(Psycho)analýza článku .týždňa o Freudovi

Skeptický článok ($) Martina Hanusa z .týždňa o prínose Sigmunda Freuda mi pripomenul jeho, tiež skeptický, článok (spolu s Evou Čobejovou) o alternatívnych školách. Opäť mám ten dojem, ako keby bol záver autora na stole či v hlave skôr ako sa začalo samotné študovanie materiálov o Freudovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Inými slovami, pri poctivom rozmýšľaní by som čakal uvedenie najlepších argumentov za a proti Freudovi a na základe týchto poznatkov urobenie záveru. Hanusov článok však tento postup nenasleduje.

 „Freud nie je mŕtvy,“ hlásal v marci titulok Newsweeku...V spore o Freuda je jeden kontrast zjavný. Hoci medzi vedcami nájdeme prívržencov aj odporcov jeho téz, svetové médiá si meno Freud pripomínali skôr s priazňou a jeho prípadné omyly označovali len za daň dobe, v ktorej originálny mysliteľ žil. Podľa nemeckého Der Spiegel sú napríklad teórie o oidipovskom komplexe a vplyve raného detstva opäť uznávané, hoci sa už pokladali za prekonané.

...„Francúzsko je spolu s Argentínou najfreudovskejšia krajina na svete. Táto situácia nás zaslepuje. V zahraničí sa pritom stala okrajovou,“ tvrdí vydavateľ Čiernej knihy psychoanalýzy: žiť, myslieť a mať sa lepšie bez Freuda, ktorá tento rok ukázala Francúzom celkom iný pohľad. Štyridsať autorov, historikov, filozofov, psychológov, ale aj bývalých pacientov nenechalo na psychoanalýze suchú nitku. Freud tu vystupuje ako „šarlatán, dychtivý po plných vreckách“ a psychoanalytická terapia je opísaná ako škodlivá. Le Monde však knihu nazval „katalógom antifreudovskej nenávisti“ a vidí v nej záujem stúpencov kognitívnej a behaviorálnej terapie. V každom prípade, po Američanoch, kde je kritika Freuda normálnou vecou, využili už aj Francúzi možnosť analyzovať psychoanalýzu.

Ak sa tri renomované periodiká zastávajú Freuda, snáď by teda stálo za to ponúknuť ich najlepšie argumenty za Freuda a konfrontovať ich s kritikmi (ak nám teda nestačí úsudok typu, že .týždeň má šikovnejších novinárov s otvorenejšou hlavou ako spomínané svetové médiá). Bohužiaľ Hanus takéto porovnanie neponúka, neuvádza fakty, ktoré tie médiá ponúkajú pre svoje názory. Na rozdiel od ich odporcov. Nevadilo by pri tom, že kritici Freuda majú v článku 2krát viac priestoru ako jeho zástancovia - ide o to aspoň ponúknuť tie hlavné podporné argumenty (nie len tvrdenia) zástancov. Mimochodom, tá posledná veta odseku....to Francúzi boli takí naivní a žili v takej cenzúre, že nemali až doteraz prístup k zahraničnej literatúre kritizujúcej Freuda?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Český psychiater Jaroslav Vacek v pôvabnej knižke O chorobách duše píše: „Psychoanalýza má jednu obrovskú výhodu: vysvetlí vám všetko. Kto sa s ňou zoznámi, prežije osvietenie. Spadnú mu šupiny z očí. Povedzte, ktorá veda niečo také u človeka vyvolá? Psychoanalýza vám vysvetlí, prečo vaša teta nemá rada mrkvu a prečo susedov syn zabil prostitútku.“ Vacek je k psychoanalýze pomerne nemilosrdný. Kritizuje fakt, že po tom, čo komunisti psychoanalýzu zakazovali, terajšia česká psychiatria jej špekulácie nekriticky preberá. 

Podobne ako z Francúzska teda aj z Česka dostaneme len kritický hlas, ktoré zároveň obviňujú väčšinu odborníkov z nekritického preberania Freuda. Hlasy "pomýlenej" väčšiny z daných krajín s argumentami za nemajú priestor. Podobne v prípade Nemecka. Citovaný je skeptik aj so svojimi argumentami, spomenutí sú síce aj nemeckí zástancovia, ale buď len menom, alebo len s tvrdením bez vysvetlenia, prečo ich vyslovili.

Alojz Rakús si tiež myslí, že kým na Západe psychoanalýza ustupuje zo svojej kedysi centrálnej pozície, u nás získala po roku 1989 vplyv.

Ten vplyv u nás nie je ničím dokumentovaný. V článku Hanusovej kolegyne Čobejovej o Freudovcoch u nás zase zaznie niečo iné:

...Samotná psychoanalýza je však na Slovensku úplne okrajovou záležitosťou. Je tu zatiaľ jediná oficiálne licencovaná psychoanalytička, teda osoba, ktorá má dlhoročný výcvik a certifikát podľa náročných kritérií Medzinárodnej psychoanalytickej asociácie (IPA) – je to MUDr.Darina Štúrová.

a Čobejová uzatvára článok, že "psychoanalýza nemá na Slovensku dobrú živnú pôdu." Hanus teda nechal Rakúsa strašiť umelým problémom, alebo k nemu nebol dosť kritickým a nevymámil od neho dôkazy pre jeho tvrdenie. Pre porovnanie, takto zrozumiteľne to urobil Newsweek:

SkryťVypnúť reklamu

But then, deep meaning is just what some people want out of life, a fact that helps support the 3,400 members of Moritz's group (up, barely, from 3,200 in 1998) and 1,500 in a rival organization, the National Association for the Advancement of Psychoanalysis. That compares with 33,500 in the American Psychiatric Association. Psychiatrists are medical doctors trained to treat mental illness; they typically see patients referred to them specifically for drug therapy, or they work in hospitals or clinics with the seriously ill. The American Psychological Association, which represents psychotherapists without medical degrees, has 150,000 members.

Suma sumárum, po prečítaní hlavného článku k téme v .týždni som mal ten nepríjemný dojem, že...

PS Newsweek v marci ponúkol článok, ako najnovšie technológie môžu pomôcť potvrdiť či vyvrátiť Freudove tvrdenia, ako aj rozhovor s pozitívnym hodnotením Freuda s nositeľom Nobelovej ceny

Zákerné klišé: Spojenie “zákerná choroba” v rôznych pádoch je pri zbežnom pohľade na archív médií najčastejšie používanou frázou so slovom zákerný (v ďalších spojeniach sú to zákerné skutky či údery a fauly, prípadne ľudia a drogy). Zákerné choroby sú podľa médií rakovina, AIDS, cukrovka, nadváha, leukémia, vysoká hladina cholesterolu, kliešťová encefalitída prípadne malária.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má slovo zákerný označovať niečo skryto nekalé, úkladné, prinášajúce zlo, prečo sa napríklad neoznačujú za zákerné tsunami, zemetrasenia, tornáda, prípadne búrky či horúčavy? Navyše sa mi zdá, že pripisovanie zákernosti veciam, ktoré vedome nekonajú zákerne (na rozdiel od ľudí) robí z ľudí nevinné obete, hoci pri niektorých chorobách by sa dalo o vlastnej zodpovednosti (dotknutých osôb, či celej spoločnosti pri konaní a investíciách) alebo o takej prevencii povedať dosť. Ale hlavne, aká je pridaná hodnota informácie o chorobe, keď sa označí za zákernú?

Také vianočné zamyslenie...Celkom by ma zaujímalo, či spojenie zákerná choroba používajú aj iné jazyky. 

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci vs prezident: Marek Poracký mi poslal dobrý postreh k včerajšiemu príspevku Anny Vojtekovej z TA3:

V hlavnych spravach na ta3 reporterka urobila, podla mna, nespravny zaver; je to v suvislosti s novelou zakona o financovani skolstva, kde kompetencie prechadzaju na obce; 

Ak by [prezident] zákon podpísal, začne platiť v januári, ak by ho naopak nepodpísal, predkladatelia ho budú musieť prepracovat.

nikde nie je napisane, ze nepodpisanim zakona prezidentom sa predmetny zakon prepracuvava; on sa "len" naspat vrati do NRSR, kde ho poslanci bez akejkovek zmeny, mozu schvalit opat... akurat sa tam zmeni ucinnost daneho zakona - to vsak neznamena, ze bude musiet byt prepracovavany.

Pridaná analytická hodnota: V stredu sa mi páčil materiál Miroslava Čaploviča z Pravdy, skúmajúci prečo sérioví vrahovia si často vyberajú prostitútky ako obete. Včera články Zuzany Uličianskej v SME o biznise podmazových hudieb v maloobchodoch. Lukáš Diko z Markízy v nedeľu pátral, prečo toľko obvinených si na súdy nechodí vypočuť rozsudky (lebo si môžu oddialiť výkon trestu, čo robia mnohí a v ČR to už chcú riešiť). Všetko veci, čo idú za všedné správy a snažia sa poukázať na ich súvislosti. Super.

Vianočná prestávka: SPW si dáva do 4. januára prestávku. Budúci rok pokračujeme, aj s ďalšími stážistami. Vrátime sa k rebríčku najcitovanejších expertov a jeho pozadiu. Tiež sa chceme viac povenovať "darčekovému" kupovaniu si novinárov firmami. Nápady na ďalšie témy, kritické postrehy na prácu médií ale aj SPW, sú vítané.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu