Prof. Gbúrová: Prieskumom neverím, HZDS bude určite v parlamente

Z odpočtu volebných predpovedí analytikov vyplýva, že po župných bol aj pri parlamentných voľbách najlepším Ján Baránek z agentúry Polis

Písmo: A- | A+
Diskusia  (139)
To je škandál ako Brno. Profesori Marcela Gbúrová a Rastislav Tóth nám sľúbili masy skrytých voličov, no nesplnili nič. Podávame podnet na volebnú komisiu.
To je škandál ako Brno. Profesori Marcela Gbúrová a Rastislav Tóth nám sľúbili masy skrytých voličov, no nesplnili nič. Podávame podnet na volebnú komisiu. (zdroj: tvsme.sk)

Politológovia, sociológovia a iní politickí komentátori dostávajú v médiách veľký priestor pre analyzovanie politiky a odhadovanie jej vývoja. Preto si zaslúžia aj odpočet kvality vlastných predpovedí. Samotné médiá by mali takýto prehľad poskytovať a tak zvyšovať reputáciu úspešným, a zároveň vytláčať z verejného priestoru tých neúspešných, resp. neznalých či zaujatých.

V porovnaní štyroch najrenomovanejších agentúr vyšiel najlepšie Ján Baránek z Polisu. Ako jediný dobre videl možné problémy SMK a SNS. Podobne - aspoň zatiaľ - sa zdá, že najlepšie odhadoval aj šancu opozície na prevzatie vlády. Naopak, najhoršie uvažovali Pavel Haulík z MVK a Jindřich Bardon z Median.sk (hoci Bardon sa v médiách vyjadril ešte v máji, kým ostatní týždeň pred voľbami): Analytici pre SME: Smer asi zostane pri moci , 8.6.10

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Pravda, 4.5., Koľko získajú strany vo voľbách podľa riaditeľa Median.SK Jindřicha Bardona:

* Smer 36 - 40 %
* KDH 12 %
* SDKÚ 16 - 18 %
* HZDS a SNS po 5 - 7 %
* SMK a Most si rozdelia okolo 11 percent, otázkou je, ako
* SaS bude mať menej, ako hovoria prieskumy, ale do parlamentu sa zrejme dostane

Citujem ešte zo SME z minulého utorka:

Haulík zasa očakáva, že SaS by mohla mať lepší výsledok ako SDKÚ. V bezpečnom pásme nad šiestimi percentami vidí SMK aj SNS. „Nemajú to síce isté, zdá sa mi však, že majú o čosi vyššie šance pre slovensko–maďarské vzťahy,“ povedal. Osud Mostu a HZDS je podľa Haulíka stále otvorený, hoci mierne vyššie šance má podľa neho Mečiarova strana.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A tu sú vybrané predpovede analytikov pre jednotlivé strany, ktoré boli relatívne špecifické a nebanálne, a na ktoré som v archíve natrafil:

SaS

Červené zadky, Dag Daniš, Pravda, 22.7.2008

Závratná sila Ficovho Smeru, kríza pravice a zakladanie nových strán... Kombinácia týchto obrazov dohnala niektorých politológov k čudesným úvahám. Vraj sa tu otvára priestor pre nové pravicové strany, ktoré by mohli nahradiť tie staré. Bla-bla-bla... Úvahy tohto typu sa nedajú nazvať inak ako bláboly. A bludy.

To posledné, čo by mohlo oslabiť Smer a posilniť pravicu, je "nová pravicová strana". Stále platí pravidlo, že voličov treba loviť tam, kde ich je pretlak, nie tam, kde hladuje "posledný Mohykán". Navyše aj absolventovi pomocnej školy musí byť jasné, že čím viac strán sa bude deliť o hlasy pravicových voličov, tým viac hlasov prepadne pod 5-percentnou hranicou.... A ak popri tom existuje šanca na vznik novej strany, tak by to mala byť stredová strana podobná Smeru. Pre "akciových" voličov, ktorí radi skúšajú "novinky". Zakladanie nových pravicových strán môže potešiť akurát tak Ficových socialistov.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne.sk/SITA, 11.11.2008 (pridané do blogu 15.6)

"Sulíkova strana je pre mňa ako politológa len zámienka na to, aby sme hovorili o možných šanciach malých strán. Tieto strany musia vznikať na úplne iných základoch," uviedol Michal Horský pre Aktuálne.sk. Strany podľa Horského nevznikajú len na kritike súčasnej vládnej politiky. "Z tohto hľadiska má Sulíkova strana veľmi malé šance uspieť. Zatiaľ síce vieme príliš málo, ale spôsob zakladania tejto strany je dosť amatérsky a viacmenej odsúdený na neúspech," poznamenal. Podľa Horského strana nastolila silné agendy, ale na Slovensku ešte nemajú dostatočný ohlas na to, aby mohli byť kľúčovými pre zrod novej strany. "Poukazujú skôr na politickú neskúsenosť jej zakladateľov," uviedol Horský.
...V prvej polovici 21. storočia je slovo sloboda signifikantným znakom liberálne orientovaného politického subjektu. Solidarita je kľúčový pojem pre kresťanských demokratov v Európe. Tieto dve hodnoty sa ale v politickej praxi častokrát vzájomne vylučujú, preto je podľa Horského ťažké povedať, či ich Sulík skĺbi pre slovenského voliča. "Domnievam sa, že skôr nie ako áno," povedal pre Aktuálne.sk. "Nemali by sme však tomuto novorodiacemu sa dieťaťu predčasne zabuchnúť dvere, ale zároveň sa môže stať, že sa narodí mŕtve," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

ČTK, 31.5.2010

Prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov odhadol, že SaS by mohla v júnových parlamentných voľbách získať sedem až deväť percent hlasov.

STV, 16.2.10, Správy

Najväčším prekvapením bol nárast preferencií strany SaS...

Rastislav TÓTH, politológ,
--------------------
Tá strana je úplne vo verejnosti neznáma. Aj názvom, aj osobnosťami, takže nechápem, prečo by skoro 10 % každý desiaty volič Slovenska mal im dať hlas. Nie je na to dôvod.

SMK

HN, 3.6., volebná prognóza Pavla Haulíka

Myslím si, že sa SMK dostane do parlamentu, aj keď sa v prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Má oproti Mostu výhody – stabilnú značku, vybudované štruktúry, stabilné voličské jadro. Nebude to pre SMK veľmi dobrý výsledok, určite nie ako v roku 2006, ale na úrovni 6 až 7 percent.

SNS

HN, 31.5.10, volebná prognóza Martina Slosiarika, Focus:

Môj odhad je, že sa SNS do parlamentu dostane, ale nebude to taký volebný zisk ako naposledy.

HZDS

Marcela Gbúrová, STV, 24.1.2010, O 5 minút 12

Viete čo, všetky tie prieskumy, ktoré sa realizujú dlhodobo, majú samozrejme svoj zmysel a opodstatnenie, ale mali by jednotlivé agentúry niesť aj zodpovednosť za to, ako vykazujú tieto prieskumy verejnej mienky... Ja si osobne myslím, že Hnutie za demokratické Slovensko má viac ako 5 % preferencií a dokonca som presvedčená o tom, že sa dostane do parlamentu po nasledujúcich parlamentných voľbách.

Martin Kugla, Pravda, 20. 2. 2010, Mečiar v parlamente končí, otázny ostáva mečiarizmus

HZDS sa do nového parlamentu s veľkou pravdepodobnosťou nedostane. Voličská základňa HZDS je od roku 1998 v permanentnej deštrukcii. Posledných dvoje volieb mu ubudlo vždy okolo 350-tisíc hlasov a v posledných voľbách Mečiara volilo už len 200-tisíc voličov... Mečiar dlhodobo voličom nevie nič ponúknuť. Už nerobí politickú činnosť - už je len správca svojich latifundií. Ak sa dostane do parlamentu, bude to zázrak. Pravdepodobnejší je výsledok blízky trom percentám.

Pokiaľ ide o účasť vo voľbách (skončila na 58,8% oproti 54,7% v roku 2006), viacerých analytikov prekvapila, lebo ju čakali nižšiu. Hodnotenie odhadov však nie je celkom možné, keďže udalosti posledného týždňa pred voľbami mohli meniť aj odhady analytikov. Celkovo najlepšie vyzerajú predpovede Grigorija Mesežnikova.

Analytici: Volebná účasť bude nižšia, chýbajú silné témy, SME, 14.4.10

Účasť na júnových parlamentných voľbách bude zrejme nižšia ako pred štyrmi rokmi, keď k urnám prišlo takmer 55 percent voličov. Vyplynulo to z ankety ČTK medzi analytikmi.

Pokles účasti očakáva aj šéf agentúry MVK Pavel Haulík... Mierny nárast účasti oproti minulosti, naopak, nevylúčil prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. "Účasť bude porovnateľná s minulými voľbami. Dokonca by ma neprekvapilo, keby bola vyššia," poznamenal.

Pravda, 4.5.10

Prieskum MVK hovorí aj o tom, že volebná účasť bude nízka. Haulík nevylučuje, že k voľbám príde menej ako polovica voličov, najmenej od roku 1989. Podľa Bardona nemusí byť taká nízka. "Bude to cez 60 percent," odhaduje.

Pravda, 27.5.

Haulík predpokladá volebnú účasť na úrovni okolo päťdesiatich percent... Politológ Michal Horský si myslí, že pri spôsobe, akým je vedená predvolebná kampaň, vyvolávajúca dezilúziu z neustáleho hádzania špiny, bude úspechom, ak sa k urnám vyberie viac ako polovica oprávnených voličov. "Neustály trend klesania volebnej účasti naznačuje, že politické elity sa odtrhajú od potrieb voličov, od ktorých odvodzujú svoju legitimitu a prestávajú byť reálnymi nositeľmi ich vôle." Horský predpokladá, že tento trend sa nezmení ani v budúcnosti.

Politológovia veria v súčasnú koalíciu, sociológovia v kombináciu, SITA, 6.6.10.

Slosiarik tvrdí, že prieskumy ukazovali, že účasť by mohla byť nižšia, no s blížiacimi sa voľbami miera rozhodnutosti stúpa. Odhaduje 50 až 60-percentnú účasť. Klus očakáva nižšiu účasť ako pri posledných voľbách, asi 50 až 55 percent. Horváth dodal, že teraz sú témou povodne, predtým boli Grécko a dvojaké občianstvo. Podľa neho tieto témy zavážia či už pozitívne, alebo negatívne. Očakáva 55-percentnú účasť.

Menej ľudí sa chystá k urnám, Pravda, 10.6.10.

"Stále tvrdím, že 55-percentná účasť z minulých volieb nebude prekonaná," hovorí politológ Michal Horský... "Účasť bude medzi 55 až 60 percentami," tvrdí prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov... Šéf agentúry MVK Pavel Haulík takisto neverí, že by povodne či iné fenomény posledných dní výrazne zmobilizovali slovenských voličov..Účasť sa podľa neho bude pohybovať medzi 50 až 60 percentami a zostane porovnateľná s rokom 2006.

Samozrejme, politológovia či komentátori neboli oslovovaní pravidelne, s rovnakými otázkami či rovnakými možnosťami odpovedí, takže celé toto porovnávanie je len orientačné. Z takéhoto hrubého pohľadu mi ale vychádza, že Ján Baránek bol vo svojich predpovediach asi zo všetkých najlepší. Rovnako ako pri župných voľbách minulý rok.

Na záver bonus - predpoveď spred tri a pol roka (mali ju v istej forme viacerí, napr. aj Dag Daniš):

Peter Schutz, SME, 2.11. 2006

Mečiar prehral v roku 1998, 2002 i 2006, ale zmizne až v roku 2010, keď sa mu konečne podarí dostať HZDS mimo parlamentu.

Klobúk dole. V nasledujúcich mesiacoch netrpezlivo očakávam odhady volieb 2014.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu