SPW: Vyššia chudoba, viac nevoličov?

Jozef Čavojec zo SME dnes rozoberá zaujímavú tému – či horšie ekonomické podmienky nevedú aj k dezilúzii či práci mimo bydliska, a tak k nižšej účasti na voľbách. Píše:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Parlamentné voľby sú najmä o riešení sociálno-ekonomických problémov Slovenska. Lenže mnohí, ktorých sa tieto problémy existenčne týkajú, voliť nešli. Potvrdili to i výsledky volieb 2006.
Relatívne najnižšiu volebnú účasť mali Košický a Prešovský kraj, teda práve tie, ktoré sa pokladajú za ubiedené a ktorým mnohé politické strany zvyknú venovať zvýšenú pozornosť.
... Zuzana Kusá vidí možný súvis s pracovnými povinnosťami voličov mimo ich bydlisko.
....Kusá odhaduje, že pracovné vzdialenie a s tým späté veci spôsobili 10- až 15-percentný pokles volebnej účasti. Na to, aby bol faktor pracovnej migrácie relevantný, chýbajú presnejšia čísla, tvrdí zasa Oľga Gyárfášová.

Na začiatok si len všimnime, ako novinár nonšalantne na začiatok vyhlási koreláciu dvoch faktov (vzájomný výskyt A a B súčasne) za kauzalitu (A spôsobuje B) – minimálne to mal nechať ako názor tých sociologičiek, v prípade práce mimo bydliska sa ani oni dve dokonca nezhodujú. Mimochodom, ak sa pozrieme na Slovensko ale aj vyspelé demokracie, pokojne by sa dalo argumentovať, že vyššia životná úroveň vedie k nižšej účasti, lebo ľudia sú viac spokojní a až tak o veľa už nejde.

Ale skôr ma zaujalo, že reč nie je aj o voličských preukazoch. Sám pochádzam a "trvalo bývam" na východe, no volil som v BA – jav dosť bežný u ľudí okolo mňa. Čo to znamená pre účasť?

Ak si niekto zoberie voličský preukaz, v pôvodnom okrsku ho vyškrtnú, a zníži sa tam počet oprávnených voličov. Opak sa stane v mieste, kde odvolí. Čo to spraví s účasťou?
Predpokladajme, že volič odíde z chudobnejšieho okrsku a bude voliť v bohatšom. Tiež predpokladajme, že záujem voliť je v oboch okrskoch rovnaká (v našej simulácii skúmame len faktor preukazov), povedzme volí 12 z 20, alebo 60% .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


oprávnení voliči

odvolili

účasť v %

chudobnejší okrsok

20

12

60

bohatší okrsok

20

12

60

chudobnejší okrsok po odchode voliča

19

11

57,9

bohatší okrsok po príchode voliča

21

13

61,9


Tabuľka ukazuje, čo by sa stalo – oba okrsky majú v príklade na začiaku po 20 voličov, to sú prvé dva riadky. Jeden z 20tich, ten Kusej pracovný migrant, prejde voliť do toho druhého, bohatšieho okrsku, kde aj robí. Okrsky budú teda mať po novom 19 a 21 oprávnených voličov. V prvom odhlasuje 11 voličov (12 mínus ten čo odišiel), v druhom 13 (12 plus ten nový). Výsledkom je, že chudobnejší okrsok má namiesto 60% účasti len 57,9%, kým bohatší okrsok 61,9% namiesto 60%. Zrazu je rozdiel 4 perc.body, pritom pracovná migrácia je prítomná, no celkovo volilo rovnako 24 zo 40 voličov ako bez pohybu s voličským preukazom. A ten rozdiel je dokonca výraznejší, ak migrant volí v bohatšom okrsku, ako keby nevolil vôbec (57,9% vs 60%).

Štatistický úrad nezbiera údaje o vydaných voličských preukazoch, takže ťažko odhadnúť veľkosť tohto faktora na tie rozdiely. Ale netváril by som sa, že neexistuje.


Klišé vo fotkách: Tiež časté, a otravné. Tomáš Bella objavil jedno letné v podaní fotografa TASR.


STV – PR príspevok na tento týždeň: Natália Ženbová pridáva do kolekcie nekritických príspevkov spravodajstva STV ten svoj . Tentokrát prečo je dobré dotovať slenčné kolektory.

Len minimum Slovákov využíva slnečnú energiu a slnečné kolektory sú na slovenských domoch stále skôr atrakciou ako pravidlom. Ministerstvo hospodárstva to chce zmeniť. Navrhuje finančne podporiť každého kto bude využívať solárnu energiu....Okrem finančnej dotácie od štátu má využitie solárnej energie aj ekonomický efekt... [predajca kolektorov hovorí, ako rastie dopyt po kolektoroch..]  
Solárne zariadenia sa dnes používajú už v celej Európe. Nemalou výhodou je rovnaká cena tepla počas celej životnosti, ktorá je približne 30 rokov.
[Standup] Energia získaná zo slnka je prakticky nevyčerpateľný, bezpečný a obnoviteľný zdroj energie. Pomocou slnečných kolektorov si môžeme pripravovať teplú vodu nezávisle na dodávkach a najmä cenách teplárenských podnikov.

Veď hej, ale koľko taká energia stojí, nie náhodou viac ako klasické zdroje? To sú tie kolektory ozaj raj na zemi či aj majú nejaké nevýhody? Že sme o nich nič nepočuli... Koľko vôbec štát na tie dotácie chce minúť?

PS Áno, predchádzajúci príspevok tejto reportérky bol o koncerte DM. Tak to v slovenskom novinárskom živote chodí.


Titulok dňa: „ Vrahov hodnotili psychiatri,“ hlási SME . Vrahov? Článok TASR sa na sudcov nehrá:

Výpoveďami súdnych znalcov pokračovalo včera na Krajskom súde v Trnave pojednávanie o vražde členov skupiny pápayovcov. Prizvaní odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie sa vyjadrili k osobnostiam obžalovaných bratov Szilárda a Csabu R. a Richarda V. Podľa nich nie je ani jeden z na slobode trestne stíhaných mužov svojmu okoliu nebezpečný.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu