Alkohol nebezpečnejší ako heroín? To sotva.

Štúdia neporovnávala jednotlivé drogy za rovnakých podmienok, hlavne preto vyšiel alkohol najhoršie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (165)
Radšej si kúpte ten podpultový kokaín, pán sused. Vedci odporúčajú.
Radšej si kúpte ten podpultový kokaín, pán sused. Vedci odporúčajú. (zdroj: ilustr. foto sme.sk/ČTK)

Novinárske články z úvodu týždňa o vedeckej štúdii so záverom, že alkohol je škodlivejšia či nebezpečnejšia droga ako heroín či kokaín, nevysvetlili veľmi dobre, ako vlastne došla skupina vedcov k takémuto výsledku. A podobne zavádzajúco to robili aj svetové médiá. Článok o štúdii zaujal, u nás ho priniesli SME, Markíza, Nový Čas, Plus 1 deň a viaceré weby. Na sme.sk je pre tento týždeň 5. najčítanejším článkom.

Po prečítaní celej štúdie však vidno, prečo je alkohol v škodlivosti ďaleko nad heroínom, a tabak na rovnakej úrovni s kokaínom. Experti totiž neodhadovali škody na jednotlivcoch a spoločnosti nejakým teoretickým modelom. Oni sa pozerali konkrétne na situáciu vo Veľkej Británii, a nerozlišovali medzi legálnymi a nelegálnymi drogami. A tak vlastne ani nie je veľmi prekvapujúce, že alkohol ale aj tabak skončili tak vysoko, keďže ich používanie a dostupnosť sú neporovnateľne vyššie, ako všetkých ostatných drog dokopy. Porovnávali sa tak dopady v situácii relatívne minimálnej konzumácie tvrdých drog na priemerného obyvateľa krajiny verzus dopady pri relatívne veľkej spotrebe alkoholou a tabaku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V štúdii autori aj tvrdia, že sociálne dopady drog odhadovali na základe reálnych čísel o dopravnej nehodovosti, domáceho násilia či nákladov pre samotnú ekonomiku. V žiadnom prípade sa tak podľa záverov tejto štúdie z pohľadu jedného človeka nedá povedať, že ak sa dá niekto na alkohol, tak škody pre neho a spoločnosť budú v priemere vyššie nižšie, ako keby sa dal na kokaín. Čo sa ale povedať dá je, že za súčasného režimu legálnych a nelegálnych drog zrejme spôsobuje najviac škôd alkohol, a keď niekde sústrediť pozornosť, tak nie na sprísňovanie dohľadu nad nelegálnymi drogami, ale na znižovanie spotreby alkoholu. Inými slovami, ak máme nejaké peniaze pre boj proti návykovým látkam navyše, skôr sa oplatí investovať na boj proti alkoholu ako inde.

Aj to samozrejme platí len ak sa tá štúdia vedcov trafila do reality. Také zrejmé to nie je, pretože škody sa odhadovali dosť nahrubo. V „otvorenej diskusii“ dávali jednotlivým drogám body skupina expertov podľa vlastnej úvahy a skúseností, pričom dohodli aj váhy jednotlivých škôd. Rebríček teda nie je prísne viazaný na vedecké výpočty, skôr takým názorovým barometrom. Neznamená to, že šlo o nevedecký postup, lebo škodovosť je samozrejme veľmi ťažko vypočítateľná, ale upozorňuje to na to, že iná skupina ľudí s inými váhami kritérií mohla prísť ľahko aj k iným výsledkom. Koniec koncov, presne to sa stalo pred tromi rokmi dvom z troch spoluautorov tejto novej štúdie. V metodologicky veľmi podobnej práci s menším počtom kritérií (ale tiež zameraným na škody pre jednotlivca a spoločnosť) im vyšlo, že najškodlivejšími aj za súčasného režimu sú heroín a potom kokaín. Alkohol skončil vtedy na piatom mieste so zhruba o tretinu nižšou škodlivosťou.

Predpoveď sedemročia: hneď po zvolení Trnku v roku 2003.

SkryťVypnúť reklamu

Prievan na prokuratúre, Pravda, 13.12.2003, Vanda Vavrová

Bugárova SMK, kresťanskí demokrati a časť poslancov SDKÚ sa cítia ako
víťazi. Pomocou Smeru, niekoľkých zástupcov Ľudovej únie a komunistov ich
kandidát Dobroslav Trnka vyhral s prevahou. Našťastie však tento ďalší
politický kšeft môže byť užitočný aj pre verejnosť. Doterajšie skúsenosti
s prácou prokurátora Trnku nasvedčujú, že spisy už nebudú dlhé mesiace
zapadať prachom v šuplíkoch alebo že stíhanie bude zastavené. Generálna
prokuratúra by už nemala byť tou časťou súkolesia spravodlivosti, ktorá sa
až pričasto zasekávala v prospech politikov.

Ignorovanie opravy: V marci tohto roku vyšla BBC s príbehom, že z charitatívnej zbierky pre hladujúcu Etiópiu v 80.rokoch, ktorú organizoval aj Bob Geldof cez koncertnú akciu Live Aid, šla väčšina na nákup zbraní. Správu prebrali aj slovenské médiá.

5.3. Zo zbierok pre Etiópiu sa vraj kupovali zbrane, SME, Pavol Szalai
Bob Geldof zúri. BBC tvrdí, že z peňazí, ktoré vyzbieral pre hladujúcich Afričanov, sa vyzbrojovali rebeli.

5.3. Milióny proti hladu zozbierali celebrity na zbrane, Pravda, Andrej Matišák

8.3. Geldof sa bráni, Plus jeden deň

Tento štvrtok sa televízia BBC ospravedlnila Geldofovi a verejnosti za svoju nepodarenú reportáž. Jediným zo spomínaných médií, ktoré sa k obvineniam vrátili, bolo SME, aj keď len v printovej verzii ("Stručne zo sveta"); článok na sme.sk nenájdete. Opäť príklad toho, že médiá viac zaujímajú senzácie a obvinenia, a ďaleko menej ich oprava a uvedenie vecí na pravú mieru.


Zahraničné správy v STV: Pre STV by malo byť zahraničné spravodajstvo silnou stránkou oproti komerčným televíziám. Ale zjavne nie je. V utorok svojou neznalosťou pobavil dlhoročný redaktor Radovan Kondrlík. O situácii v USA okrem iného povedal:

SkryťVypnúť reklamu

Republikánom tesne pred voľbami veľmi pomohla takzvaná Strana čaju, hnutie, ktoré odmieta zásahy štátu či vyššie dane.

Ďalej v príspevku reportér citoval profesora, ktorého v úvode príspevku predstavil honosne: “Podľa exkluzívneho vyjadrenia profesora Harvardskej univerzity pre Slovenskú televíziu, by mala mať americká ekonomika to najhoršie za sebou.“ Divák teda čakal, že sa vyjadruje nejaký odborník na makroekonómiu.

John Quelch, profesor Harvardskej univerzity
V USA sú stále milióny ľudí s inovatívnymi nápadmi, ktoré vedia vyprodukovať peniaze. Sme schopní sa predať a dostať sa z nelichotivej situácie spolu s rozvíjajúcimi sa ekonomikami Ázie. O dva, tri roky to máme za sebou.

SkryťVypnúť reklamu

John Quelch je z Harvardu, bol citovaný exluzívne, ale - vyučuje marketing.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu