRUŠOVSKÝ, poslanec Národnej rady SR, predseda strany Kresťanskodemokratické hnutie
--------------------
Pán podpredseda vlády, ty si naozaj myslíš, že ten tender bol transparentný? Vypísať na korkovú nástenku za dverami, ktoré sú elektronicky ovládané, tender za tri aj pol miliardy korún? Ty si naozaj myslíš, že toto všetko je v súlade s európskymi normami a že to prebehlo transparentne?

Dušan ČAPLOVIČ, podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny
--------------------
Ale čakám... Ale dajte priestor na to, aby sme dostali tie relevantné stanoviská. Ja si ich vždy vyžiadam aj na koordinačnej rade. Tam sedia takisto zástupcovia Najvyššieho kontrolného úradu, tak tam sedia zástupcovia Úradu pre verejné obstarávanie a pýtam sa v podstate, čo sú za problémy a na základe ich profesionálnych stanovísk konáme a ja naozaj trvám na tom, aby sme si vyčkali na toto stanovisko, vy ste si mohli takisto vyžiadať a môžete na neho počkať a potom budete vidieť, že toto je zbytočné divadielko a počkajte si na rozhodnutie pána premiéra.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

137 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu