reklama

Ftáčnikove Petržalské noviny robia kampaň Bajanovi

Mestskou časťou vydávané noviny okato podporujú skupinu nezávislých kandidátov, vrátane vlastnej šéfredaktorky. Nielenže tak zneužívajú verejný statok na politické účely, ale dokonca na vlastný osobný prospech.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (75)
Obrázok blogu
(zdroj: petrzalskenoviny.sk)

Mestami vlastnené médiá sú pred voľbami bežne zneužívané na propagandu v prospech ľudí pri moci, ktorí sa uchádzajú o znovuzvolenie. V Petržalke je situácia trochu odlišná v tom, že úradujúci starosta Milan Ftáčnik nekandiduje „doma,“ ale v trochu inom obvode – celej Bratislave.

Mestskou časťou vydávané Petržalské noviny nepochybne Ftáčnika vykresľujú v ružovom (články o ňom píše často jeho hovorca Andrassy) a kritika miesto momentálne nemá. Ale o veľkej propagande sa hovoriť nedá – tá je skôr rezervovaná pre skupinu kandidátov na poslancov pod názvom Nezávislá Petržalka a pre nezávislého kandidáta na starostu, bývalého šéfa bratislavskej VÚCky Vladimíra Bajana.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tú prvú skupinu aj preto, lebo šéfredaktorka Silvia Vnenková ako aj konateľka novín Gabriela Belanová (Baranovičová) sú samé kandidátky na poslankyne za túto iniciatívu. Napriek tomu noviny naďalej vedú, Vnenková dokonca píše spravodajstvo zo zastupiteľstva (str.10), čo by pre slušných novinárov bol nepredstaviteľný konflikt záujmov. A potom neprekvapí oslavná propagácia skupiny na titulke (viď obrázok hore), či článok chváliaci skvelé sociálne cítenie dvoch kandidátok, ale aj bývalého starostu Petržalky Bajana, tiež na prvej strane novín.

Bajan dostáva spravodajský priestor v mestskou časťou platenom a zdarma masovo distribuovanom dvojtýždenníku ako jediný z kandidátov na starostu. Protikandidátom ostáva inzercia. V predchádzajúcich číslach Petržalských novín sa tak čitatelia od redaktorov dozvedeli, ako exstarosta myslí na deti, ale aj na kultúru, a vôbec, je to skvelý človek a kandidát. Vnenková napísala o akcii ZMOSu:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

...Pri tejto príležitosti sme oslovili niektorých bývalých spolupracovníkov Vladimíra Bajana:

Ing. Milan Muška, výkonný podpredseda ZMOS: „Vlado Bajan prešiel viacero pozícií v celej komunálnej sfére vrátane „veľkej“ politiky. Prvé, čo uňho považujem za veľmi, veľmi dôležité, je jeho skúsenosť a zodpovednosť, s akou k funkciám v komunálnej politike pristupoval. Vlado je človek, ktorý keď len trochu môže, tak pomôže a nikdy nikoho nepodrazí. Je to človek, ktorého si viem predstaviť, ako dobrého otca mesta. Vie aj načúvať, vie spolupracovať a vie aj rozhodnúť.“

Ing. Jozef Turčány, výkonný podpredseda ZMOS: „Vlado Bajan je človek, ktorý má samosprávu v každej bunke tela, ktorý má Petržalku v každej bunke tela a ktorý je pre funkciu starostu a vlastne pre akúkoľvek samosprávnu funkciu zrodený. Vlado Bajan sa v komunálnej politike našiel, cíti ju, je v nej odborne zdatný, vie vynikajúco komunikovať, vie cítiť a rozlíšiť záujmy a zároveň ich vie analyticky poskladať tak, aby sa veci hýbali pozitívne dopredu. Som veľmi rád, že naše vzťahy prerástli do blízkych a kamarátskych. Vlado bol a verím, že aj bude, skvelý starosta.“

Ing. Štefan Milovčík, primátor mesta Snina: „Vlado Bajan za roky našej spolupráce dokázal, že je nielen odborník na samosprávu, ale predovšetkým tímový hráč. Vždy si vážil názor druhých, nikdy za každú cenu nepresadzoval svoj názor. Ako dobrý richtár vedel, a určite vie dodnes, bojovať za záujmy „svojho“ územia, ale vedel aj ustúpiť v prospech celku, podporil návrhy, ktoré pomohli samospráve ako takej.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nakoniec, čo spája tú skupinku nezávislých s Bajanom? Samozrejme hodnoty... Inak medzi členmi Nezávislej Petržalky nájdeme Bajana mladšieho, bývalú Bajanovu hovorkyňu, aj bývalých podriadených za pôsobenia Bajana v Petržalke.

Nezávislí často argumentujú potrebou dištancovať sa od negatívnych straníckych spôsobov vedenia politiky. Hovorí to aj táto skupinka nezávislých. Slušnosť je vraj pre nich jedným z troch základných pilierov. Zneužívať peniaze svojich spoluobčanov na dosiahnutie moci je zrejme tým najlepším spôsobom, ako to ukázať.

Kandidát na primátora nezávislým analytikom: Viacerí čitatelia SPW a na blogu aj redaktor .týždňa Matej Gašparovič upozornili na sobotňajší spravodajský príspevok TA3 od Blanky Dókovej o údajne zlej bezpečnostnej situácii na jednom trnavskom sídlisku.

Moderátor Alfonz Šuran príspevok uviedol takto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obyvatelia trnavského sídliska Linčianska majú roky problém s bezpečnosťou a poriadkom na verejnosti. Uvítali by viac policajných hliadok na kritických miestach. K zníženiu kriminality by podľa nich prispeli aj bezpečnostné kamery.

Ako riešiteľ situácie je v dvoch vstupoch citovaný „bezpečnostný analytik“ Bystrík Stanko. Už mesiac Bystríka žiadne iné veľké médium necituje inak ako kandidáta na primátora Trnavy, pre spravodajskú televíziu je však nezávislým expertom. A ako mi napísal čitateľ, určite len zhodou okolností prvé dva body Stankovho volebného programu znejú:

• Inštalovať kamery vo vytipovaných lokalitách – prioritou sú sídlisko Linčianska a Coburgová ulica.
• Vrátiť okrsok mestskej polície na sídlisko Linčianska.

Čo myslíte, koľko lokálnych problémov v Trnave TA3 riešila v osobitnej spravodajskej reportáži za ostatný mesiac okrem akože aktuálnej veci z Linčianskej? Správne, žiadny. Zjavne iný či dôležitejší problém v Trnave neexistuje.

Expertná nálepka, výber témy a zakrytie politickej roly Stanka v očiach bežných divákov samozrejme zvýhodňuje. TA3 podľa Gašparoviča na výčitky nereagovala. Televízia je ale známa tým, že nie je pod jej úroveň pod pultom predávať svoje spravodajstvo či publicistiku na reklamné účely.


Reklamná Slovenka: Ani týždenník Slovenka, v ktorej rozdiel medzi reklamou a redakčnou prácou je malá hviezdička, vo volebnej kampani nezaostáva. V minulom čísle sa objavili (bez hviezdičiek) dva teplé profily inak bežných ľudí, ktorých spája akurát to, že práve kandidujú v komunálnych voľbách. Vojtech Novotný za starostu v Lamači (rozhovor„Nastal čas na zmenu“), Renáta Lenártová za poslankyňu v Košiciach (článok „Žije si svoj sen“).

PS Redakcii týždenníka ani konflikty záujmov nič nehovoria. Často píšu o práci Márii Rehákovej a sponzoroch jej akcií (móda, filmový festival) bez toho, aby čitateľ dostal upozornenie, že Reháková je konateľkou vydavateľstva, v ktorom Slovenka vychádza.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu