Väčšina analytikov Ftáčnika pred voľbami podcenila

Na druhej strane sociológovia veľmi dobre odhadli percento účasti. Zmiešané úspechy zaznamenali pri odhadoch pozícií nezávislých a kandidátov Smeru-SD.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (83)
Ale z tých politológov mi je do plaču.
Ale z tých politológov mi je do plaču. (zdroj: TASR/sme.sk)

Politológovia či sociológovia sa pred voľbami stávajú súčasťou kampane vlastnými predpoveďami. Niektorí majú prístup k číslam z neverejných prieskumov. Médiá ich radi citujú, no takmer vôbec ich nezaujíma, aké zrkadlo im nastavia samotné voľby. Tu je porovnanie najzaujímavejších predvolebných tvrdení.

1. Víťazstvo Milana Ftáčnika v Bratislave

Skôr opačné očakávania mali pred voľbami politológovia. Najlepšie obstál Miroslav Kusý:

14.6, Pravda

Podľa Mesežnikova pre klasický postoj Bratislavčanov voliť pravicové strany SMER nemá nádej, že by tu v komunálnych voľbách vyhral ľavicový primátor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

27.7, Pravda

Primátorské kreslo v Bratislave je pre strany veľkou príležitosťou udávať tón politike celého štátu. Hlavné politické sily preto len ťažko na túto pozíciu podporia nestraníka,“ tvrdí politológ Michal Horský.... Horského teória značne oslabuje šance Milana Ftáčnika, nezávislého ľavicového komunálneho politika, ktorý sa chce v novembrových komunálnych voľbách v súboji o primátorský post uchádzať o podporu Smeru. „Možno je ako odborník ideálny kandidát, lenže funkcia primátora Bratislavy nie je prioritne o odbornosti,“ mieni politológ. Predpokladá, že ak Ftáčnik do Ficovej strany nevstúpi, tá zrejme zakrátko oznámi nomináciu „svojho človeka“. Napríklad exministra kultúry a rodáka z Bratislavy Mareka Maďariča...Aj podľa sociológa Pavla Haulíka má Ftáčnik len malú nádej stať sa bez straníckej príslušnosti primátorom Bratislavy. „Ak do Smeru nevstúpi, hrozí mu osud Vladimíra Bajana,“ varuje Haulík. Pripomína, že hoci Bajan sa vo vlaňajších regionálnych voľbách usiloval obhájiť kreslo župana takisto ako nezávislý s podporou Smeru, aj hlasy voličov tejto strany mu napokon chýbali.

SkryťVypnúť reklamu

23.9, SME

Politológovia vidia šance na úspech v súboji o primátorské kreslo rôzne. Miroslav Kusý dáva väčšie šance petržalskému starostovi. „Ftáčnik je skúsený komunálny politik a už niekoľko mesiacov si robí kampaň. Z tohto hľadiska má náskok a všetky výhody.“

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že lepšiu šancu uspieť má Vášáryová, Ftáčnik však bude podľa neho silným súperom. Vzhľadom na politické, hodnotové a ideové preferencie obyvateľov Bratislavy sú podľa Mesežnikova Vášáryovej šance na víťazstvo výraznejšie.

30.9., STV

Politológovia predpovedajú vo väčších miestach úspech najmä straníckych kandidátov.

Rastislav TÓTH, politológ
--------------------
A keď ide o Bratislavu, tak jednoznačne je to vždy kandidát vládnucich strán.

SkryťVypnúť reklamu

3.11., Plus 7 dní

Politológ Michal Horský v sťahovaní vrcholových politikov na komunálnu úroveň vidí silný záujem Fica konečne po dvadsiatich rokoch zobrať pravici jej baštu. „Je to nový spôsob politického marketingu. V spojení so skompromitovaným súčasným vedením mesta Bratislava si myslím, že by sa mu to mohlo podariť,“ dodáva Horský.

5.11.2010, Rádio Slovensko

podľa politológa Rastislava Tótha Bratislava volí vždy pravicovo, bez ohľadu na to, akou osobnosťou je kandidát v komunálnej politike.

Rastislav TÓTH, politológ
--------------------
Ak ten kandidát niečo osobne nepobabre, tak bez problémov vyhrá, bez ohľadu na to, či sa rozumie regionálnej politike alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu


2. Účasť

Celkovo 49,7%, mierny nárast oproti 47,7% z roku 2006. Analytici okrem Jána Baránka odhadovali účasť dosť presne.

23.10, Pravda

Účasť v komunálnych voľbách by mohla byť podľa sociológov v intervale 40 až 50 percent. Nemala by sa tak vymykať z priemeru uplynulých dvoch volebných období. Sociológ Pavel Haulík povedal, že účasť by mohla byť medzi 45 až 50 percentami. Politický analytik Ján Baránek ju odhaduje na úrovni okolo 40 percent.

24.11, Rádio Expres

Politológ Grigorij Mesežnikov je väčší optimista a myslí si, že účasť by mohla presiahnuť 50%.

25.11, Pravda

Sociológ Slosiarik odhadol interval účasti 47 až 53 percent.

26.11, Pravda

"Vzhľadom na o čosi vyššiu účasť v parlamentných voľbách, vo voľbách do krajov a v eurovoľbách v porovnaní s minulosťou očakávam aj o čosi vyššiu účasť v komunálnych voľbách,“ hovorí HN politológ Pavel Haulík. Optimistický je aj Martin Slosiarik z agentúry Focus - podľa neverejných prieskumov pre súkromných klientov odhaduje účasť zhruba na 50 percent. "Môže byť o čosi vyššia ako v minulých voľbách, pripravenosť ľudí ísť voliť je podľa našich vedomostí vyššia.“ Pred štyrmi rokmi dosiahla celoslovenská volebná účasť 48 percent.


3. Iné odhady

30.10., Pravda

"Nezávislí kandidáti nemajú takmer nijakú šancu presadiť sa vo veľkom meste, kde sa voliči zvyknú rozhodovať podľa straníckeho trička," vysvetľuje Haulík.

V 8 krajských mestách vyhrali štyria nezávislí, hoci je na diskusiu, nakoľko nestranícka bola podpora voličov pre Ftáčnika a Gogolu. Proti Rybníčkovi a Hagyarimu však strany pohoreli. A ďalšie väčšie samosprávy majú nezávislých šéfov, napr. Martin, Prievidza či BA-Petržalka.

4.10., Trnavské noviny

Politológ Michal Horský nevidí zmenu v Trnave reálne. „Ani rozkol KDH s SDKÚ zmenu neprinesie. Kresťanskí demokrati zopakujú výsledok z posledných volieb, čo im bude stačiť,“ povedal.

Kandidát KDH Vladimír Butko vyhral.

8.11., Trenčianske noviny, Politológ: V Dolnej Súči zrejme zvíťazí Smer-SD

Na miesto starostu kandiduje okrem súčasného za Smer-SD aj šesť nezávislých a jeden kandidát za ĽS-HZDS. Z 39 kandidátov na poslancov je 12 nezávislých, 9 za SMER-SD, 9 za ĽSHZDS, traja za SNS, po dvaja za SDKÚ-DS, KDH a SaS.
Nezávislí majú podľa politológa Miroslava Řádeka menšiu šancu uspieť.... Myslí si, že ak by sa nezávislí kandidáti v Dolnej Súči spojili a robili spoločnú predvolebnú kampaň, mohli by byť úspešnejší. „Pretože sa toto nestalo, je pravdepodobné, že najviac miest vzhľadom na väčšinový volebný systém, získajú kandidáti najsilnejšej politickej strany Smer-SD, ktorá v Dolnej Súči v parlamentných voľbách 2010 získala z vyše 1 400 odovzdaných hlasov viac ako 700.“

Starostom Dolnej Súče sa stal nezávislý, podobne ako 8 z 9 poslancov.

26.11, Hospodárske noviny

Dá sa očakávať, že po voľbách pribudne nezávislých starostov, najmä v malých obciach,“ konštatuje Haulík. ..."Očakávam, že Smeru sa nepodarí zopakovať volebný výsledok spred štyroch rokov, bude mať horšie čísla, celkom určite bude mať horšie čísla vo väčších mestách,“ tvrdí Haulík.

Nezávislých starostov naozaj pribudlo, ale podobne výrazne aj starostov a poslancov za Smer. Smer vyhral ešte aj v Bratislave, píše SME. Smer a nezávislí ovládli mestá, píše Pravda. Fico zobral pravici veľké mestá, hlásia HN.


TA3 oslavuje v Skalici: Spravodajská televízia včera neprekvapila. Popri prezentácii víťazov z krajských miest (a z 8.najväčšieho mesta Slovenska Martina) zrazu bez logiky zaradila príspevok o víťazstve Stanislava Chovanca v Skalici, hoci v krajine máme 70 väčších samospráv ako je toto 15 tisícové mestečko:

Sú aj mestá, kde sa primátori nemenia. Takým je napríklad Skalica. Do kresla primátora tam zasadne Stanislav Chovanec a to už po 3. raz za sebou. Jednoznačne zvíťazil nad protikandidátom, keď získal takmer 70 % z celkového počtu odovzdaných hlasov.

Nasledovala samochvála Chovanca, dlhšia ako väčšina slov primátorov krajských miest. Chovanec je inak bývalý dlhoročný pracovník Grafobalu, a podľa médií stále výhodne spolupracujú. A práve Grafobal Group Ivana Kmotríka vlastní TA3. Určite len režisérska náhoda, že sa Chovanec včera dostal do jej hlavných správ.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu