
Šéfka Slobodného fóra Zuzana Martináková ale aj členka vedenia Strany zelených Jana Budáčová sa sťažujú, že ich STV ignoruje len preto, lebo sú mimoparlamentné strany. Tvrdia, že takto verejnoprávna televízia oslabuje možnosť konkurencie voči parlamentným stranám, čím vlastne prispieva k zachovaniu status quo na politickej scéne.
STV má vzťah k mimoparlamentným stranám zadefinovaný vo svojom internom kódexe, Charte spravodajstva a publicistiky. Jeho vynovená verzia bola v STV prijatá k 1.decembru minulého roka podpisom riaditeľa Štefana Nižňanského. V článku Charty 19 sa píše:
STV referuje o činnosti politických strán a politických hnutí (ďalej len „politické strany“), predovšetkým politických strán zastúpených v Národnej rade SR...Informovanie o činnosti mimoparlamentných strán sa predpokladá, ak má politická strana dlhodobé preferencie nad 5 % (t. j. aspoň v troch po sebe nasledujúcich prieskumoch na vzorke viac ako 1 000 respondentov),
To, že parlamentné strany majú v spravodajstve hlavné slovo, je pochopiteľné. Ale toto interné ustanovenie STV sa mi zdá naozaj diskriminujúce. Pre demokraciu sa dobré, keď zavedené strany cítia tlak konkurencie zdola. Ak majú mimoparlamentné strany zaujímavé myšlienky, prečo to voličom neoznámiť aj v spravodajstve STV. Zjavne nápady Strany zelených STV zaujali natoľko, aby o nich urobili reportáže, ale zároveň ich diskriminujú tým, že neumožnia divákom vedieť, odkiaľ myšlienky pochádzajú, keďže ich politikov nazývajú ochranármi či aktivistami.
Áno, propagácia nasilu typu Slobodné fórum v TA3 je smiešna, ale úplne eliminovať neparlamentné strany s menej ako 5 percentnou podporou je tiež pre krajinu škodlivé.
PS Keď už sme pri Charte spravodajstva, ktorá je záväzná pre všetkých redaktorov STV, pozrime sa aj na iné prazvláštne ustanovenia:
Kryjeme si chrbát so SRo, resp.oko za oko – II.časť
Slovenský rozhlas plní podobné poslanie ako verejnoprávna televízia.... STV v súlade s právom na slobodné šírenie informácii prináša v spravodajstve a publicistike príspevky o verejnoprávnom rozhlase,
nepodrobuje ho však konfrontácii, resp. kritike, pokiaľ tak neurobí druhá strana.
Neomylné agentúry – čl.1
Pravdivosť informácií treba vždy overiť aspoň z dvoch nezávislých zdrojov. Overovanie informácií, ktoré poskytujú oficiálne tlačové agentúry, sa nevyžaduje.
Neomylné súdy a polícia (nič radšej neoverovať na vlastnú päsť, nepátrať po svedkoch či dôkazoch) – č.23
Správy a reportáže zo súdnych siení...nesmú obsahovať nič, čo by mohlo poškodiť nevinného, obvineného alebo ovplyvniť rozhodnutie súdu. Predovšetkým sa nesmie
...prinášať – až do vynesenia právoplatného rozsudku – názory kohokoľvek, vrátane redaktorov a
moderátorov spravodajstva a publicistiky, na vinu či nevinu súdeného a na priebeh procesu, a to
pri všetkých druhoch súdneho konania
Toto samozrejme nedodržiavame – č.44
O STV sa informuje vo vysielaní tak isto, ako o iných inštitúciách.
Exhovorca strany spovedá Martinákovú: Róbert Kotian a Iveta Radiová sú novinármi Hospodárskych novín, ktorí urobili rozhovor s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Martinákovou, šéfkou strany Slobodné fórum. Rozhovor sa týka Martinákovej vízie pre prezidentský úrad, formy jej volebnej kampane ale aj jej minulosti v SDKÚ a pôsobenia Slobodného fóra.
Problémom ale je, že rozhovor robí práve Kotian. Pred necelými tromi rokmi pre Martinákovej stranu ešte robil hovorcu v rámci kampane do parlamentných volieb. Navyše nikde v článku táto nedávna politická minulosť novinára ani nie je spomenutá. Akú má mať čitateľ HN k takémuto rozhovoru dôveru?

Jún 2006: Sklamanie po voľbách, Martináková a Kotian
Foto: M.Cibulková, SME/sme.sk
Kotian mi napísal, že to nevidí ako zásadný konflikt záujmov. Ale ako môže mať rovnako kritickú odstup od Martinákovej ako od iných politikov, ak pre ňu pracoval ako hovorca? Naše médiá automaticky vidia kauzy tam, kde politici dávajú zákazky svojim bývalým firmám či bývalým spolupracovníkom. Prečo potom nemajú rovnaké štandardy na seba?
Šéfredaktor HN Peter Vavro problém tiež nevidí:
Roberta Kotiana považujem za profesionála, ktorého som ja pri príležitosti seriálu rozhovorov s kandidátmi k prezidentským voľbám oslovil, aby na nich participoval. Jeho skúsenosti, rozhľad a background sú totiž dostatočné na to, aby nebol evidovaný iba ako komentátor HN, ale aj ako publicista, ktorý spolupracuje v rámci HN aj na ďalších žánroch. Bol som si veľmi dobre vedomý toho, že spolupracoval s p. Martinákovou, rovnako však toho, že si s dostatočným časovým odstupom od svojho pôsobenia na poste hovorcu dokáže zachovať nadhľad a nestrannosť.
... nevidím žiadny, Vami predpokladaný priveľký konflikt záujmov, v praxi to potvrdzuje aj samotné interview so Zuzanou Martinákovou pre HN a hnonline.sk.
Celebrity za Gašparoviča: Pravda včera menovala niektoré celebrity, ktoré podporujú prezidentských kandidátov pod titulkom „Kto slávny ich podporil“:
! Iveta Radičová: dramatik Viliam Klimáček, hudobník Oskar Rózsa, modelka Denisa Dvončová
! Zuzana Martináková: herečka Viki Ráková, hudobník Daniel Mikletič
! František Mikloško: spisovateľ Daniel Hevier, Koňýk z punkovej skupiny Zóna A, humorista Oliver Andrássy
! Ivan Gašparovič: historik Matúš Kučera
! Milan Melník: osobnosti, ktoré ho podporujú, zatiaľ nepredstavil
No neviem, či práve Matúš Kučera je slávna osobnosť, ale Pravda krivdí Gašparovičovi, keď menuje len jeho, kým všetci kandidáti menovaní nad ním majú tých osobností viac a pestrejších. Na stránke Gašparovičovho fanklubu je medzi jeho podporovateľmi aj Elena Kaliská, Vladimír Weiss či Anton Tkáč.
Vraj bábka Medvedev: Petra Procházková v SME včera opäť raz zveličovala:
Realita ukázala, že Medvedeva Rusi aj po roku „usilovného vládnutia" považujú za nastrčenú bábku, za ktorú ťahá Putin. Len 12 percent ľudí v Rusku si myslí, že Medvedev niečo reálne riadi.
Lenže najnovší prieskum Levada Centra, ktorý autorka cituje podobne ako iné médiá, ukazuje niečo iné. Na otázku, že v koho rukách je dnes reálna moc v krajine, odpovedali respondenti takto:
v rukách Medvedeva | 12% |
v rukách Putina | 34% |
rovnomerne v rukách M. a P. | 50% |
SME pre Medvedeva v článku trikrát použilo nálepku bábka na základe tohto prieskumu.
Prieskum novinárov: Na Prírodovedeckej fakulte UK v rámci jednej diplomovky robia prieskum vzťahu novinárov ku geografii. Ak ste novinármi a chcete prispieť, vyplňte tento dotazník a pošlite na adresu likavsky@fns.uniba.sk, najlepšie do konca týždňa. Vďaka.