Tri nové vládne strany sú čoraz populárnejšie, naopak, opozičné stredopravé subjekty sympatizantov strácajú. Takto vyzerá verejná mienka na Slovensku v prvom povolebnom prieskume Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR. Zatiaľ čo v júnových parlamentných voľbách podporilo víťazný Smer-sociálnu demokraciu vyše 29 percent voličov, dnes už priťahuje strana Roberta Fica ďalších šesť percent prívržencov.
Porovnávať prieskum s výsledkami volieb je ale riskantné. V prieskume vyslovilo sympatie k nejakej strane spolu 77% opýtaných, na voľbách sa zúčastnilo 55%. Teda porovnávajú sa dve značne nerovnako veľké skupiny. Pohyby v preferenciách tak môžu byť imaginárne, vďaka tej rozdielnej veľkosti. Vo voľbách hlasujú tí viac motivovaní – musia ísť k urne, kým v prieskume príde anketár za Vami. Z pohľadu reálnej politiky sú kľúčoví voliči, tí sú cestou k moci.
Druhým problémom je otázka v prieskume. Namiesto tradičnej „ Predstavte si, že by sa voľby do Národnej rady SR konali už teraz. Ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? “ položili štatistici mierne odlišnú otázku: " Povedzte, prosím, s ktorou stranou, hnutím, koalíciou v súčasnosti najviac sympatizujete? "
Otázka o voľbách by asi znela v tomto čase rozpačito. Ťažko odhadnúť dopad tohto druhu otázky na odpovede, ale aj ak by bol minimálny, je snáďuž lepšie porovnať najnovší prieskum ŠÚ s tým spred mesiaca, ich posledným pred voľbami (hoci zase nezachytíme posledné dva týždne kampane). V ňom odpovedalo 68% opýtaných. Rozdiel v pomere respondentov oproti súčasnému prieskumu ostáva, ale je to o viac ako polovicu menej oproti porovnaniu s volebným výsledkom.
Z porovnania týchto dvoch prieskumov vychádza nárast Smeru a SNS, ale aj SDKÚ, naopak pokles HZDS či KSS, zvyšok zhruba v rámci štatistickej chyby.
Z toho celého len chcem naznačiť dosť veľké pochybnosti, či interpretácie o pohyboch v preferenciách oproti voľbám majú aj reálny základ. Asi bude lepšie si priznať, že nemáme dosť dobré dáta na priame porovnávanie, a radšej vôbec neporovnávať ako riskovať opisovanie falošných trendov.
PS Karma pre Pravdu a STV, že nový prieskum odignorovali.
Keď počasie vysvetľuje politiku: v komentároch Petra Schutza:
Príznaky, že pretlak tropického tepla ovplyvňuje politickú realitu, prichádzajú i z Česka... Šibať začalo už i pražským komentátorom...
SME , 10.7.2006
Výmeny úderov Smer - SDKÚ patria už ku klasickým rituálom slovenskej politiky... Tak vyzerá súboj titanov slovenskej politiky. A - na rozdiel od minulých rokov - na začiatku tohto leta sa nedá ani povedať, že sú rekordné horúčavy ...
Korzár , 14.7.2005
Talent politikov sýtiť verejnú diskusiu zástupnými hlúposťami rozkvitá aj v teplotne nadnormálnom januári. Béla Bugár vyhlásil...
SME , 17.1.2005
Pokiaľ teda Palko nechytil v lete úpal či nejako inak sa nezbláznil, verzia akéhosi kádeháckeho komplotu by sa mala asi odložiť k ľadu.
Korzár , 23.8.2004
Hoci tentoraz nemáme veľmi tropické leto, symptómy príznačné pre úpal sadajú na politikov aj v tejto parlamentnej prestávke.... naletieť Mečiarovi môže iba väčší blázon ako je on. A takých nie je v politike veľa - dokonca ani v lete.
Korzár , 4.8.2004
Predčasné voľby sa stávajú politickým cieľom strany Smer... Okrem jedinej rozumnej poznámky poslanca Horta, ktorý poukázal na veľké horúčavy , odznievali zhovievavé komentáre typu "ide o klasickú opozičnú agendu", resp. "legitímnu snahu opozície".
SME , 16.6.2003
Sulík k Počiatekovi: Tuším včera chceli novinári použiť tento materiál , Sulíkovo predvolebné hodnotenie sociálneho programu Smeru (str.84-5). Áno, slová ako populistický, nezmyselný, či návrat pred rok 89, prevládajú nad hodnotením typu štandardný návrh.
20. júl 2006 o 17:26
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 775x
SPW: Stúpla popularita vládnym stranám?
„Strany vládnej koalície sú po voľbách populárnejšie,“ informovalo SME predvčerom. Podobne TA3, Markíza a Hospodárske noviny. Citujem HN:
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(9)