Priebeh vojny už taký banálny nie je. Štát Izrael počas svojej takmer60-ročnej existencie viedol s okolitými arabskými krajinami štyrivojny. V prvej, tzv. palestínskej vojne, v rokoch 1948 - 1949, obhájilIzrael svoju existenciu proti presile egyptských, zajordánskych,irackých, sýrskych a libanonských síl. Arabské štáty však existenciužidovského štátu neuznali.
V sinajskej vojne, ktorá prebehla pred polstoročím, Izrael ubránil svojprístup k Červenému moru, obsadil pásmo Gazy a na rok aj celý Sinajskýpolostrov. Preventívna šesťdňová vojna z roku 1967 nasledovala povýzvach egyptského prezidenta Násira na zničenie Izraela. Koniec sanekonal. Naopak, Izraelčania obsadili Západný breh, Jeruzalem a sýrskeGolanské výšiny. Zatiaľ posledná regulárna (jomkipurská) vojna prebehlav roku 1979. Spojené egyptské a sýrske vojská chceli oslobodiť územiaobsadené Izraelom v predchádzajúcich vojnách. Zisky však nedosiahli.Izrael síce ubránil dobyté územie, ale zavaril si na ďalšie problémy.
Beška píše:
1. Historici medzi arabsko-izraelské vojny zaraďujú aj izraelskú inváziu do Libanonu 1982, takže tých vojen bolo dokopy päť.
2. Pokiaľ má autor na mysli početnú prevahu vojenských síl na bojovompoli, tak tú mali v prvej arabsko-izraelskej vojne izraelské vojská.(Napr. Shlaim, Avi: The Iron Wall, s. 35: "... at each stage of thewar, the IDF significantly outnumbered all the Arab forces arrayedagainst it, and by the final stage of the war its superiority ratio wasnearly two to one." Podobne sa vyjadruje väčšina izraelských iarabských historikov - Benny Morris, Walíd al-Chálidí a iní.)
3. Izrael sa po Sinajskej vojne z pásma Gazy tiež následne stiahol .
4. V šesťdňovej vojne Izrael obsadil okrem zmienených území aj Sinajský polostrov .
5. Jomkipurská vojna sa odohrala v roku 1973, nie 1979.
6. Sýrske a egyptské vojská neboli spojené, každé z nich bojovalo na svojom fronte a spočiatku koordinovali svoj postup.
Oprava mesiaca: HN dnes na prvej strane uvádzajú opravu:
Redakcia Hospodárskych novín sa ospravedlňuje ministerke práce,sociálnych vecí a rodiny Viere Tomanovej za uverejnenie nepravdivýchúdajov v článku "Minimálna mzda sa môže líšiť" uverejnenom 21. júla2006, v ktorom denník informoval o údajných zámeroch ministerky zaviesťvyššiu minimálnu mzdu v chudobnejších regiónoch a nižšiu v bohatšíchregiónoch. Tieto tvrdenia sa nezakladajú na pravde, ministerstvo prácepripravuje celoplošné zvyšovanie minimálnej mzdy. (red)
Zaujímavé, že čitatelia ospravedlnenie nedostnú, ako ma upozornil kolega. Inak pôvodný článok (autorky Devánová, Mravcová, Ragáčová) obsahoval takýto úvod:
Vyššia minimálna mzda v chudobnejších regiónoch, nižšia zase vbohatších. Takto si predstavuje vyrovnávanie regionálnych rozdielov vpraxi nová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Svoj zámer síce HN potvrdila , no predbežne ho nechcela konkretizovať."Zatiaľ je to skutočne iba v rovine úvah," doplnil poradca ministerky aposlanec Národnej rady SR Robert Madej.
Ak HN napíšu, že niečo im sama ministerka potvrdila, a v ďalšom vydaní sa opravia, že to nie je pravda, snáď by si takáto zmena aj žiadala vysvetlenie dôvodu, ako k chybe došlo. Je rozdiel, ak niekto ministerku nepochopil, alebo si jej potvrdenie vymyslel, alebo šlo ešte o niečo iné.
24. júl 2006 o 17:53
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 694x
SPW: Hospodárske noviny menia históriu Izraela
Emanuel Beška si všimol problémový článok Tomáša Gálisa z HN Krajina zasľúbená príliš veľa národom:
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(13)