Telefonovanie oberá šoféra o pozornosť. Podľa neoficiálnych štatistík zapríčiňuje telefonovanie - priamo alebo nepriamo - okolo 30 percent všetkých dopravných nehôd. Potvrdil to aj test denníka SME.
...Reakcie vodičov boli zásadne odlišné. Trasa plná kužeľov, ale aj parkovania, trvala šoférovi bez mobilu približne minútu a trištvrte. Keď mal systém hands free, trvala mu trasa v priemere o desať sekúnd dlhšie, keď mal v ruke mobil až o dvadsať.
Psychológovia David Strayer a Frank Drews tvrdia, že všetci ľudia, ktorí za volantom telefonujú, trpia dočasnou "slepotou pozornosti".
Najprv si všimnime vymyslené slovíčko "zásadne"...od koľko sekúnd rozdielu je zásadne, a do koľko nezásadne??
Hlavne ale nie je jasné, prečo SME neverí vedcom (spomínaní Strayer a Drews) a ich štúdiám o vplyve telefonovania, a prečo ich teda idú overovať, navyše laicky, v nevedeckých podmienkach. Ak by im nevyšli výsledky, ako by to oslabovalo závery vedcov? Na druhej strane ako už len môže laický pokus SME podporiť prácu vedcov?
V podrobnom článku (nie online) v sekcii Auto-Moto autor píše, zrejme na základe záverov vlastného testu:
Náš tip: Pokiaľ sa telefonovania za volantom neviete úplne zbaviť, používajte menšie zlo, teda hands free sadu. Ovládanie auta je ďaleko jednoduchšie a bezpečnejšie, hoci nie ideálne.
Štúdie amerických vedcov Strayera a Drewsa však hovoria niečo iné. Ich ostatná štúdia uverejnená pred mesiacom bola založená na testovaní 40 vodičov (oproti jednému v SME ), a nejazdili po dráhe s kužeľmi ale používali simulátor, ktorý meral ich reakčný čas, keď auto na obrazovke pred nimi zastalo, alebo sa rozbehlo. Záver vedcov:
The study reinforced earlier research by Strayer and Drews showing that hands-free cell phones are just as distracting as handheld cell phones because the conversation itself – not just manipulation of a handheld phone – distracts drivers from road conditions.
Teda že telefonovanie s mobilom či s hands-free sadou je v podstate rovnako škodlivé bezpečnosti šoférovania (a mimochodom aj rovnako škodlivé ako opitosť na minimálnej hranici definovanej vo väčšine štátov USA). Možno sa vedátori mýlia, ale nie je jasné, prečo Chvála spomína kľúčový odkaz vedcov no potom ignoruje ich ďalší výsledok a preferuje vlastné laické zistenie.
Problematické je aj to „neoficiálne“ číslo, že telefonovanie nejako súvisí s 30% dopravných nehôd. Chvála žiadny zdroj odhadu neuvádza. CNN v článku z apríla tohto roku uvádza pre USA číslo zhruba spolu 7% pre manipulovanie s telefónom či priamo telefonovanie.
Ako sa oblieka hovorkyňa: Mirka Kernová zo SME urobila pekný článok o neadekvátnosti obliekania sa hovorkyne vlády. Tej, ktorá kritizovala odev novinárov. Chybou krásy článku je, že sa nevenoval aj oblečeniu novinárov – či kritika na ich konto nie je tiež náhodou k veci, nech už na to poukazuje niekto s vkusom či bez neho.
1. aug 2006 o 18:44
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 977x
SPW: SME overuje prácu vedcov, potom ignoruje ich zistenie
Rastislav Chvála zo SME na prvej strane informuje o nehodovosti šoférov pri telefonovaní:
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(14)