SPW: Firefox - Štatistika 1:0

Firefox používa každý piaty Európan, hlási titulok článku SME od Tomáša Bellu v sekcii Počítače. Článok a v ňom používané čísla sú dobrým príkladom nástrah pri vytváraní a interpretovaní štatistík.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

...Podľa prieskumu spoločnosti XiTi už v Európe viac než 20 % surfistov používa namiesto Internet Explorera webový prehliadač Firefox...
Podľa prieskumu v Európe Firefox najčastejšie používajú Fíni (má ho tu 38 % ľudí), ale tiež Slovinci, Nemci a Česi, za nimi na piatom mieste nasleduje Slovensko s 29-percentným podielom. Naopak najmenej ľudí Firefox používa na Ukrajine, vo Veľkej Británii, Dánsku a Španielsku (9-11 %).

Najprv k titulku. Každý piaty Európan Firefox určite nepoužíva - ide o každého piateho surfujúceho Európana, ako to nakoniec vysvetľuje aj prvá citovaná veta v odseku hore. Internet stále nepoužíva ani polovica Európanov, teda Firefox si užije ani nie každý desiaty obyvateľ kontinentu. Bella spadá do nesprávnej interpretácie aj ďalej v článku (má ho, používa ho x% ľudí...). Najlepšie je tu držať sa faktov zmienkou o trhovom podiele Firefoxu v Európe, tak ako to nakoniec urobili zahraničné IT newsweby .

A teraz priamo k prieskumu. V tlačovej správe XiTi nazvanej " Firefox prekračuje 20% v Európe" je vysvetlená metodika toho čísla. Ide o jednoduchý priemer európskych krajín (čísla nie sú zistené za väčšinu krajín bývalej Juhoslávie, Albánsko, Moldavsko, Bielorusko, ani za z pohľadu Európy otázne Rusko a Turecko). Problémom publikovaného čísla 20,1% je, že do samotného výpočtu neboli zarátané ani Litva a Ukrajina, ktoré XiTi vo svojej celosvetovej mape (kópia ktorej je aj v Bellovom článku ) vykazuje ako súčasť Európy. Obe krajiny majú pritom nameraný relatívne nízky podiel užívateľov Firefoxu, 12,4%, respektíve 9,5%. Po ich zarátaní by priemer za Európu padol pod novinársky i PR zaujímavú hranicu 20%, presne na 19,49%.

Ale ani to nie je príliš dobré číslo o podiele Firefoxu na európskom trhu. Pri obyčajnom priemerovaní krajín je Luxembursko (460 tisíc ľudí) rovnocenné s Nemeckom (82,5 mil.). Čísla je treba prevážiť (vypočítať vážený priemer) počtom surfistov v jednotlivých krajinách tak, aby napríklad 271 tisíc luxemburských užívateľov internetu nemalo vo výpočte rovnakú váhu ako 49 miliónov surfujúcich Nemcov. Inými slovami, spočítať všetkých surfistov v Európe bez ohľadu na ich krajinu pôsobenia, a vypočítať podiel tých, čo používajú Firefox, ku všetkým používateľom internetu. Po takomto úkone mi vyšlo, že na základe primárnych dát XiTi má Firefox medzi surfujúcimi Európanmi podiel 18,6%.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu