SPW: Markíza mala prieskum týždeň starší, než za aký ho vydávala

Markíza včera v relácii Na telo predstavila najnovší prieskum MVK o politických preferenciách. Moderátorka Zlatica Puškárová popisovala prieskum ako indikáciu, kto by tento víkend voľby vyhral. Hneď v úvode sa tiež hosťa, šéfa MVK Pavla Haulíka, pýtala, „aká je tá nálada 6 dní pred voľbami.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Podobne bol prieskum ponúkaný divákom ako hyperaktuálny vo večernom spravodajstve:

„Voľby by tento víkend vyhrala strana Smer. Získala by 31% hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra MVK. Do parlamentu by sa dostalo 7 strán.“

Lenže prieskum bol robený v čase od 30.mája do 5.júna, ako píše dnes SME a potvrdzuje aj Haulík pre Pravdu . Teda o týždeň starší, než za aký ho Markíza vydávala. (Haulík sa k zlému datovaniu prieskumu Markízou v televízii neohradil). Mať prieskum z víkendu a prezentovať ho ako už spracovaný v nedeľu o 13tej je snáď možné len telefonicky, a na menšej vzorke.

Navyše Puškárová na základe falošnej aktuálnosti prieskumu stavala svoju otázku, prečo sa spor v SF neodzrkadlil v preferenciách. Lenže mediálne spor vrcholil 5.júna, respektíve 4. večer, čo by prieskum pre Markízu už celkom nezachytil.

PS Superaktuálnosťou sa dali oblafnúť aj TA3 a HN .

PPS Puškárová sa tiež sekla pri tvrdení, že „ už dosť dávno som nevidela nejaký prieskum, v ktorom by Smer klesol pod 30 percent.“ Pred ani nie dvoma týždňami nameral obrovský (cez tritisíc respondentov) prieskum OMV SRo Smeru 28,3%. Možno naozaj nevidela, ale mala ho určite vidieť.

PPPS Prieskum MVK pre Pravdu , robený na menšej vzorke, no o tri dni neskôr, ako ten pre Markízu, tiež nevykazuje zmenu preferencií SF.


Čo chce Smer s dôchodkovou reformou?: Xénia Makarová z Pravdy už druhýkrát v krátkom čase označuje Smer ako stranu, ktorá nemá problém so súčasnou koncepciou dôchodkovej reformy:

Podľa prieskumu Pravdy medzi piatimi najsilnejšími politickými stranami pred blížiacimi sa voľbami je za zmenu reformy len HZDS.

Ako ma dávnejšie upozornil čitateľ, vzťah Smeru je k dôchodkovej reforme podozrievavý a hmlistý. Program strany hovorí:

Dôchodková reforma zrealizovaná pravicovou vládou bez akéhokoľvek širšieho politického konsenzu a so zásadnými vecnými nedostatkami vytvára podľa strany SMER – sociálna demokracia mnohé riziká a nespravodlivosti. Po vytvorení súkromných dôchodcovských správcovských spoločností (DSS), do ktorých odchádza z verejnoprávnej Sociálnej poisťovne podstatná časť zdrojov zo sociálneho poistenia, vzniká vážne ohrozenie spôsobilosti Sociálnej poisťovne zabezpečiť v nasledujúcich rokoch funkčnosť tohto základného piliera dôchodkového zabezpečenia. SMER – sociálna demokracia rešpektuje vytvorenie tzv. druhého kapitalizačného piliera a v prípade účasti v novej vládnej koalícii podporí jeho zachovanie.... V rámci opráv súčasného systému treba prehodnotiť parametre jednotlivých stupňov sociálneho poistenia...
...SMER – sociálna demokracia bude presadzovať a podporovať...starobné dôchodkové sporenie ako nadstavbový súkromný druhý stupeň sociálneho poistenia založený na kapitalizačnom princípe a na princípe zásluhovosti. Tento systém bude transformovaný na dobrovoľný dôchodkový systém...

Je nejasné, či po zdobrovoľnení druhého piliera z neho niečo ostane, či by si ľudia peniaze ušetrené na odvodoch automaticky sporili, ale ich skôr minuli. Minimálne za zmienku to snáď stojí.


Všetci naši Kováčikovci: V sobotu Miroslav Lupták z Markízy pripravil príspevok zo stretnutia ľudí s rovnakými priezviskami – Kováčik. Pekné. Zhodou okolností je spoluvlastníkom Markízy istý Ján – Kováčik.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu