100 rokov od narodenie uránového kráľa - Štefana B. Romana

Tento rok ubehlo 100 rokov od narodenia zakladateľa a predsedu Svetového kongresu Slovákov a majiteľa najväčších uránových baní na svete Štefana Boleslava Romana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

K tomuto významnému výročiu pripravuje Kanadsko-Slovenská obchodná komora v Slovenskej republike reprezentačnú knihu Štefan B. Roman – uránový kráľ.

Bližšie informácie o uvedenej knihe získate na portáli Kanada.sk.

Zároveň v roku 2021 slávime ďalšie významné výročie - ubehlo 50 rokov od prvého generálneho zhromaždenia Svetové kongresu Slovákov v Toronte. Zhromaždenie Svetového kongresu Slovákov v roku 1970 v New Yorku bolo považované za prípravné zhromaždenie.

Myšlienka Svetového kongresu Slovákov vznikla po obsadení Česko-Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Štefan Roman sa s manželkou a deťmi zúčastnil v auguste 1068 na demonštrácii v Queen´s Parku v Toronte, ktorá bola zorganizovaná po obsadení Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Romanovci niesli nápis s označením „Slovakia may be small but it deserves to be free“. V preklade „Slovensko môže byť malé, ale zaslúži si byť slobodné“. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zakladajúce zhromaždenie slovenských organizácií a Slovákov v slobodnom svete sa konalo 19. – 21. júna 1970 v New Yorku. V diskusiách o vzniknutej situácii na Slovensku ustúpili všetky osobné a náboženské spory. Jednoznačne prevládol zjednocujúci záujem všetkých Slovákov, túžba po sebaurčení.. Štefan B. Roman to vyjadril slovami „účinnejšie pomáhať slovenskému národu, aby sa stal slobodným a rovnoprávnym s ostatnými národmi“. Zhromaždenie v New Yorku znamenalo významný progres v dejinách slovenskej emigrácie.

Najdôležitejšie podujatia v existencii Svetového kongresu Slovákov boli generálne zhromaždenia. Ich pravidelné konanie bolo určené stanovami a ich priebeh sa riadil organizačným poriadkom.

SkryťVypnúť reklamu

Založenie Svetového kongresu Slovákov vyvolal obrovské nadšenie a nového duch spolupatričnosti. Tým, že na čele organizácie stál magnát Štefan B. Roman, ako medzinárodne uznávaná osobnosť s významnými stykmi, začalo sa obdobie s veľkými predpokladmi pre úspech práce za slovenskú vec v zahraničí.

Finančná podpora Štefana B. Romana umožňovala, aby sa jednotlivé generálne zhromaždenia organizovali vo významných mestách ako New York, Toronto, Chicago, Rím či Washington v prestížnych kongresových centrách alebo hoteloch ako Hilton,

Aj zasadnutia predsedníctva SKS sa striedavo konali na americkom a európskom kontinente – v Ženeve, Mníchove, Ríme, Štrasburgu, Paríži.

SkryťVypnúť reklamu

Pre slovenskú vec na medzinárodnom poli boli významné najmä Generálne zhromaždenia Svetového kongresu Slovákov v Ríme v roku 1975, vo Washingtone v roku 1978 a v Toronte v roku 1981. Na všetkých zasadnutiach sa zúčastnili aj vplyvné politické- a v Ríme aj cirkevné osobnosti. Svetový kongres Slovákov vo Washingtone adresoval prezidentovi USA Jamesovi E. Carterovi obsiahle memorandum o porušovaní ľudských práv na Slovensku. Na tomto generálno zhromaždení bol prijatý návrh, aby sa Svetový kongres Slovákov pričinil o zriadení katedry slovenských štúdií na niektorej kanadskej alebo americkej univerzite. 4. parila 1990 sa slávnostne otvorila katedra slovenskej histórie a kultúry na univerzite v Ottawe.

SkryťVypnúť reklamu

Zásluhou stykov Štefana B. Roman sa v októbri 1976 podarilo dostať slovenskú otázku aj na fórum Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Slovenskú delegáciu uviedol do europarlamentu europoslanec Otto von Habsburg, ktorý aj na iných európskych a svetových fórach zastaval kladný postoj k emancipačným snahám Slovákov o slobodu a rovnoprávnosť s európskymi národmi. Zo strany Európskeho parlamentu viedol diskusiu europoslanec Heinrich Aigner a za Svetový kongres Slovákov Jozef M. Kirschbaum.

6. – 8. mája 1977 sa delegácia Svetového kongresu Slovákov na čele so Štefanom B. Romanom zúčastnila na Európskych dňoch Paneurópskej únie, ktoré sa niesli v duchu dekolonizovania Európy. Počas slávnostného otvorenia Otto von Habsburg osobne privítal osobne privítal Štefana B. Romana a slovenskú delegáciu a predstavil Svetový kongres Slovákov ako reprezentanta slovenského národa.

Zásluhou stykov Štefana B. Romana sa v októbri 1976 podarilo dostať slovenskú otázku aj na fórum Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Poznámka: V blogu boli použité aj informácie od Jozefa M. Rydla.

Dušan Šrámek

Dušan Šrámek

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Som Bratislavčan, ktorí žije od roku 2001 v Kanade. Som ženatý a mám dvoch synov, ktorí sa už narodili v Kanade. Manželka Martina pochádza tiež zo Slovenska a má na starosti chod celej domácnosti. V Kanade sa venujem podnikaniu, zamestnávam 10 ľudí. Mojím koníčkom je zbieranie amerických veteránov. Ešte na Slovensku som zbieral "kačice" Citroeny 2CV. Venujem sa zdravému životnému štýlu a trochu aj ekológii a aj preto bývame v dome na kraji lesa. V Kanade sa mi páči preto, lebo je to krajina vyspelej demokracie, veľkej tolerancie, ochrany životného prostredia (Greenpeace bol založená v Kanade), vysokej životnej úrovne a vyspelého zdravotníctva a školstva. V prvej stovke najlepších univerzít sveta ma Kanada hneď troch zástupcov / Slovensko má teda čo robiť najbližších 20 rokov... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu